Прочитај ми чланак

Усред кризе, МУП спискао 12,3 милиона € на нове аутомобиле

0

Министарство унутрашњих послова у 2019. години купило је аутомобиле у вредности од чак 1,45 милијарди динара или око 12,3 милиона евра. Нова возила МУП је набавио преко седам добављача, а убедљиво највише новца, око 8,1 милиона евра, од овог посла добила је фирма “Ауто Чачак”, чији је власник бизнисмен Миленко Костић близак Српској напредној странци.

Годинама уназад Министарство унтрашњих послова, на чијем челу је донедавно био Небојша Стефановић, набављало је нова возила директном погодбом и под ознаком тајности, а у оквиру “капиталног пројекта осавремењивање возног парка”.

ФОТО: Н1

Како су аутомобили набављени у 2019, да ли тајно и без тендера, није познато. Ипак, у Извештају о ревизији финансијских извештаја МУП-а за прошлу годину, који је урадила Државна ревизорска институција, наводи се да је то министарство имало издатке за куповину возила у износу од 1.455.033.000 динара или око 12,3 милиона евра.

У том документу пише и да су ти аутомобили набављени преко седам фирми, а једна од њих је “Ауто Чачак”, у власништву Миленка Костића, бизнисмена блиског Српској напредној странци. Костић је иначе био шеф Милуну Тодоровићу, градоначелнику Чачка из редова СНС, који је пре доласка на ту функцију био директор у његовој фирми.

Од посла у набавци аутомобила МУП-у највише је профитирала управо Костићева фирма, на чији је рачун само у 2019. уплаћено 953.691.000 динара или око 8,1 милиона евра.

Подсећамо, како су писали медији, од ове компаније је и у 2017. полиција набавила више од 700 возила марке “шкода” и тај посао је проглашен тајном. Наиме, Влада Србије је претходно донела Закључак којим је та набавка означена као поверљива, због чега су аутомобили уместо путем тендера, набављени директном погодбом.

ГСП изнајмљиво возила од “Ауто Чачка”

Фирма “Ауто Чачак” била је у фокусу јавности и када је Градско саобраћајно предузеће Београд закључило три уговора вредна 46 милиона динара о закупу путничких возила. Како је објавила “Нова економија” у јуну прошле године, уговор је склопљен са групом компанија у којој је носилац посла био управо “Ауто Чачак”. У фебруару ове године објављено је да је и Град Београд склопио споразум о изнајмљивању возила вредан 20,8 милиона динара са три фирме, а носилац посла је опет била компанија из Чачка.

Иначе, током 2019. судећи по добављачима, МУП није набаваљао само “шкоде”, што је био случај пре две године.

Аутомобили су куповани преко фирми “Аутопромет Београд” (45.422.000 динара или око 385.000 евра), која је увозник “цитроена” и “опела”, затим преко “Еуроимпекс аутогруп” (87.329.000 динара или око 740.000 евра) која је увозник “пежоа”, а добављач возила за МУП била је и фирма “Ехом ауто” (107.043.000 динара или око 907.000 евра), која је заступник за “хјундаи”, “субаре” и “сангјонг”.

Полиција је аутомобиле куповала и преко фирме “Ауто Гарант Чачак” (162.716.000 динара или око 1,4 милиона евра), која је заступник “фиата”, “алфе”, “ланциа” и БМW, као и од “Порше интер аута” (2,47 милона динара или око 21.000 евра) и “Хит аута” (58,7 милиона динара или око пола милиона евра).

Одбачена кривична пријава због тајних набавки

Како је писао Инсајдер, због тајних набавки запослени у Сектору за материјално-финансијске послове МУП-а поднели су у октобру 2017. године тужилаштву кривичну пријаву за злоупотребу службеног положаја против начелника тог сектора Жељка Веселиновића и државног секретара у МУП-у Мирослава Миличковића.

У 2018. Стефановић уручио 300 возила криминалистичкој полицији

Иначе, средином новембра 2018. тадашњи министар полиције Небојша Стефановић свечано је уручио око 300 возила различитих модела припадницима криминалистичке полиције. Није познато под којим условима, од којих фирми и по којим ценама су ти аутомобили набављени.

Та пријава је одбачена, а у образложењу које је достављено Инсајдеру, писало је да је полиција Тужилаштву навела да је разлог тајности ових набавки посебна опрема, али и услови плаћања.

“Поверљивост је тражена због посебне опреме, али и због посебних услова плаћања где спроведен поступак преговарања са циљем добијања што већег броја возила у што краћем року”, наводи се у образложењу које је ТОК доставио Инсајдеру.

У образложењу нема детаља о томе шта значе посебни услови плаћања и посебна опрема унутар аутомобила као ни образложење због чега се ове набавке разликују од ранијих набавки возила за МУП које су спровођене јавно.

У образложењу је такође писало да су од МУП-а добили информације да је 700 шкода само део планираних набавки аутомобила као и да ће нова возила бити набављена и у 2018. и 2019.