Прочитај ми чланак

УЖАСНО СТАЊЕ НЕКАДА ПРЕЛЕПИХ РЕКА У СРБИЈИ натераће вам сузе на очи

0

Ђубре које плута реком Јошаницом узбунило је данас грађане Новог Пазара, а на друштвеним мрежама освануо је и снимак на коме се види особа која истреса смеће, како се наводи, управо у ову реку. Нажалост, Јошаница није једина загађена вода у Србији.

Јошаница

„Већ данима добијамо приговоре грађана који тврде да се у касним вечерњим сатима, након поноћи, из оближњег мотела и ресторана гдје се одржавају свадбе, сунети, бабине, бацају кесе са отпацима и смећем на месту где се Јошаница улива у Рашку, код Занатског центра.

Савесни грађани ове чаршије усликали су и снимили тренутак када радници тог мотела бацају неколико кеса и пакета у корито Јошанице.

Снимак иначе траје неколико минута, а ми овога пута издвајамо тренутак када се кесе бацају и плутају водом.

Надамо се да ће након ове објаве, власник и запошлени у овом мотелу и ресторану осетити макар и један грам гриже савести, те престати са оваквим рђавим поступцима и навикама.

Уколико се то не деси, објавићемо други снимак гдје се тачно види тренутак када излазе из мотела и ресторана и силазе ка кориту“, наводи се у опису снимка, објављеног на Фесбуку.

Јавност Новог Пазара недавно је шокирао и видео снимак објављен на популарној фејсбук страници „Стари Дедо“ на којем се види како запослени у једном хотелу у центру града џакове смећа бацају у реку.

– Није то усамљен случај, раде то и други, а све због тога како не би морали да купе посуду за смеће коју би после морали да поставе испред објекта и тиме заузели два паркинг места. Поред тога, они се ослобађају смећа бацајући га у реку, а потом од нас захтевају да им умањимо рачун или га скроз отпишемо јер, наводно, они уопште не производе отпад – наводи директор Јавног комуналног предузећа „Градска чистоћа“ из Новог Пазара, Емин Омеровић.

Међутим, то није све: Јошаница није једина река која је очајно загађена.

Криваја

Беживотну Кривају и даље загађују канализација индустријски отпад: због нерешеног управљања канализационим и индустријским отпадом из више војвођанских места река Криваја је у катастрофалном стању.

Водоток дужине 109 километара угрожава становнике Фекетића, Малог Иђоша, Ловћенца, Бачке Тополе, Бајше и других места, а како је „Блиц“ писао пре годину дана, „због несносног смрада грађани су прикупљали и потписе за петицију“.

У Малом Иђошу нису били задовољни извештајем инспекције која је навела да загађивачи свој рад морају да ускладе са законском уредбом до 2025. године. Забележени су помори рибе због загађења, из воде нестаје кисеоник и живи свет умире.

Илдико Менђан Плетикосић из Бајше каже за „Блиц“ да се ништа није променило.

– Писали смо петиције, пријаве, и појединачно и организовано, а 2015. године смо стигли и до суда. На суду нису могли да докажу ко је највећи загађивач, а у међувремену је донета уредба која их штити још шест година. Наводно је једна од фабрика направила пречистач, али сигурно још увек не ради јер нам Криваја пролази иза куће и видимо шта се дешава. То је канализација и нема промена – каже Илдико Менђан Плетикосић.

Дрина

– Целом дужином Дрине плива пластика, срамотимо се пред собом и светом. А цела прича почиње у првој руци бацања отпада, односно одлагања и рециклаже – рекао је недавно новинар Јован Мемедовић за „Блиц“.

Проблем плутајућег отпада на рекама могао би прерасти у велику еколошку катастрофу, уколико то већ није случај ако је судити по хиљадама кубика отпада који задржава ланчаник на реци Дрини код Вишеграда.

Дрина је вода која протиче кроз Црну Гору, Босну и Херцеговина и Србију, и све три земље утичу на њено загађење, било смећем које доспева у реку, изливањем канализације, отпадних индустријских вода, а у новије време и вађењем шљунка.

– Само у овој години ХЕ Вишеград извукла је више од осам хиљада и 500 кубика плутајућег отпада – истакла је пре неколико дана министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић.

– Морамо спречити одлагање смећа у наше реке. То је чишћење депонија које захтева много новца и постављање камера на местима где се стварају депоније. За то се треба кажњавати – сматра Триван.

Лим

Уз све оно смећа што Дрина „покупи“ у доњем току, нове количине отпада донесе јој Лим који се у њу улива у Међеђи између Вишеграда и Горажда.

А Лим до ушћа протиче кроз неколико општина са севера Црне Горе, носећи индустријски отпад, и Прибој и Пријепоље на чијим територијама река „прикупља“ пластични отад.

– Депонија крај Лима на улазу у Пријепоље, која је направљена да буде привремена али која постоји 12-13 година, једна код Прибоја и неколико дивљих око Бијелог Поља су су главни узрок пластике које заврши у Дрини. То смеће вода носи до Вишеграда где је направљена ланчаница – баријера од балвана, на којој се смеће зауставља и одакле се односио камионима. И томе никада краја – прича Јован Мемедовић.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!