Прочитај ми чланак

Улаз у Лесковац скупљи од карте за бус до Београда

0

Аутобуска карта од Лесковца до Београда кошта 1.150 динара, али зато путовање до хотела “Наис” аутомобилом, веровали или не, може да вас кошта невероватних 1.850 динара.

У ово се лично уверио Лесковчанин Марко Пејић који је јуче морао да сачека пријатеља код “Наиса”, а када се вратио до Лесковца, на наплатној рампи на искључењу са аутопута, покушали су да му наплате путарину од пређених 80 километара 1.850 динара, пише портал југмедиа.

– Само зато што сам се вратио на исту наплатну рампу са које сам изашао на аутопут. Када сам почео да се буним, радник ми је казао да одем до наплатне петље код Власотинца и тамо се искључим са аутопута. Ту сам платио свега 70 динара – тврди овај Лесковчанин.

Овај проблем је почео да се јавља од 16. јануара, када су пуштене у рад нове наплатне станице на Коридору 10, а грађани почели масовно да се буне због потпуно онелогичног обрачуна.

– Уколико за излазак са аутопута користите исту наплатну станицу на којој сте се укључили на аутпут платићете цену путарине која се обрачунава за најдужу релацију, као и ванредне трошкове – саопштили суи з ЈП „Путеви Србије“.

Директор сектора за наплату путарине Дарко Савић казао је пре неколико дана да у ситуацијама када се после изласка са једне наплатне станице, возило врати на ту исту, није могуће утврдити број пређених километара.

– Када на пример учесник у саобраћају узме магнетну картицу на наплатној станици „Београд“ и изађе рецимо на наплатној станици „Смедерево“, тачно се зна колико је километара прешао и на основу чега је обрачуната путарина, док у случају враћања на исту наплатну станицу са које се пошло, није могуће ни на који начин уврдити број пређених километара. Из тих разлога није могуће наплатити путарину по пређеном километру, већ се у таквим случајевима наплаћује унапред утврђена цена за најдужу релацију и трошкови ванредног поступка – објаснио је Савић и додао да ће ипак бити размотрени могући предлози за превазилажење тренутне ситуације.

Затворени систем наплате путарине је праведнији систем наплате који је препоручен директивама Европске уније и који се примењује у већини европских земаља где се путарина плаћа према пређеном километру, односно само за део пута који се користи, кажу у Путевима Србије.

– Нови систем наплате путарине омогућио је да од Београда до границе са Бугарском буду само две чеоне наплатне станице, уместо четири, колико би било по старом систему наплате путарине. Такође, у правцу према Републици Северној Македонији смањен је број чеоних наплатних станица са четири на две, што је знатно убрзало проток саобраћаја на Коридору 10 – изјавио је Савић.