Прочитај ми чланак

Труднице из Врања тврде да су добијале батине у породлишту

0

Против четири гинеколога из врањског породилишта води се поступак пред Основним судом због несавесног пружања лекарске помоћи, а запрећена затворска казна за ово дело може бити од три месеца до три године. У последњих пет година, поднета је још једна кривична пријава против гинеколога из ЗЦ Врање за исто кривично дело али је, како нам је речено у Основном јавном тужилаштву, одбачена као неоснована.

Узимање мита, наплаћивање медикамената који по закону треба да буду бесплатни и акушерско насиље су највећи проблеми у врањском породилишту, показује анкета у којој је учествовало 68 жена а која је рађена у оквиру Школе дигиталног новинарства Фондације „Славко Ћурувија“, пишу Инфоврањске.

Истовремено, начелница гинекологије у Врању Гордана Ђорђевић тврди да није упозната са таквим случајевима, али да се сећа случајева да саме породиље често наносе физичке повреде медицинском особљу.

Већина анкетираних жена навела је да је у току порођаја доживела вербално насиље, а једна од њих је навела да је лекар у току порођаја шамарао.

Начелница гинекологије врњске Болнице Гордана Ђорђевић каже да се тако нешто дешавало пре можда 30 или 50 година, али да сада то није тако.

– Оне неће да напну тог тренутка и онда може да се дрмну мало, да се испрскају водом и тако. Није шамарање него је чисто то рађено да се призову себи, јер се оне погубе, а тај је тренутак пресудан. Тог тренутка, ако угуше своје дете, ко ће после да буде крив? – пита Ђорђевић.

Она тврди да медицинско особље на порођају трпи повреде од стране породиља, и да је једној докторки жена у току порођаја сломила ребро, тако што ју је ударила ногом а да је друга породиља недавно лекара ујела за руку.

– Ми то не објављујемо као што оне раде. Оне хоће да се породе, да дођу, добију дете и да не трпе ништа. Ми максимално покушавамо да обезболимо порођај да што мање буду у порођајној сали, али не знам шта ове млађе генерације очекују – каже начелница.

Коментаришући податак из анкете да се медицинско особље на порођају не представља породиљама именом и струком, и не упознаје их са интервенцијама у току порођаја, Ђорђевић објашњава да оне на пријему потписују сагласност за све захвате који ће им бити рађени током боравка на одељењу.

У разговору за ИнфоВрањске, Јована Ружичић, директорка Центра за маме који се бави правима мајки и породиља каже да су та права иста као и код осталих пацијената.

– Имају право на информисану одлуку, право на објашњење процедуре, на пуну информисаност о сопственом здравственом стању и за било шта да се уради њиховом телу потребна је вербална дозвола. Док права пацијената добро фунцкионишу у другим сферама, чини ми се да су породиље специфична група за које као да закони не важе објашњава Ружичић.

Скакање по стомаку

Имена лекара и делови прича изузети су због заштите идентитета жена које су учествовале у анкети.

– После царског, без игде икога, дрским тоном ми је речено да следећи пут тражим другог доктора, и да ме он неће породити никако. Јер доктору нису дате паре, које је он очекивао. Јако бедно и јадно, и понижавајуце за једну новопечену маму која не зна где се налази, и којој је дете донето тек након 4. дана да га види!

– Скакање на стомаку, не знам где је то нормално али у Врању јесте.

„Називају нас кравама и терају да саме мењамо постељину“: Језива искуства породиља

– Нисам добила ни помоћ после царског реза да устанем, нити да се пребацим са операционог стола на кревет, одмах након буђења из анестезије.

– Моје искуство је позитивно. Докторка и бабице су ми објасниле процедуру, дисала сам како треба. Најважније је бити стабилна током порођаја и слушати савете. То је моје мишљење.

– На одржавању трудноће сам лежала недељу дана. Морала сам да дам докторки 20 евра да бих добила токулизу јер сам крварила и било је ,,није ти ништа”, а ја у 24 недељи трудноће.