Прочитај ми чланак

У БОРУ ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА Људи не могу да дишу – криви Кинези, хоће све да истопе

0

Загађење у Бору је ових дана у јутарњим сатима је значајно прелазило законом дозвољену границу.

На мерној станици у Брезонику  је забележена максимална концентрација сумпор диоксида ове године од 2.241 микрограма по метру кубном, шест пута већа од дозвољених 350 микрограма, док је 23. септембра око 10 часова измерено 1340 микрограма сумпор диоксида.

Нешто раније истог дана, око девет сати, на мерној станици у градском парку измерено је 954 микрограма сумпор диоксида по метру кубном, а концентрација ПМ 10 честица кретала се до 250 микрограма, пет пута више од дозвољеног дневног просека.

На друштвеним мрежама становници из Бора јављају:

„Откако су Кинези преузели РТ Бор, у Бору се тешко дише. Маске су потребне како би се нормално функционисало. Враг је однео шалу и ако ускоро не предузмемо нешто неће бити добро! Број оболелих од карцинома из дана у дан расте. Борани, или улице или болничке собе?!? Ја бирам улицу.”

„Напредујемо из сата у сат… Хоће ли неко да дигне глас? Има ли живих? Децу нам бре трују, а ви ћутите…

Квалитет ваздуха у Бору – Градски парк је опасан. Прозори затворени, да се избегавају активности на отвореном и маске за загађивање ваздуха увек морају д…

24. септембра у 15 сати измерено 1.145 микрограма сумпордиоксида по метру кубном“ (по Закону дозвољено максималих 350 мкг)

Како Србин.инфо сазнаје, топлана у Бору је иначе неплански направљена, тако да „ружа ветрова“ често доноси дим у град. Загађања су због тога одувек била чест проблем у Бору, али нису била толико страшна јер су трајала само одређени временски период.

Али, откада су Кинези преузели РТБ, градом се шире гласине да је план компаније да у наредних двадесет година истопе све руде у борском басену. Буквално топе сваку руду коју ископају, што им је држава Србија на челу са Вучићем то уговорм и дозволила.

Како Борани кажу  за Србин.инфо, и почетком јула је било велико загађење, а у просторији где се врши филтрација отровних испарења од топљење метала, због масовног топљења руда су се мреже за филтрацију које коштају милионе динара, запушиле па отрован дим није могао да се филтрира већ се враћао назад у погон. Али, погон после одређеног времена више није могао да задржи сав тај загађени ваздух и нефилтрирани дим се ширио по граду.

Међутим, пошто је производња у РТБ стално велика, због притиска Кинеза, тај штетни дим је био толико велики да није „узурпирао“ само центар Бора као уобичајено, већ се осетио и у деловима града где до тада никада није.

Иначе, у Бору поред Института за бакар постоји мерна станица која мери загађење ваздуха. Почетком јула, у тој станици је измерено 60 пута више загађење него шта је законом дозвољено па Борани који нису могли нормално да дишу јер их су их отровна испарења штипала за грло, нос и сви су носили марамице преко лица. Здравље свих Борана је тих дана било угрожено, како хроничних болесника, тако и здравих особе.

Када је због свега овога надлежним органима у Београду пријављен овај страшан случај загађења у Бору, одговор власти је био да је главни инспектор на терену у Бору. Почетком јула је екстремно загађење у Бору је трајало чак десет дана.

Зиђин одговара на критике о прекомерном загађењу: Последица застареле опреме

Компанија Зиђин Бор Копер (Zijin Bor Copper) одговорила је на притужбе грађана Бора и градских власти због прекомерног загађења из погона те компаније, наводећи да је то последица застареле опреме.

У саопштењу се наводи да су у некадашњем РТБ-у биле занемарене неопходне мере „десулфуризације издувних гасова приликом изградње топионице“, тако да сумпор-диоксид није могао ефикасно и у потпуности да се преради пре испуштања, а и опрема за топионицу је веома застарела.

„Последица свега тога је немогућност стабилности процеса производње у дужем временском периоду, тако да су проблеми сасвим неизбежни. Неспорна је чињеница да је заштита животне средине систематски и континуирани процес, а да су ти проблеми били игнорисани преко стотину година“, саопштила је компанија.

У Зиђину напомињу да се то историјско наслеђе не може решити преко ноћи.

„Ми овај проблем никада нисмо и нећемо га никада игнорисати. Зиђин је, по преузимању РТБ-а, велики значај дао заштити животне средине, уложио је много новца и започео велике послове, па се укупна ситуација животне средине већ умногоме побољшала“, саопштила је кинеска компанија, већински власник некадашњег Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор.

За изградњу нове топионице и фабрике сумпорне киселине у Бору, која је почела да ради 2015. године, утрошено је преко 250 милиона евра. Кинеска компанија је по преузимању РТБ-а уплатила 350 милиона евра, а почетком године уплатила дугове из УППР-а. Наглашавају да су поправљене мерне станице у Кривељу и Слатини, како би та компанија боље пратила квалитет ваздуха, али и да је купљена прскалица за смањење прашине у ваздуху, „водени топови“ и специјална опрема за чишћење погона „конвертор“.

У тој компанији су рекли да покушавају да превазиђу „старе и нестабилне ефекте система за производњу“.

Зиђин наводи и да је прекомерно загађење установљено од 7. до 9. септембра, јер је неколико пута дошло до прекида напајања електричном енергијом у току производње.

„Због тога је Компанија одмах контактирала Електропривреду Србије, покушавајући да открије узроке и нађе решење за проблем ‘испада’ струје“, навела је та компанија.

Компанија Сербиа Зиђин сматра да је „уживање у чистом и свежем природном окружењу право које би сваки грађанин требало да има“ и изражава наду да ће постићи одрживи развој на еколошки прихватљив начин, истовремено са стварањем могућности запошљавања становника Бора.

Генерални директор „Зиђин копер Бор“ Лонг Ји изјавио је и да ће та компанија у наредном периоду запослити нове раднике, повећати производњу, али и унапредити технологију како би се очувала животна средина.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!