Прочитај ми чланак

„ТЕСЛИНИ ОСТАЦИ У МУЗЕЈУ? Онда певачи да буду у кафанама?“

0

На сваких неколико година питање места на којем ће се налазити урна са остацима великог Николе Тесле поново је актуелна у српској јавности.

Овог пута то се догодило након што је министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић за васкршње издање листа „Православље“ рекао да би урне научника Николе Тесле и посмртни остаци Михајла Пупина требало да буду у Храму Светог Саве, чему се противи део научне заједнице.

Тим поводом гости јутарњег програма Прве били су управо Вукосављевић и Милан Шуваков из иницијативе „Одбранимо Теслу“.

Према Вукосављевићевим речима, формална надлежност око тог питања је на градској власти, али о томе треба разговарати и дебатовати.

„Питали су ме шта мислим и рекао сам – мој лични став је да урма са остацима Николе Тесле треба да буде у Храму Светог Саве“, истакао је Вукосављевић.

На питање да ли то значи да ће Министарство културе покренути одређене кораке у том смеру, Вукосављевић је одговорио одрично:
„Желимо само да покренемо јавни дијалог, да о томе причају институције, Влада, НВО, грађани… То су одлуке које су од темељног значаја за културу и не треба их доносити иза неке завесе“.

Научник и један од покретача иницијатива „Одбранимо Теслу“ Милан Шуваков каже да је његов став, „као и већине грађана“, да је Теслиним остацима место тамо где су његови потомци желели да буде – у музеју.

„Осим тога, као научник мислим да они треба да се налазе тамо где су његови изуми“, истакао је Шуваков и упитао да ли Вукосављевић „спроводи агенду неке верске организације“ зато што се бави темом Теслине урне или је реч о „излазној стратегији пошто му се клима фотеља“.

„Када је реч о фотељи то нема никакве везе, мандати се добијају и губе. А да ли сам члан неке верске организације или не… Да ли сте ви члан неке милитантне атеистичке организације“, одговорио је Вукосављевић.

Према његовим речима, непримерено је савременим друштвима да се остаци неког човека, био он научник или уметник, налазе у установи или музеју.

„Од Египта, Вавилона, Сумера, пао и у неолиту… Људи су се увек сахрањивали на гробљима или верским објектима, а нешто касније у маузолејима. То да се урна са нечијим остацима налази у музеју је јединствен и лош пример. Према тој аналогији, онда би остаци књижевника требало да буду у библиотекама, о певача народне музике у кафанама“, навео је Вукосаљевић.

„У лондонском Вестминстеру се налазе остаци двојице научника који су уздрмали све темеље вере – Њутна и Дарвина, иако су били толико омражени код цркве. Међутим, због протока времена и јединства нације они се налазе на том месту. Тамо ће бити сахрањен и Стивен Хокинг. А то да ли су верници или не нема никакве везе. Потпуна аналогија тога постоји и у Београду – у порти Саборне цркве сахрањени су Вук Караџић и Доситеј који за живота није могао бити удаљенији од цркве“, додао је он.

Шуваков је након тога истакао да је урну са Теслиним остацима у Београд током СФРЈ пренео његов потомак Сава Косановић и да је зато у музеју.

Вукосављевић је одговорио да се више пута видео са Вилијамом Тербом, који је једини Теслин потомак, и да је он „показао отвореност за решење ако се процедура покрене“.

Шуваков је ту истакао да је преко Фејсбука групу „Одбранимо Теслу“ подржало 50.000 људи, као и да се они противе идеји „незаконитог пресељења урне“, на шта је министар Вукосављевић рекао да разговарати о том питању није незаконито.

„Косановић је са Теслиним остацима направио једну гадост, ако морам то тако да кажем. Без икакве воље Николе Тесле и његових рођака извршио је кремацију сина православног свештеника на своју руку. А због чега је урна у музеју? Званични документи не постоје, али сведоци кажу да је о томе одлучивао лично Тито који није хтео да Тесла буде сахрањен на Новом гробљу“, навео је Вукосављевић.

Осим тога, он је истакао и да су у црквама сахрањени и Рене Декарт, Галилео Галилеј и Никола Коперник.

„Идеја да се Теслини остаци преместе у Храм Светог Саве није преседан, већ је у складу са светом. Пупин је, ето, сахрањен у Америци, али на гробљу поред своје супруге. Нико се не сахрањује у музејима“, истакао је он и додао да Храм Светог Саве треба да постане „српски духови пантеон“ у којем би били сахрањивани велики српски научници.