Прочитај ми чланак

Ухапшени амбасадор Азербејџана у Србији био јавни тужилац

0

Елдар Хасанов, амбасадор Азербејџана у Србији, који је ухапшен данас у Азербејџану у склопу шире истраге о проневери веће суме државног новца, некада је био јавни тужилац одликован високим наградама те земље за храброст управо у борби против криминала.

„Приведен је амбасадор Азербејџана у Србији, Црној Гори и БиХ Елдар Гасанов. Оптужен је за ненаменско трошење велике количине новца из буџета, присвајање новца и друга кривична дела. Приведен је током истраге, а кривични поступак је у фази истраге“, наводи се у саопштењу из Бакуа.

Елдар Хасанов рођен је 1955. године у Келбаџарском рејону Азербејџана. Дуго је радио (1977–2000) на руководећим положајима у систему органа унутрашњих послова, а од 1995. до 2000. године био је јавни тужилац Републике Азербејџан.

Од 28. марта 2001. до 28. марта 2013. био је амбасадор Азербејџана у Румунији. За амбасадора Азербејџана у Србији постављен је 14. септембра 2009, а затим и у Црној Гори и Босни и Херцеговини, с резиденцијом у Букурешту.

Од 28. марта 2013. године Хасанов је опуномоћени амбасадор Азербејџана у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори, с резиденцијом у Београду.

Елдар Хасанов је, иначе, члан Административног савета Европског удружења правника за права човека и демократију (Дрезден), заменик председника Међународног удружења правника (Москва), потпредседник Међународног савета за проблеме алкохолизма и наркоманије (ИЦАА) за земље Источне Европе и Централне Азије (Лозана), директор Регионалног бироа ИЦАА за земље Источне Европе и Централне Азије, члан Светског удружења за криминологију (Париз), почасни члан Националне агенције за борбу против наркотика (Букурешт), потпредседник и генерални секретар Међународног фонда за сарадњу и партнерство Црног и Каспијског мора (Букурешт).

Такође, почасни је доктор универзитета “Бабеш-Бољај” и “Андреј Шагуна”, а како наводе његови издавачи, аутор је 25 књига, школских приручника и многобројних научнопопуларних радова. Професор је, доктор правних наука, генерал-поручник права.

Говорећи о периоду када је био јавни тужилац Хасанов је у интервјуу за магазин “ЦорД” 2018. године рекао да је на тој функцији био током најкомплекснијег период када је Азербејџан захватила претња губитка суверенитета и избијање грађанског рата.

“У то време, заједно са искусним и професионалним особљем органа за спровођење закона у Азербејџану, открили смо и спречили низ посебно тешких злочина који су уперени против уставних темеља наше државе и грађана, доприносећи тако стабилности и заштити уставни поредак државе. Борба против организованог криминала и корупције главни је фактор развоја друштва и јачања државе”, говорио је тада Хасанов.

Србија и Азербејџан већ 20 година имају успешну дипломатску билатералну сарадњу, а узајамне посете високих званичника довели су до тога да су односи између две земље у кратком периоду порасли на ниво стратешког партнерства, на основу којег су потписана 24 споразума.

То је резултирало ангажовањем азербејџанских компанија, прво на обнављању београдског пливалишта Ташмајдан, а затим и компаније “Азвирт” на градњи Коридора 11, и то на деоници од Љига до Прељине.

Азербејџан је, такође, пружио и подршку суверенитету, територијалном интегритету и неповредивости граница Републике Србије.

Међутим, односи све земље, наиме, пољуљани су 19. јула када је објављено да су минобацачи и муниција српске израде испоручени Јерменији која их је употребила у смртоносним сукобима на јерменско-азербејџанској граници 12. јула.

Спорни извоз српског оружја у Јеременију довео је до кризе у односима Србије и Азербејџана, па је у Баку послат Небојша Стефановић који је, како тврди опозиција, у илегалну трговину оружјем био умешан и директно – као министар, и индиректно – преко послова свог покојног оца.

Министар унутрашњих послова није отпутовао у Баку ради разговора са званичницима Азербејџана о сарадњи у области безбедности већ, како они оцењују, да се “извињава” због извоза српског оружја у Јерменију.

Подсетимо, како је саопштила азербејџанска обавештајна служба, Елдар Хсанов је оптужен да је проневерио већу суму буџетских средстава, као и за друге прекршаје, а осим њега ухапшено још неколико службеника тамошњег министарства спољних послова, међу којима је Фаиз Багиров, челник конзуларног одељења.

Они су осумњичени за проневеру и примање мита и задржани су у притвору.

Нико од званичника српског министарства спољних послова није се огласио о овом хапшењу.

Додаје се да ће јавност бити обавештена о даљем току истраге.