Од почетка штрајка просветних радника у Србији трају и притисци на директоре школа и наставнике и професоре, а како су саопштили просветари, уцењују их и прете смањем зарада. Због притисака, како сазнаје Нова.рс, више директора школа је поднело оставке. Један од њих је за наш портал потврдио да одлази са те функције, али тврди да је оставку дао из "личних разлога".
Просветни радници у Србији тренунто се суочавају са бројним притисцима због штрајка који су отпочели од понедеља, 4. новембра.
Притискају их Министарство просвете, школска управа и директори школа који свакодневно праве спискове „штрајкача“. Неки директори, изгледа, нису издржали уцене, те су одлучили да напусте директорску фотељу, својевољно или против своје воље, још је непознато.
Како Нова.рс сазнаје, директор Основне школе „Никодије Стојановић Татко“ у Прокупљу Љубомир Вукићевић поднео је оставку са тог места. Он негира да даје отказ због притисака, те за Нова.рс каже да је то учинио из „личних разлога“.
„Оставку сам поднео из личних разлога. Нема везе са штрајком просветних радника, нити притисцима, како ви кажете. На овој функцији сам годину ипо дана, шест месеци као вршилац дужности. Не бих да образлажем због чега сам донео ту одлуку. Обављаћу овај посао док Министарство не размотри моју одлуку о разрешењу, наводи директор Вукићевић за наш портал.
Још две школе у Прокупљу
Епидемија оставки очигледно је кренула из Прокупља.
Наиме, поред директора Основне школе „Никодије Стојановић Татко“, појавила се информација да је и место директора у Школи за образовање одраслих остало празно, али и у прокупачкој Гимназији.
Ипак, потврде од директора ових школа немамо јер се на бројеве телефона истакнутим на сајтовима ових установа нико не јавља.
Председник Општинског одбора Синдиката просветних радника прокупља Михајло Прелић каже за Нова.рс да је „начуо“ да је директор Гимназије у Прокупљу поднео оставку.
„Цело Прокупље бруји о оставкама директора, што и јесте чудно. Откуд баш сви у ово време када се спроводи штрајк просветних радника? Делује ми да то није случајност“, сумњичав је Прелић.
Један професор из прокупачке школе који је инсистирао на анонимности, навео је за наш портал да су “лични разлози за оставку” уследили након индиректних препорука представника градске власти у Прокупљу коју предводе напредњаци са социјалистима и заветницима.
„Сазнали смо да је директорима у школама које су учествовале у штрајку индиректно из врха власти саветовано да се повуку са својих позиција. На овај начин се врши додатни притисак на руководства школа које су пружиле подршку протесту, што је незапамћени вид притиска и додатно непоштовање за све професоре, наставнике и учитеље који се још више понижавају“, каже професор.
Председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић није изненађен због вести о оставкама директора. Каже да су притисци почели много раније, те да је већ неколико директора предало своју функцију.
„Ми смо наставком штрајка очекивали све јаче притиске, тако да нисмо изненађени, верујте. Дефинитивно је држава појачала своје притиске пред протест 1. новембра, због чега превозници нису возили наше колеге на протест у Београд. Поједини директори дали су себи за право да врше притисак на људе да почну да размишљају о томе да одустану од штрајка.Праве спискове и бележе штрајкаче“, каже саговорник Нова.рс.
Додаје да локално моћници одлучују о „судбини директора школа“.
„Локални моћници постављају људе на директорска места, одувек је тако било не само за време ове власти, него за време сваке власти. Морали сте да будете подобни и сада када више нису желели да врше репресију над својим запосленима, моћници су одлучили да их ‘скину’. То није усамљен случај у Прокупљу, тако је свуда у Србији и тек ће бити епидемија оставки, верујте. То су наше колеге које деле судбину са нама. А уколико се ово настави, ми ћемо позвати колеге на радикалније мере“, поручује Марјановић.
Додаје да су представници Владе Србије јасно истакли да ће сви они који буду наставили неки вид штрајка, сносити последице у складу са Законом.
„То значи одузимање дневница и поред овако малих плата. Дакле, они ће себи дати за право да казне оне који се буне против тога што Влада није урадила, а то је непоштовање Протокола. Сада можемо да очекујемо да ћемо крајем месеца добити и умањење зарада за то што радимо. Влада Србије је изашла са својим коначним ставом. Како можемо да прихватимо такву понуду? Она је за нас потпуно неприхватљива. Они су потписали обавезујући Протокол и не знам зашто је проблем испоштовати га. Када смо саопштили да настављамо са нашим активностима и синдикалном борбом како бисмо заштитили наш потпис и договор са Владом, добили смо одговор од Владе да ће онда размислити и о овој последњој понуди коју су изнели. Тако да нас апсолутно ништа не може изненадити“.
Снежана Романдић из Уније синдиката школа Београда подсетила је првог дана штрајка на ванредну инспекцију која се у више школа појавила већ првог дана штрајка.
„Директори траже спискове и планове надокнаде, ванредна инспекција упада, тако да ништа не треба да нас чуди. У петак за време протеста били смо изложени никад већим притисцима надлежних. Пратила нас је и полиција, било је притисака од стране школских управа. Колеге из Бачке Паланке које су кренуле на протесте, изведене су из аутобуса и легитимисане као да су криминалци, а не професори који су кренули да покажу да су незадовољни условима рада и платом коју примају. Бројни градови су били изложени притисцима, не само Ниш. Тако да, спремни смо на све што нас тек очекује“, јасна је она.
Додаје да су просветни радници добијали и претње да ће против њих бити покренут дисциплински поступак, због чега су се обратили родитељима д аимају разумевања према њима.
„Молимо родитеље да стану иза нас и да заједно решимо ово. Ако нам узму плате, остаје нам само да радикализујемо штрајк, ништа друго“, поручује Романдић.