Прочитај ми чланак

У пензију сви са 65?

0

penzosi

Уколико посланици српског парламента усвоје измене и допуне закона о пензијском и инвалидском осигурању, убудуће у Србији радни стаж неће имати велику улогу за пензионисање, већ ће се искључиво у пензију ићи са навршених 65 година живота. То ће највише погодити лепши пол – жене ће из године у годину радити све дуже, да би на крају уместо са 60 на заслужени одмор ишле пет година касније.

Према речима Зорана Михајловића, потпредседника Савеза самосталних синдиката Србије, и измене овог важног документа урађене су без јавне расправе и мишљења Социјално-економског савета, као и у случају Закона о раду. Он наглашава, да су промене у пензијско-инвалидском сектору без икакве најаве данас објављене на сајту Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања, а очекује се да за недељу дана већ буду на скупштинском дневном реду.

– Више неће бити важно колико дуго сте провели на радном месту, већ само колико сте година напунили – каже Михајловић. – Ко ће под таквим условима у наредних неколико година уопште отићи у пензију, а да не говоримо о новом запошљавању. За све оне који желе пре тога да напусте послодавца рачунаће се казнени поени и то на месечном нивоу.

У предлогу закона се сада предвиђа и право на превремену старосну пензију која се стиче када осигураник наврши минимум 40 година стажа и најмање 60 година живота. Висина такве пензије одређиваће се на исти начин као и старосне, с тим што ће се износ превремене умањивати за 0,34 одсто за сваки месец пре навршене 65 године живота. То значи да ће будући пензионери, који су одлучили да користе ову могућност, бити у ствари – кажњени. Износ на чеку може бити умањен чак и за петину, односно за 20,4 процената.

ДЕЦА НОСЕ ГРАТИС СТАЖ

Жени која је родила треће дете, по том основу урачунава се у посебни стаж време у трајању од две године као и до сада, а новина је да ће се одсад и за једно дете „добијати“ пола, а за двоје годину дана гратис стажа.

У Министарству рада демантују да је ишта рађено мимо јавности и кажу да је о изменама овог документа говорио и премијер Александар Вучић у свом експозеу.

– Мења се свега неколико чланова закона и они се односе само на жене, док за мушкарце све остаје исто – кажу у овом министарству. – Све ово биће дужи процес и ништа неће бити урађено напречац и одједном. Наиме, до 2020, граница за одлазак жена у пензију ће се померати за по шест месеци годишње, да би тада оне напуштале радно место са 63 године и два месеца. Затим ће се у наредних 12 лета радни стаж продужавати за по два месеца, да би 2032. године достигао 65 година живота.

Нада Г. Новаковић, научни сарадник Института друштвених наука у Београду, објашњава да је нормално да се у друштвима у транзицији намећу овакви закони о раду и о пензијском систему.

– Предлог да ће се приликом неиспуњавања оба услова за пензију, за каснији одлазак са радног места, плаћати казна, директно је уперен против најслабијих категорија запослених и пензионера. Они који су на добрим положајима несметано, до краја живота, могу да примају зараду, пензију и увећавају основицу, док ће старији радници са нижим нивоом продуктивности и прилагодљивости новим околностима, сада имати и неизвесност у вези са условима пензионисања и реално смањење примања – каже она.

(Вечерње новости)