Прочитај ми чланак

УПАМТИТЕ ГА! Тиодоровић: Ко не носи маску да плати 50.000 динара!

0

- СВИ који крше противепидемијске мере и свесно угрожавају здравље других треба да одговарају по Кривичном законику, по којем је могућа и затворска казна, а о чему одлучују тужилаштво и суд.

– А да се ја питам, казна за неношење маски у затвореном простору била би 50.000 динара. Па да видимо ко би с таквим казнама кршио мере – каже проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан кризног штаба.

Проф. др Братислав Тиодоровић

Проф. Тиодоровић објашњава, уочи одлучивања о томе да ли ће мере, које су на снази још сутра, бити продужене и за следећу недељу, да „никакав проблем не би био да апсолутно све буде отворено када би они који крше мере били адекватно санкционисани“.

– Па кад неко, рецимо, прави корона журку и тиме намерно крши мере, свестан да ће довући у затворено гомилу људи и најчешће уз живу музику, где се пева, вришти, виче и још брже и лакше шири вирус, треба да одговара по Кривичном законику. Контрола мора да буде ригорозна, па да таквом уместо прекршајне пријаве уследи кривична за одредбу по којој у време епидемије не поступа по одлукама за њено сузбијање и свесно ради на ширењу заразе. А потом да на основу те кривичне пријаве, тужилаштво и суд поступају, а као независна грана власти могу дотичном изрећи и затворску казну – истиче проф. Тиодоровић.

Он подсећа и да је мандатна казна за неношење маске у затвореном 5.000 динара, па ако се плати у року од осам дана, преполовљена је и износи 2.500 динара.

– За многе које, на пример, Комунална милиција затекне на корона журки, тих 2.500 динара није ништа. Без проблема плате казну и опет раде исто. А да је казна 50.000 динара, колико бих ја увео да се питам, другачије би се понашали – наглашава проф. Тиодоровић.

Он додаје и да би сутра требало да буду консултације о мерама за следећу недељу, као и да још није заказана седница кризног штаба. Професор истиче и да је још рано за оцену ситуације, те да се пре понедељка, уторка, када се погледају корона бројке, не може сагледати реална слика.

– Медицински део кризног штаба је за продужавање мера, али треба сагледати и неке од неопходних виталних услуга. Ако се човеку поквари чесма или нестане струја, мора да му ради радња која продаје те делове. Пустићемо све оно што је неопходно, уз стриктно поштовање свих мера. Не би смело да ради оно где се људи окупљају, а то су кафане, кафићи, тржни центри… – каже проф. Тиодоровић.

До три године робије

Кривични законик у члану 248 каже:

– Ко за време епидемије какве опасне заразне болести не поступа по прописима, одлукама или наредбама којима се одређују мере за њено сузбијање или спречавање, казниће се новчаном казном или затвором до три године.

Члан 249 гласи:

– Ко не поступа по прописима, одлукама или наредбама за сузбијање или спречавање заразних болести, па услед тога дође до преношења заразне болести, казниће се затвором до три године.