Прочитај ми чланак

У овим градовима се теже „дише“ него у Београду, а биће још горе

0

У последња 24 сата "јако загађен ваздух" удисали су становници Суботице, Панчева, Новог Сада и Беочина, објавлла је Агенције за заштиту животне средине.

Подаци Агенције показују да је „загађен ваздух“ био у Ваљеву, Косјерићу, Ужицу, Бору, Лесковцу и Београду.

Foto: jordano/depositphotos

Грејна сезона још није почела, а познато је да су највећи загађивачи ваздуха индивидуална ложишта, индустрија, саобраћај, те се многи питају шта је довело до таквог загађења.

Андреј Шоштарић из Градског завода за заштиту здравља у Београду каже да грејна сезона званично није почела, али да су због ниских температура ноћу активирана индивидуална ложишта која представљају највећи проблем.

„Топлане користе гас и када крене грејна сезона не треба очекивати погоршање квалитета ваздуха. Загађењу највише доприносе кућна, индивидуална ложишта где се спаљују разна чврста горива, као што су угаљ и дрва“, рекао је Шоштарић за Тањуг.

Он је нагласио да лошем квалитету ваздуха доприносе и метеоролошке прилике, јер нема ветра, висок је ваздушни притисак што погодује „задржавању загађујућих материја у приземним слојевима атмосфере“.

Квалитет ваздуха у Београду, како каже, најгори је увече и рано ујутро, јер се чим падне мрак активирају индивидуална ложишта.

О стању квалитета ваздуха у реалном времену грађани могу да се информишу на сајту Беоеко.цом, а ту постоје и директне здравствене препоруке како да се понаша општа популација, како да се понашају осетљиве групе.

У Београду се квалитет ваздуха мери на 30 мерних места, од чега су на 10 мерних места распоређене аутоматске мерне станице које мере загађења у реалном времену.

Сви ти подаци се у реалном времену сливају на сервер Градског завода за заштиту здравља где се на сваких сат времена обрађују и издаје оцена квалитета ваздуха у односу на мерење из претходног сата. Оцена се даје кроз индекс квалитета ваздуха, који може бити одличан, добар, задовољавајући, загађен и јако загађен

„Нема места паници. Није ваздух нешто посебно загађен, али свако треба да има свест о томе да постоји загађење ваздуха. То загађење може да се прати у реалном времену те тако грађани могу да прилагоде своје активности актуелној ситуацији. Ако видите да је ваздух загађен онда одложите трчање или шетњу“, нагласио је Шоштарић.

Колико је ваздух загађен најбоље говори податак о концентрацији суспендованих честица ПМ-10. У последња 24 сата концентрација ПМ-10 у Суботици је било 172,5 микрограма по кубном метру , а његова максимална дозвољена вредност је 50 микрограма по кубном метру.

Вредност ПМ 10 у Новом Саду била је 145 микрограма по метру кубном у Панчеву 141, док је у Беочину била је 103 микрограма по кубном метру.

                  ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!