Прочитај ми чланак

Тровање или ујдурма: Ђаци из Шајкаша одглумили симптоме?

0

hro-sajkas_620x0

Свих 20 ученика основне школе у Шајкашу, којима је јуче позлило, отпуштени данас са болничког лечења. Први резултати анализа показују да није реч о тровању, сутра се очекују токсиколошки налази

– ВАУ, колико новинара, опет ћемо бити на телевизији! – усхићено каже тринаестогодишњи дечак оцу који видно неиспаван и уморан чека отпусну листу у Дечјој болници у Новом Саду.

Пошто су преноћили у болничким собама, свих двадесеторо ђака ОШ „Исидора Секулић“ из Шајкаша, који су јуче задржани у болници због изненадне несвестице, мучнине и замућеног вида на часу физичког васпитања, отпуштени су кућама. Медицина је урадила свој део посла, сутра се чекају токсиколошки налази. Они би требало да разреше мистерију несвакидашњег догађаја, незабележеног у вишедеценијској пракси Дечје болнице.

Петар Виђикант, начелник школске управе за Јужнобачки и Сремски округ, за „Новости“ је изјавио да први, некомплетни налази Института за судску медицину, где се раде токсиколошке анализе, показују да ђаци нису отровани.

– Треба, међутим, сачекати комплетну анализу да би се могао извући поуздан закључак – каже Виђикант.

Сва деца су отпуштена у добром општем стању, рекао је за „Новости“ проф. др Слободан Гребелдингер, директор болнице, и додаје да су малишани примљени с благим респираторним тегобама, отежаним дисањем, а троје се жалило на замућен вид.

РАСПУСТ У ФЕБРУАРУ…

ШАЈКАШКИ ђаци били су читава 24 часа медијске звезде Дечје болнице. Радо су разговарали са сестрама, поверивши им и да је њихова школа баксузна јер, ето, прошле године у фебруару је јак ветар одувао део крова. – Баш нам је баксузан фебруар, ко зна шта ће бити наредне године у ово време? – размишљали су гласно ученици. Главна сестра Бранислава Брестовачки им је шаљиво предложила да узму распуст у фебруару, а они су то одушевљено прихватили.

Др Гребелдингер каже да су сви ти симптоми код деце прошли врло брзо, свега сат пошто су примљени у болницу, па посебно лечење и није било потребно.

Питање о узроку, закључује наш саговорник, остаје отворено и биће то врло комплексан посао за истражне органе. Али, без комплетних резултата токсиколошких анализа, који обухватају узорке крви и урина деце, узрок се не може ни наслутити.

У Институту за јавно здравље Војводине кажу да су у сали за физичко, као и у просторијама за смештај справа и реквизита за вежбање и у свлачионици, анализирани и узорци ваздуха и да нису утврђена одступања. Стручњаци Лабораторије за хуману екологију и екотоксикологију Градског завода за јавно здравље Београд су ипак поставили апарате за 24-часовно праћење квалитета ваздуха. Контролисана су и хемијска средстава за одржавање хигијене просторија. Могућност тровања гасом искључена је после испитивања које су обавили стручњаци из ЈП „Србијагас“. Школа се греје на гас, а котларница је удаљена двадесетак метара од зграде.

– А, шта је, онда, нашу децу пообарало? Знате ли ви, новинари? – пита нас Средоје Николић, док нервозним корацима премерава болнички ходник, у ишчекивању да „преузме“ сина и врати га кући.

НАСТАВНИЦИ

Целу причу додатном нијансом мистерије обојио је и податак да нико од наставника, укључујући и наставника физичког Драшка Мацановића, нису имали ни најблаже симптоме на које се жале ђаци. У школи данас није било наставе, али смо затекли пуну зборницу.

За то време, у трокреветној соби, Тодор Багић бодри кћерку Тамару и њене другарице Слађану Милаковић и Теодору Ловрић. Не кријући збуњеност због медијске пажње у чијем епицентру се неочекивано нашло мало место Шајкаш, са једва 4.500 душа, Тодор каже да је њему и супрузи лакнуло када им је Тамара јавила да дођу по њу.

– На часу физичког смо доста трчали, неки ђаци су се жалили наставнику Драшку да не могу више, али он је рекао да издржимо још неколико минута јер ће крај часа – присећа се Тамара. – Када сам дошла у свлачионицу, осетила сам вртоглавицу, ваздух је мирисао на покварена јаја. Само сам се срушила.

Њена другарица Слађана каже да је сличне симптоме осетила и она, али не и било какав мирис. Теодора, ученица шестог разреда, није била у фискултурној сали. Она је тек после дошла са часа српског језика, а напад мучнине пошто је ушла у салу за физичко.

– Била је гужва, деца су викала, наставници су се устрчали, по мене је дошла наставница српског и одвела ме у зборницу – каже Теодора. – Када сам видела моје другаре у таквом стању и мени је позлило.

 

Večernje Novosti