Прочитај ми чланак

СВИ СУ ПОВЕЗАНИ Аца Босанац позајмљивао паре ТВ Хепи и Луки Дунав

0

Александар Кајмаковић, познат под надимком Аца Босанац, који је недавно хапшен због пословних веза с криминалном групом Вељка Беливука, познат је као власник великог броја ресторана, хотела, ноћних клубова у Београду. Како открива Нова, он је до краја прошле године у свом власништву имао најмање четири фирме, од којих су поједине годинама функционисале без иједног запосленог.

Foto:Instagram/aleksandar_kk

 

Кајмаковић је власник великог броја угоститељских објеката по Београду, који се углавном налазе на атрактивним локацијама у строгом центру града. Све своје послове обавља преко неколико фирми, а најпознатија је “Еурека” чији је стопроцентни власник.

Судећи по подацима Агенције за привредне регистре, то његово предузеће, међутим, управља са свега два угоститељска објекта у Београду, и то рестораном “Boutique” који се налази у Улици Милутина Миланковића и “Boutique 4” у Булевару Михаила Пупина.

Ипак, овој Кајмаковићевој фирми на крају прошле године припојена су још два предузећа, која су такође била у његовом стопостотном власништву, односно у власништву “Еуреке”.

Једна од тих фирми је “City port”, која је основана још 2007. године, а која, према подацима из АПР, у последње четири године није имала ниједног запосленог. Као претежна делатност наведена је делатност рекламних агенција.

Осим новчаног капитала у вредности мањој од 500 евра, на сајту Агенције за привредне регистре наводи се да је у ту фирму унето око 1,7 милиона евра неновчаног капитала у акцијама, и то у две компаније – Луки Дунав Панчево, где је поседовала 73.921 акцију и УП Стари град, где је имала 95.063 акција.

Занимљиво је да је уговор о припајању потписао Марко Миловановић, који је у исто време био директор и “Еуреке” и “Сити порт”.

Предузећу “Еурека” готово у исто време припојена је још једна Кајмаковићева фирма – “Беорест”, која је основана пре шест година. Иако се као претежна делатност помињу ресторани и покретни угоститељски објекти, у АПР они нису побројани.

и у случају фирме “Сити порт”, и ова у последње четири године није имала ниједног запосленог.

Највећим бројем угоститељских објеката управља четврта фирма Александра Кајмаковића – УП Стари град, чији је само оснивачки улог износио око 6,1 милион евра. Као огранак овог Кајмаковићевог ресторана наводи се ноћни клуб “Lа Fayette”, потом ресторан “Gram Ice Cream”, хотел “Boutique rooms”, ресторан “Касина” на Теразијама, хотел “Касина”, ресторан “Boutique” на Тргу републике, као и неколико култних ресторана у Скадарaлији, међу њима и “Три шешира”.

Као власник овог предузећа и даље се води фирма “City port” која је крајем 2020. припојена “Еуреци”.

Позајмице ТВ Хепи и Луки Дунав

Занимљиво је да је фирма УП Стари град давала позајмице, а на списку њених дужника на крају 2019. била је и ТВ Хепи, којој је позајмљено 6,5 милиона динара (око 55.000 евра).

У јавности се спекулисало да је Кајмаковић у веома блиским односима с неформалним власником те телевизије Предрагом Ранковићем Пецонијем, па чак и да стоји иза његовог бизниса, те ова познајмица не изненађује.

Међу дужницима ове Кајмаковићеве фирме била је и Лука Дунав којој је познајмљено 4,6 милиона динара (око 40.000 евра).

Александар Кајмаковић ухапшен је пре три дана у свом ресторану “Касина” због веза с криминалном групом Вељка Беливука. Он је, како су пренели медији, припадницима УКП причао све што зна о криминалним активностима и финансијским токовима групе Беливука, а наводно је говорио и о својим контактима с бившом државном секретарком МУП-а Дијаном Хркаловић. Како пишу престонички медији, Кајмаковић је причао и о својим пословним односима с Вељом Невољом, до којих је, наводно, дошло преко вишегодишњег познанства са Славишом Кокезом, председником Фудбалског савеза Србије.

Након саслушања Кајмаковић је пуштен из притвора.