Прочитај ми чланак

СУБОТИЋ платио порез 79.979 евра па добио своју Вилу Монтенегро код Светог Стефана

0

Компанија “ManolaManagement” LTD са Британских девичанских острва, одлучила је да милионски вредну Вилу Монтенегро, наспрам гранд хотела "Свети Стефан", пренесе у власништво бизнисмена Станка Цанета Суботића, пошто он плати порески дуг Општини Будва од 79.979 евра.

То пише у споразуму о преносу права својине које су овлашћени пуномоћници две стране крајем августа 2020. закључили пред нотаром у Будви.

У споразуму у који су “Вијести“ имале увид, наводи се да је тржишна вредност ексклузивне некретнине, према решењу Управе локалних јавних прихода Општине Будва, 3.481.409 евра.

На основу овог споразума, будвански катастар дозволио је Суботићу да се укњижи на Вилу Монтенегро, некада први хотел у Црној Гори са пет звездица.

Вила обједињује две зграде, једну од 363 квадрата (у основи 114 квадрата) са двориштем од 212 квадрата и другу од 959 метара квадратних (у основи 494 квадрата) са двориштем од 252 квадрата.

Уговором су му припале и још четири парцеле које су уписан као воћњак, од 269, 482, 436 и 277 квадрата.

У решењу будванске подручне јединице Управе за некретнине стоји да је основ стицања својине “правни посао“.

Суботић се обавезао да измири порез на непокретност који (његова) компанија са Британских девичанских острва није платила пет година будванској Управи локалних јавних прихода.

“Вијести” су раније објавиле да је Суботић управо тој компанији продао Вилу Монтенегро и зарадио 5,2 милиона евра.

Продаја офшор компаније и експресно прекњижавање уследило је након што је Окружни суд у Београду у октобру 2009. године донео решење да се Суботићу привремено одузме Вила Монтенегро, до окончања судског поступка који се води против њега због организованог криминала и шверца цигарета.

Министарство финансија, на чијем челу је тада био Игор Лукшић, почетком јануара 2010. године вратило је Вилу Монтенегро Суботићу и поништило одлуку Окружног суда у Београду због наводне прекршене процедуре.

Управо тај моменат експресно је искористио Суботић и 13. јануара те године закључио анекс уговора у Суду на Цетињу, којим продаје парцелу од 746 квадата на којој је изграђена Вила Монтенегро од 959 квадрата за 2.616.000 еура.

Да је Суботић и тада био у “одличним односима” са фирмом “Маnolamenagment” упућује и то да је та офшор компанија две године након што је званично постала власник, пристала да на име кредитног задужења Суботића заложи луксузну Вилу Монтенегро Првој банци, коју води премијеров брат Ацо Ђукановић.

Купродајним уговором, “Мanolamenagment” је пре куповине Виле Монтенегро намеравала да купи комплетну Суботићеву имовину на Светом Стефану, али је будвански катастар, на чијем се челу налазила Мирјана Маровић, одбила да Суботићеву офшор компанију укњижи као власника луксузне некретнине и дворишта због, како је наведено, забране коју је ставио Окружни суд у Београду.

Офшор компанија ипак је тада одлучила да купи земљишни комплекс од око 1.790 квадрата са другим делом хотела у основи од 114 квадрата, за 2,5 милиона еура.

Само два месеца касније, 13. јануара 2010. године, Суботић “продаје” и парцелу од 746 квадата на којој је изграђена Вила Монтенегро. Он је тада изоставио мали комад земље од 464 квадрата, који се у кататстру води као воћњак и који је годинама уназад био укњижен на њега.

Суботић је то земљиште крајем новембра 2004. купио од старомештана за 116.000 еура.

Интересантно је и то ова офшор компанија има непознатог власника, са адресом Trust Offices 197, RoadTown, Tortola, након куповине Виле Монтенегро и даље остаје у добрим везама са Суботићем.

Почетком априла 2012. Прва банка уписује хипотеку од 120.000 евра на Вилу Монтенегро, након што “Маnolamenagment” пристаје да заложи, како се наводи, 5,2 милиона еура процењен хотел на име кредита који је у марту исте године фирма “Тоlmattraveltours“, чији је власник био Суботић, узела код Ђукановићеве банке.

Вила је годинама уназад пословала као хотел и клијентела са дубоким џепом могла је уживати у луксузним апартманима.