Прочитај ми чланак

Упозорење стручњака: Пашћете технички због проблема који вам није ни пао на памет

0

Возачима у Србији саветује се да пре самог техничког прегледа провере исправност својих возила, јер би могли два пута да плате уколико у року од три дана не поправе све уочене недостатке. Наши суграђани најчешће "падају" због неисправности сигнализације, непоседовања обавезне опреме или поседовање оне којој је истекао рок употребе.

Последњих недеља примећено је да возачи у Србији долазе неспремни на технички преглед, тако нам бар тврде у једном од удружења техничких прегледа. Како би наш суграђани прошли технички преглед са што мање стреса и проблема, доносимо вам савете како да се припремите за годишњи преглед вашег аутомобила.

YouTube
BESPLATNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA

Оно на шта се жале људи из асоцијација техничких прегледа, углавном се односи на то да возачи долазе неспремни и са видним оштећењима и неисправностима на возилу. Уколико не отклоне кварове и недостатке у року од три дана, возачи ће технички преглед морати поново да плате.

Да људи долазе неспремни, истиче и Влада Маринковић из Националне асоцијације техничких прегледа (НАТЕП), који каже да људи долазе у последњем тренутку.

„Не раде рецимо ствари попут жмигаваца, брисача, штрцаљки, штоп-светла, жмигавца на ретровирозру. Немогуће је да то не знате, ако сте дошли на технички преглед са видео надозором, нећете проћи“, каже за Нова.рс Маринковић.

Са таквим оштећењима и кваровима возачи у Србији заправо неће проћи нигде и то управо због видео надзора, па ће технички преглед морати да, како истиче наш саговорник, плате два пута ако не поправе кварове у року од три дана.

„Ако вам још истекне регистрација, не смете да управљате тим возилом, јер ће вас камере снимити по граду да управљате нерегистрованим возилом па ће вам доћи казна. Још ћете морати да плаћате шлеп службу“, каже Маринковић за наш портал.

Вељко Јовичић из области услуга техничких прегледа саветује возаче да своја возила детаљно провере код аутомеханичара бар 5-7 дана пре техничког прегледа и то се односи на проверу уређаја за заустављање (кочнице), системе за ослањање возила и уређаје за управљање возилом.

„Нарочито се односи на кочнице јер више пута се дешавало да возило које је непосредно пре техничког прегледа било у сервису приликом кога су мењани или сервисирани делови кочионог система, покаже лоше резултате на мерењима јер тим деловима је потребно да, народски речено, налегну и свој максимум дају тек после одређеног броја пређених километара током кога ће се кочнице нормално користити“, истиче Јовичић за Нова.рс.

Додаје да је карактеристично за возаче у Србији да се кочиона течност врло ретко мења, а сваки произвођач аутомобила препоручује да се замена исте врши на сваке две године.

Возачи у Србији, како истичу представници услуга техничких прегледа, навикли су да течност само досипају и тиме се постиже да је само имају у довољној количини у посуди, али су својства те течности у самом систему значајно ослабљене.

Стару кочиону течност је потребно комплетно испустити, досути нову и из целог система треба испустити ваздух, саветује Јовичић. Тиме се течност, како наводи, равномерно распоређује и тада кочнице на свакој, а нарочито задњој осовини, дају максимум.

Непосредно пре техничког прегледа и сами власници возила могу детаљно да провере комплетну сигнализацију на возилу јер неисправност било које светлосне групе подразумева да ће возило због тога бити проглашено неисправним. Дакле све светлосне групе морају бити исправне: позициона светла, оборена и дуга светла, сви показивачи правца, штоп-светла, светла за маглу и светло регистарске таблице.

Од осталих елемената које сами власници могу да провере, како истиче наш саоговорник, су постојање свих шрафова на наплатку возила, брисачи ветробранског стакла, прскалице, функционисање бочних стакала, брава на возилу, сигурносних појасева, затварања и отварања свих врата на возилу као и поседовање обавезне опреме.

Влада Маринковић истиче да возачи у Србији од 5. јула, када је почело коришћење видео надзора, више не могу да прођу технички преглед са „Комшија, молим Вас поправите ово“.

Највећа промена код техничких прегледа ове године је увођење камера, истичу У НАТЕП-у. Додају да ово директно води увођењу реда у квалитет и исправност возног парка Србије.

Вељко Јовичић истиче да за сваку фирму за технички преглед која је претходних година савесно обављала своју делатност, као и за саме возаче, услови нису значајно пооштрени.

„Услови нису значајно пооштрени, али треба напоменути да се провере односе на сваки детаљ који је наведен у Правилнику о техничким прегледима и да ће апсолутно сваки детаљ бити проверен од стране контролора“, каже Јовичић.

Додаје да наши возачи најчешће не пролазе технички због неисправности сигнализације и непоседовања обавезне опреме или поседовања опреме којој је истекао рок употребе.

„Циљ оваквог начина вршења техничког прегледа је да возило буде бар једном годишње технички потпуно исправно и возачи морају бити свесни те чињенице једнако колико и чињенице да их ниједан контролор неће пустити да прођу уколико имају и најмању неисправност јер подсећам да су контролори, независно од правног лица, одговорни и кривично и прекршајно за свој рад“, каће Јовичић и додаје:

„Контролори су потпуно независни у свом раду и чак ни захтев од надређеног не сме да буде препрека у њиховом савесном раду.“

Наш саговорник саветује возаче да одржавају возила пре свега због себе и особа које се са њима возе и самим тим ће се постићи да и њихова свест по питању одржавања возила порасте на виши ниво него што је то био случај претходних година.

Иначе, Нова.рс раније је писала о поскупљењу техничког прегледа у Србији. После припрема за нови начин обављања техничких прегледа, после скретања пажње возачима на то у каквом стању треба да буде возило уколико желе да продуже регистрацију, сада су заправо највећи проблем цене ових услуга. Негде и очекивано, са увођењем нових правила на линије техничких прегледа скочиле су и цене.