Прочитај ми чланак

У суботу се приближава јак хладан фронт, прете пљускови, грмљавина, град…

0

У недељу после хладног и облачног првог дела дана уз падавине над већим делм земље, после подне престанак падавина и делимично разведравање

Таман када смо мислили да нам се пролеће вратило, спрема нам се нова незгодна промена времена – „хладни фронт“, падавине и ветар учиниће да нам се причини да нам зима даје ударац репом, надајмо се, последњи за ову сезону.

Ово захлађење уследиће у суботу, а отопљење ће бити постепено, са хладним јутрима, да би се средином месеца могло очекивати ново освежење и киша.

– У петак промењљиво облачно и суво, после подне уз дуже сунчане интервале, ветар пре подне западни, посебно на северу региона, а после подне и увече у окретању на јужни и југозападни смер. Дневни максимум од +14 до +21 степен Целзијуса. У суботу ће се са северозапада приближавати јак хладан фронт док ће се после подне над Јадраном развити слаб, секундаран циклон – навео је на свом фејсбуку метеоролог Марко Чубрило.

– Таква синоптика нам ујутро и већи део пре поднева доноси суво и топло време уз умерен, повремено и јак јужни и југозападни ветар, чији удари на планинама и крајњем северозападу региона могу ићи и на око 15м/с. Брзина напредовања као и ефекти његовог премештања ће у великој мери зависити од брзине и тачне снаге слабог секундарног циклона. У сваком случају у зони фронта треба очекивати локалну појаву јаких пљускова са грмљавином, могућу појаву града и олујне ударе ветра који уз јаке конвективне развоје и снажан пљусак могу на кратко ићи и на око 23м/с – додао је.

– За сада су удари ветра преко 18м/с највероватнији над северозападом и западом Војводине у Србији као и над деловима западне Србије. Јужније и источније од те области фронт би ипак мало ослабио тако да би се и ефекти његовог премештања умањили али би и даље локално могло бити ређе појаве јаког пљуска и олујног ветра.

Ипак, за јаснију слику прогнозе за викенд треба мало причекати, како би модели показали прецизнија предвиђања.

– У ноћи ка недељи над већим делом Србије, осим можда крајњем северозападу, треба очекивати падавине у облику кише, али уз јаче захлађење снежна граница би требала ићи врло ниско негде између 500 и 650 метара надморске висине, те се на планинама преко 800 метара очекује обилан, влажан, снег. Дуваће јак северозападни ветар, додаје Чубрило.

– У недељу после хладног и облачног првог дела дана уз падавине над већим делм земље, после подне престанак падавина и делимично разведравање, прво на северозападу региона. Дневни максимум испод просека за овај део године и кретаће се од +5 до +11, а на планинама преко 800 метара испод +3 степена Целзијуса.

Чубрило додаје да ће ноћ ка понедељку уз разведравање доноси опасност од појаве касног мраза, посебно преко 700 метара, док ће у низијама понегде бити услова за приземан мраз, али опасност од појаве мраза ће квалитетно моћи бити процењена так у недељу.

– Почетком следеће недеље суво али прохладно, а од 12. априла топлије, мада делује да то отопљење неће бити јако и даће се максимуми углавном кретати до око +23 степена Целзијуса што је око просека. После 16. 4. ГФС има сигнал за ново погоршање али и јаче захлађење, док остали модели укључујући и ЕЦМWФ за сада после тог датума имају сигнал за типично пролећно освежење уз грмљавинске пљускове. Тај део синоптике ће модели квалитетно моћи да процене тек када ова динамична промена времена буде иза нас – закључује Марко Чубрило.