Прочитај ми чланак

УЖИЦЕ ПОД ОБЛАКОМ СМОГА И ДИМА: Ужичани дишу на шкрге, децу даве астма и бронхитис

0

УЖИЦЕ – За само 20 дана новембра у Дечјој служби Дома здравља у Ужицу инхалирано је скоро 700 деце!

e

УЖИЦЕ  – За само 20  дана новембра у Дечјој служби Дома здравља у Ужицу инхалирано је скоро 700 деце!

Педијатри ове установе кажу, међутим, да је ово најмање половина, а пре трећина или чак четвртина укупног броја
инхалација, јер су у доста случајева родитељи набавили инхалаторе, па се деца, после прегледа и одређене терапију инхалирају код својих кућа !

Ову невеселу статистику, која је у највећој мери последица аерозагађења у граду, допуњу и подаци да је рецимо током октобра и новембра у Дечјој служби Дома здравља у Ужицу прегледано 345 деце са дијагнозом бронхитис
или астма! Ово је за више од 50 посто више него у истом периоду прошле године.

– Ако смо у октобру и новембру, прегледали 345 деце за бронхитисом и астмом, а у јуну и јулу, рецимо 109 деце, јасно је да је оволики број деце која долазе на инхалације, која имају бронхитис, астму, последица аерозагађења у граду – каже др Снежана Јањић, педијатар у Дому здравља у Ужицу.

Званични статистички подаци Завода за јавно здравље у Ужицу говоре да је концентрација чађи у ваздуху, током 2015. године, 79 дана била изнад граничних вредности. Према овим подацима, Ужичани су готово сваки четврти дан удисали ваздух у коме је било више од дозвољених 50 микрограма чађи по метру кубном ваздуха! Скоро читаве прошле седмице, град је био под густим облаком смога, магле, а савет лекара био је да деца и старији не излазе из својих кућа.

– У зимским месецима код деце је знатно повећан број акутних респираторних болести и то је последица аерозагађења. То у знатној мери утиче на квалитет живота деце која не могу да похађају наставу, постају осетљива на друге компликације, због упоребе пумпица, лекова, стигматизована су од друге деце, стиде се – каже др Јањић.

Крајње је време, додаје др Јањић да се у граду преузму озбиљније мере како би се загађеност смањила, које би, каже др Јањић, могле ићи и у правцу ограничења употреба аутомобила у најтежим ситуацијама, појачане контроле индивидуалних котларница, контроле издувних система аутомобила…

Кад год је могуће – децу водити на чист ваздух

– Честице чађи, катрана везују се за воду, иритирају нос, очи, грло… То је почетни механизам после ког иде вирусна инфекција. Законитост је јасна – чим се на град спусти облак смога, појачан је број деце којој је потребна помоћ. Савет родитељима јесте здрава и разноврсна исхрана деце, физичка активност колико је то могуће и – децу, чим се укаже прилика водити из града на чист ваздух. Облак смога обично је до тунела, већ на Белој Земљи ситуација је сасвим другачија и ваздух је чист – каже др Новка Гарабиновић, начелник Службе дечје заштите Дома здравља у Ужицу.

Проблем индивидуалне котларнице

– Град је последњих година доста учинио на конверзији котларница на мазут и угаљ на гас. Котларнице на угаљ сада користе пелет, котларнице на мазут сада као енергент користе гас, остале су три котларнице у граду где из техничких разлога то није било могуће учинити. Статистички подаци говоре да је сада ситуација нешто боља у погледу аерозагађења и да је конверзија котларница дала одређене резултате.

Проблем су индивидуалне котларнице којих је у граду 16.000, а град нема законску могућност контроле енергената који се у њима користе – каже Дуња Ђенић, градски већник задужен за екологију.