Прочитај ми чланак

УКРАЛИ МУ ИДЕНТИТЕТ: Босанца задржали на граници због исправног пасоша!

0

Крађа идентитета је све већи проблем у комшилуку.

Крађа идентитета све је учесталија појава у свим земљама света, а ни Босна и Херцеговина није изузетак. Познати су бројни случајеви у којима се туђим документима склапају лажни уговори, купује, послује… Агенција за заштиту личних података у БиХ у свом је досадашњем раду имала неколико случајева који су упућивали на кривично дело недозвољеног или неовлашћеног коришћења личних података које је доставила органима гоњења, казали су Фени из те агенције.

Емир Фелић само је један од бројних грађана чији су лични подаци злоупотребљени. Приликом контроле пасоша при путовању у Немачку задржан је на граничном прелазу у циљу утврђивања да је ли путна исправа веродостојна.

– Утврђено је да је мој пасош легално издат, међутим, почевши од места и датума рођења, имена родитеља, утврђено је да постоји особа која користи потпуно исте податке. Приликом упоређивања података по изгледу те особе констатовано је да је реч о сасвим другој особи. Постоје две особе које користе потпуно исте податке.

Примера ради, забележен је случај када је на основу копије личне карте регистровано предузеће на физичко лице, без њеног знања, а која је након тога имала огромне проблеме јер су јој се приписале обавезе настале у раду тог предузећа.

Други случај односио се на промену бирачке опције за гласање у одсуству. Радило се о промени бирачке опције особи, на основу копије личне карте, без њеног знања. Особа која је то учинила кривично је процесуирана, а Агенција је провела поступак према Централној изборној комисији БиХ, што је окончано пресудом Суда БиХ.

Имајући у виду чињеницу да су наведене злоупотребе личних података произашле из незаконитог прибављања копије личне карте, Агенција посебан значај у свом раду даје управо контроли прибављања њихових копија.

Свака копија личне карте ствара ризик од злоупотребе, што је то препознато и од законодавца, па је Законом о личној карти држављана БиХ прописано да се копија личне карте може прибавити само ако је то прописано законом.

Генерално, заштита личних података је жива материја и апсолутну заштиту није могуће остварити, јер се ради о поступку и одговорности појединаца, истичу из Агенције и додају како је људски фактор сигурно најслабија карика у систему заштите личних података код сваког контролора.

Међутим, адекватним испуњавањем законских обавеза, прописивањем и применом техничких и организацијских мера, делује се превентивно како би се спречила незаконита и неовлашћена обрада личних података, а што ће свакако утицати и да се могућност крађе идентитета сведе на минимум.

У том циљу, из Агенције упозоравају како и сами грађани требају да предузму одређене мере, укључујући физичку заштиту својих личних података и документа на којима су они садржани, као и да своје идентификацијске податке не чине доступним путем интернета и других медија које не могу у потпуности да се контролишу.

Агенција у границама својих капацитета активно ради на подизању свести грађана о значају заштите личних података, а као приоритет у прошлој години, што ће се наставити и у овој, јесу деца као ризична категорија.

Из Агенције за заштиту личних података у БиХ подсећају како је обвеза свих контролора (јавних органа, правних и физичких особа) који врше обраду личних података, да испоштују Закон као општи пропис, као и друге прописе који секторски регулишу обраду личних података за коју су они надлежни.

Једна од законских обавеза сваког контролора односи се и на доношење плана безбедности личних података којим ће се одредити техничке и организационе мере за сигурност личних података.

Такође, наглашавају како није довољно само прописати механизме за заштиту личних података већ их константно примењивати у пракси, унапређивати и вршити контролу примене тих механизама.