Прочитај ми чланак

У Шпанији казна за пензионере 100, у СНС Србији 1.279 евра!

0

Срби су вазда волели да се такмиче са другим народима "чији је већи" стан, ауто, џеп, проблем. Усред пандемије коронавируса наша држава се такмичи са другима - чија је казна за непоштовање правила понашања већа. У Србији је она убедљиво највећа, што не чуди политиколога Цвијетина Миливојевића.

Председница Владе Србије Ана Брнабић најавила је да ће пензионери преко 65 година, који буду напуштали домове и тиме кршили уредбе Владе о понашању током ванредног стања, плаћати казну 150.000 динара, односно 1.279,8 евра. У исто време, за „лоше понашање“ у Шпанији, људи ће морати да издвоје 100 евра, што је непуних 11.720 динара, у Француској 135 евра, што је 15.822 динара.

– Ако сам ја добро разумео премијерку, Србија има невиђен раст БДП-а, највећи у Европи… Каква Шпанија, каква Португалија, каква Европска унија. То је логично образложење. Ко прати у континуитету све оно што председница Владе говори последњих месеци, онда је логично да имамо и највеће казне у Европи. То је једно образложење – рекао је за Директно.рс политиколог Цвијетин Миливојевић.

Међутим, када бисмо то што прича премијерка ставили са стране, па анализирали делотворност овакве казне, Миливојевић сматра да оваква санкција неће бити претерано делотворна.

– Када пођете од тога да просечан пензионер у Србији има пензију двадесет и нешто хиљада динара, онда је сасвим логично да он не може да плати казну од 150.000 динара. Према томе, веће би дејство би имале мање казне, које пензионери могу реално да плате. Казна од 10.000 је сасвим довољна да демотивише пензионера да излази напоље. А ова казна од 150.000 може само да га мотивише да евентуално из ината излази напоље, пошто свеједно не може да плати ту казну. Каже: добро, ове од 150.000 свакако не могу да платим, па кад се ви шалите, ај се шалим и ја. То је потпуно бесмислено. Да је казна 10.000 што је наплативо, то би имало смисла. Пензионери би схватили да власт хоће озбиљно да их казни, па би остали код куће.

Чак је и у Русији мања казна од казне код нас. Она тамо износи 80.000 рубаља или 1.033 евра, док је у Хрватској казна за непоштовање карантина 8.000 куна, што је 1.050 евра. И сада, пошто смо закључили да имамо највеће казне, те да је евидентно због чега неће бити делотворне, поставља се питање – чему онда фрљање цифрама?

– Ово је време у коме наша власт пати од тих великих бројки. Ја се плашим великих бројки, али они уживају у томе. Знате да је све највеће у историји, најбржи раст на „бизнис дуинг“ листи, највећи БДП од постојања, најбољи економски програм од 1804. године на овамо. Према томе, она је по инерцији наставила ту причу. Ово што Влада није урадила није ништа ново. Вероватно је за њих увредљиво да то буде мања казна – закључио је за Директно.рс Цвијетин Миливојевић.

Земља – Казна

Србија – 1.279 евра

Хрватска – 1.050 евра

Русија – 1.033 евра

Француска – 135 евра

Шпанија – 100 евра