Прочитај ми чланак

У Београду јефтиније живети у хотелу у центру него стану: Све собе су нам пуне…

0

Цене некретнина у Србији су од почетка рата у Украјини отишле у небо, будући да је велики број Руса одлучио да живот настави, барем привремено, у нашој земљи. Било да се стан изнајмљује или купује, цифре су астрономске и ретко који “обичан” грађанин може да их приушти. Ситуација је до те мере нереална да се дешава да је изнајмљивање хотелске собе на месец дана јефтиније.

Живот у хотелу углавном укључује живот у малом простору, будући да се сви који посегну за овом опцијом због исплативости, одлуче на најобичнију собу.

То најчешће подразумева да смештај рецимо не укључује кухињу, али су неке друге ствари, о којима они који ипак плаћају кирију за стан морају да размишљају, попут интернета, плаћања рачуна, чишћења стана и, на крају крајева, мењања постељине, обезбеђене.

Иако је и хотелски смештај поскупео у последње време, и даље постоје опције које су јефтиније од станова.

Тако на пример хотел Славија, који се налази на истоименом тргу, нуди месечни најам једнокреветне собе по цени од 410 евра, док двокреветна кошта 495 евра, па они који желе да прођу још јефтиније могу да нађу цимера са којим би поделили трошак.

У ову цену, према подацима са сајта поменутог хотела, улази најам собе просечне површине 20 квадрата на 30 дана, режије, осигурање, чишћење и мењање постељине једном недељно, а у собама је обезбеђен и интернет који гости не плаћају одвојено.

„Немамо много соба доступних за месечни најам, раније их је било више, али су све које имамо пуне, а чак постоји и листа чекања. Велика је потражња“, рекли су нам у овом хотелу.

Са друге стране, кирије за гарсоњере сличне квадратуре, које се налазе у центру Београда, достижу чак и цене које премашују 1.000 евра.

За оне са нешто плићим џепом, ту су оне које коштају “само” 450 до 600 евра.

Једина места где се гарсоњере могу наћи по нешто нижим ценама, за око 250 евра, јесу насеља подоста удаљена од центра града, попут Ледина, Борче, Петловог брда итд.

Међутим, чак и да се нађе гарсоњера у центру града за једнаку цену као хотелска соба, треба имати у виду да се трошкови ту не завршавају.

Ако се на износ од 400 евра додају и сви рачуни који морају бити плаћени сваког месеца, крајња свота која треба да се издвоји може бити значајно већа, а највише ће зависити од начина грејања у стану и, самим тим, висине рачуна за Инфостан.

Оно што свакако не охрабрује јесте чињеница да српско тржиште некретнина већ месецима уназад константно расте.

А како су недавно познаваоци тржишних прилика рекли за наш портал, у контексту смиривања тржишта ово ће бити најзначајнија зима, па тако треба пратити како ће се даље кретати раст цена основних животних намирница, као и инфлација на микро, али и макроекономском нивоу.

Дакле – уколико дође до пада куповне моћи грађана, може доћи и до пада цена због смањене тражње за некретнинама. Мада, иако је сад већ опала тражња, то није утицало на саме цене.

Зато грађанима остаје само да се надају да ће ускоро животни простор моћи да приуште по неким “пристојнијим” ценама.