Прочитај ми чланак

ТАЈНА ТРОУГЛИЋА НА ПЛАСТИЧНОЈ АМБАЛАЖИ Можда пијете опасне хемикалије!

0

Сва пластична амбалажа мора имати ознаку која показује од каквих хемикалија је направљена. Ради се о малој ознаци троугластог облика унутар које је број.

5

Фото: Информер

Сва пластична амбалажа мора имати ознаку која показује од каквих хемикалија је направљена. Ради се о малој ознаци троугластог облика унутар које је број.

На свакој пластичној боци мора да постоји ознака од каквог материјала је направљена. Постоји неколико таквих ознака, а по свакој ћете знати колико је штетна за ваше здравље. Наиме, пластика од које је израђена може испуштати разне хемикалије у воду или сок, које су врло штетне за здравље као и за хормонску равнотежу у телу. У таквој амбалажи не налазе се само храна и пиће већ и разна козметика, креме за лице и тело, шампони…

Пластична амбалажа која изгледа као да је направљена од стиропора, на пример посудица с поклопцем у којој добијате храну путем доставе, ослобађа неке канцерогене материје при загревању, односно када се у њу стави врућа храна.

Сва пластична амбалажа мора имати ознаку која показује од каквих хемикалија је направљена. Ради се о малој ознаци троугластог облика унутар које је број, а испод су слова. Пронађите ознаку на пластичној амбалажи и погледајте шта то значи за ваше здравље.

1. ПЕТ или ПЕТЕ

qПЕТ је једна од најчешће коришћених пластичних маса у потрошачким производима, а налази се у већини боца за воду и безалкохолна пића. Намењен је за једнократну употребу јер вишеструко коришћење повећава ризик од настанка и развоја бактерија. Боце од овог материјала могу да садрже тешке метале и хемикалије које утичу на хормонску равнотежу. ПЕТ амбалажу је тешко дезинфиковати, а правилно чишћење захтева штетне хемикалије.

2. ХДП или ХДПЕ

wХДПЕ је крута пластика која се користи за боце од млека, разних детерџената, уља, играчака и неких пластичних торби. Ова врста пластике практично не излучује хемикалије. Стручњаци препоручују одабир боца с овим знаком код куповине воде јер су вероватно најсигурније и садрже најчистију воду од осталих на тржишту.

3. ПВЦ или 3В

eПВЦ је мекана, савитљива пластика од које се производе пластична, прозирна фолија за храну, боце уља за кување, играчке за децу и кућне љубимце, амбалажа с мехурићима за обмотавање разних производа широке потрошње. Ова пластика ослобађа две отровне хемикалије које утичу на хормоне у телу. Стручњаци препоручују куповину алтернативних производа ако их је могуће пронаћи.

4. ЛДПЕ

rОва пластика се не може користити у производњи боца, иако не испушта никакве хемикалије у воду. Међутим, није добро куповати храну у таквој амбалажи јер ћете са храном појести и неке врло опасне хемикалије.

5. ПП

tОво је још једна бела, обојена или прозирна пластика која се користи као амбалажа сирупа, јогурта и слично. Ова пластика је тврда и лагана и има одличне квалитете кад је отпорност на топлоту у питању. Ако је загревате, неће се топити. Људи је користе и као заштитну баријеру против влаге, масти и хемикалија.

6. П. С

zПолистирен је јефтина, лагана пластика за широке намене. Најчешће се користи за израду једнократних чаша од стиропора, преклопних посуда за храну која се доставља из ресторана, амбалаже за јаја и пластичног прибора за јело. Ова пластика ослобађа неке канцерогене материје при загревању (на пример, врућа храна коју наручите иде у њу или кувано вино, чај…), а и неприкладна је за дуготрајно чување хране и пића у њој.

7. ПЦ или пластика без ознаке

uЧесто се користи у производњи спортских боца с водом и посуда у које се ставља храна. Ово је најопаснија пластика на коју ћете наићи. Протоколи за њу нису стандардизовани кад се ради о понављаној употреби и рециклажи. Постоји опасност да хемикалије из ње улазе у храну и пиће.