Прочитај ми чланак

Ужичка болница одбила да их прими, умрли борећи се за ваздух

0

Двојица Сјеничана старих 46, односно 59 година, преминули су 29. јуна након што је болница у Ужицу одбила да их прими, иако су обојица транспортовани санитетом Хитне помоћи из Сјенице, где лекари локалног Дома здравља нису могли да им помогну. Према медицинској документацији у коју Нова.рс има увид, оба мушкарца су у моменту пристизања у Ужице имали врло ниску засићеност кисеоника у крви, да би сутрадан обојица умрли од гушења, у размаку од 15 минута.

“Овде је апокалипса. Зло и наопако. Више од 60 одсто медицинског особља нам не ради, многи су заражени, а велики део их је у изолацији због ризичних контаката. Од 12 сестара на Интерном одељењу, свега три раде. На педијатрији од шест педијатара ради само један лекар, остали су у изолацији или позитивни. А на то, ковид амбуланта нам је препуна. Дневно до 100 људи се јави, а од њих четвртина и без тестирања показују симптоме заразе”, кажу запослени у сјеничком Дому здравља, упозоравајући да број заражених у њиховом округу такође драстично расте.

Како кажу, стања пацијената се толико рапидно и драстично погоршавају, да им се на рендгенским снимцима за само 24 часа размака, “плућа више ни не виде”. С обзиром да Дом здравља Сјеница нема услова нити адекватног особља да пружи помоћ овако тешким случајевима, они се по правилу хитно транспортују у Ужице.

То су, како сазнаје наш портал, учинили и 29. јуна, када су два суграђанина санитетом послали за Ужице. По доласку тамо, међутим, људе нису ни примили у болницу, већ су их ужички лекари прегледали у истим амбулантним колима. Према документацији коју поседујемо, њима је дијагностификована двострука пнеумонија и већ су се борили за дах. Иако нису били тестирани, кажу наши саговорници, било је више него очигледно да обојица болују од ЦОВИД 19.

Млађем пацијенту сатурација је била 67 одсто, а његовом старијем суграђанину свега 61 одсто. Обојица су се, према речима доктора Радета Панића, практично већ гушила.

“Људи са оваквим налазима су били за интубацију и вентилатор! Зато су и преминули”, каже др Панић. Нажалост, сутрадан се управо то и догодило. У истом санитету којим су довезени до Ужица, Сјеничани су враћени у свој град где су сутрадан, немоћном особљу пред очима, умирали. Ова установа нема операциону салу, нити анестезиолога и није опремљена за помоћ тешко оболелима од ковида.

“Немогуће је описати колико је страшан осећај када вам се човек гуши пред очима 15 минута и скончава, а ви ништа не можете да предузмете. Ми јесмо медицинске струке, али смо првенствено људи и овакве сцене нас потресају до суза. Очајни смо”, кажу запослени у Дому здравља Сјеница. И из овог града, као из Тутина и Новог Пазара, медицинари преклињу за помоћ у људству. Тренутно у њховој ковид болници се налази 20 заражених пацијената, са лакшим клиничким случајевима.

“Не знамо зашто су колеге из Ужица одлучиле да врате двојицу људи са онако тешком клиничком сликом, јер су, уз такве налазе, добро знали да им у Сјеници не може нико помоћи. Нажалост, тако се и завршило”.

Општа болница Ужице без ваљаног одговора

Директор Здравственог центра Ужице Милош Божовић, тврди да, иако је портал Нова.рс имао увид у документацију у којој пише другачије, одлуку о евентуалном повратку пацијената у критичном стању из Ужица у Сјеницу није донео он, већ да се све одлуке доносе након прегледа и препоруке епидемиолога.

Према документацији у коју је Нова.рс имала увид пише: “Према одлуци Генералног директора пацијенте хоспитализовати и тестирати у Општој болници Сјеница”, али објашњење Божовића звучи другачије.

“Ја нисам имунолог. Одлуке се доносе на процену лекара, да бисмо могли да сместимо свуда пацијенте равномерно. Не да се каже, то и то мора, него сам лекар распоређује. Нисам ја сам донео одлуку, него су тако препоручили инфектолози да би свуда равномерно било распоређено. Ја не прегледам пацијенте, нисам инфектолог да донесем одлуку где ће се лечити или било шта, одлуку доноси искључиво ординирајући лекар на основу прегледа пацијента”, каже Божовић за наш портал.

Збуњујућ тон целој причи даје и директорка Опште болнице Ужице Јелена Раковић, која функционише у оквиру Здарвственог центра Ужице.

“Колико ја знам и колико је моја надлежност, ми апсолутно све пацијенте примамо откако је почела пандемија коронавирус. Сви пацијенти из региона долазе у Општу болницу Ужице, као регионалну болницу, где се примају не само из Сјенице, него и из Прибоја, из Пријепоља и осталих организационих јединица. Мени апсолутно није познато да је ико икада враћен из ужичке болнице у било коју другу организациону јединицу”, казала је Раковић за наш портал, уз напомену да она није генерални директор, већ само директор Опште болнице.