Прочитај ми чланак

„Све што је Вучић бранио, отишло је – једина срећа што брани Рио Тинто“

0

Активисти који су ухапшени током блокаде станица Прокоп и Нови Београд осуђени су на затворске казне. Демонстранти су испред Владе Србије дали рок од 24 сата да се ухапшени ослободе. Током викенда било је привођења и хапшења активиста и у Пожеги и Ваљеву. Демонстранти од примарног захтева - законске забране ископавања литијума - не одустају. Са друге стране, председник Србије Александар Вучић позива на дијалог и најављује обилазак земље и разговор са грађанима.

Златко Кокановић из удружења „Не дамо Јадар“ каже да ће данас адвокат поднети жалбу на пресуду.

– Биће им дат рок до сутра у 12х да ослободе људе, ако не буду ослободили, од сутра ће се објавити даљи план, следећи кораци шта ће се радити поводом тога. Што се тиче демонстрација испред полицијске станице, то је све мирно протекло, полиција је покушавала да извезе своје јединице напоље, био је спреман цео вод, који је био добро опремљен, хтели су са марицама да изађу, али деца нису то дозвољавала. Они су нас развлачили цео дан на сунцу и на крају донели пресуду коју су донели – каже он.

Кокановић се осврнуо и на протест у суботу и наводе да су „изашли из оквира планираног“.

– Сама власт нам је рекла да је уредба из 2022. године повучена јер је био огроман број људи на улици, они су нама дали јасну поруку да морамо да изађемо, помоћи ћемо им да донесу правилну одлуку – каже он.

Академик Слободан Вукосавић каже да је „интерес већине земаља да у земљама као што је Србија добијају друге минерале, као никл, кобалт, манган, борати, бор“.

– Цена литијума је у слободном паду, у односу на некакав максимум, који је забележен у новембру 2022. године, цена је до сада пала око 7,6 пута. Интересантно је видети зашто се то догађа, зашто цена пада, неопходно је декарбонизовати транспорт, јер заиста има проблема са емисијом угљен диоксида. Један од начина је етанол у Бразолу, Тојотино ново возило на водоник, ЕУ се определила за електричне аутомобиле, премда има низ ствари које говоре да то није решење које ће трајати дуго. Пошто је неопходно имати батерије, литијумске имају читав низ недостатака, постепено се мењају, у Кини већ имате два аутомобила са натријумским батеријама. Да имамо проблем са литијумом и електричним аутомобилима уопште, видимо по томе што компаније као Порше имају губитке – објашњава Вукосавић.

Истиче да „нема велике перспективе да се у то улаже“.

– Супротно ономе што сви кажу, „немојте гледати телевизију, јер људи не желе да вас информишу“, на телевизији можете чути јако корисне ствари, ја сам чуо интервју са директором Стелантиса. Он говори да ће производња и продаја зависити од потражње, а због неповољних особина електричних аутомобила, потражња је испод сваких очекивања, не можемо бити претерано велики оптимисти у погледу те могућности да постанемо велика сила у производњи аутомобила, пре ће бити као са Икарбусом – каже Вукосавић и додаје:

– Нема неке велике шансе да се заради на литијуму, што говори и Илон Маск, директор Стелантиса каже да, према његовом очекивању, литијумске батерије ће престати да се користе за 10 година. Ако погледате датум, планирани рудници у Србији треба да почну две године по истеку мандата нашег председника, што би значило да ако 2034. престане потреба за литијумом у електричним аутомобилима, ми бисмо ми тај рудник отворили за неке петогодишње потребе, што се не исплати и, према мом мишљењу, не би требало радити – каже Вукосавић.

Кокановић, говорећи о позиву председника на дијалог и најави обиласка земље, каже да ће се „опет десити као и пре три године када је долазио у Недељице“.

– Повешће своју свиту, аутобусе, тапшаче, ми смо имали преко медија јаван позив на дијалог, али ми можемо дијалог да имамо са њим само на РТС уживо, ако он то сме. Има много професора, академика, декана, који су у тој теми и који могу да га разувере да он није у праву, ако има имало памети, он ће њима поверовати, а не да слуша своје квазианалитичаре, који се разумеју од пољопривреде, медицине, литијума, ратова, свега живог. Чињеница је да је у њиховим рукама сва моћ, и новац и медији, и на основу тога они владају – каже он.

Вукосавић је подсетио на Зборник који је сачињен 2021. године, у коме, како каже, „главну реч, како то и треба код оваквих пројеката, имају биолози, хемичари, стручњаци за животну средину“.

– Ако хоћете нешто да радите, погледате колико губите на бруто екосистемском производу, што је у Србији потпуно прескочено. Врхунска струка је дала мишљење 2021. године, наш добитак је маргиналан, ако се питамо ко ће имати користи од таквог рудника, сигурно је да ће имати крупан капитал, компаније, неке мање интересне групе, међутим, народ ће да буде на губитку – каже он.

Објаснио је да у науци постоји начин како се мери нечији значај – то се зове цитираност.

– Ако погледате просечну цитираност три уредника овог Зборника, она је већа од просечне цитираности свих стручњака које сам ја видео да су потписали афирмативно за ово. Не видим жељу за дијалогом, ако је врхунска струка рекла не, онда је све покушај да се наметну неки стручњаци који ће направити морални компромис и потписати нешто у шта вероватно сами не верују јер им одговара, а ја то видим као такве покушаје – каже и додаје да је „струка децидно рекла своје“.

Кокановић истиче да „немају назад“, као и да са страхом „немају проблема“.

– У последњих десетак дана око 19 активиста је приведено, тројица су остала, пресуђене затворске казне, то по хитном поступку, а дело је ометање јавног реда и мира, дрско и безобзирно понашање према новинарки Информера. Због тога су људи осуђени, немам ништа против ни судија ни тужилаца, али није у реду да закон буде селективан, ако је закон, треба да буде за све једнак. Као удружење смо пре три године поднели кривичну пријаву против компаније, имамо и документ, тужилаштво није дало МУП предмет за прикупљање података да се покрене поступак. Није проблем, ја сам спреман да одговарам за оно што сам урадио, али тако треба да буде закон и за све остале који су на другој страни – каже Кокановић.

О тим даљим корацима ће, каже, одлучити деца, а они су ту да их подрже.

– Они су у свим акцијама са нама учествовали, наша обавеза је да будемо уз њих до краја, морамо се борити заједно да ослободимо ту децу, јер ово како је кренуло, ми долазимо у један систем диктатуре, буквално један систем Северне Кореје – каже.

Вукосавић истиче да „не би хтео да каже негативно о рударству, али би хтео о рударству које се сад примењује у Србији и које се планира“.

– Немамо капацитет да се бавимо рударењем, а да то буде у нашем интересу. Новац добијају компаније, а ми загађење и болест, депоније. Рударење да, али само у земљама са изграђеним институцијама. Морали бисмо да изградимо институције пре него што кренемо да копамо, најпаметније је забранити док се не доведемо у ред, у стање да можемо да копано тако да новац остаје овде, а да се штити животна средина, јер постоје технологије које немају депоније, које не остављају трага на површини да се ту копа, то постоји, а то се нама не нуди, јер је скупље – каже.

Говорећи о изјави председника да ће бити „најстрожи критичар Рио Тинта“, Кокановић каже да му „не верују“.

– Видели сте у последња три месеца, он је највећи заговорник литијума у Србији, и он и премијер и председница Скупштине, сви министри, цела Влада су се ставили на располагање компанији, раде за интересе компаније, а не за интерес свог народа. Сваком нормалном човеку би било јасно и довољно кад би видео онолики број људи у суботу који су дошли самовољно, својим аутима, своје гориво сипали, није коштало државу ништа, чак је и зарадила од ПДВ, свако је купио бар флашицу воде, или нешто да поједе, тако да се промет повећао, за разлику од њега који присилно прави спискове, тера људе у аутобусе. Не верујемо му ништа, све што је он бранио, то је отишло, једина је срећа што брани Рио Тинто, па очекујем да ће и Рио Тинто отићи из Србије – каже Кокановић.