Прочитај ми чланак

Стручњак и теоретичар завере: Два лица Данице Грујичић

0

Даница Грујичић, директорка Института за онкологију и радиологију Србије, тренутно је једна од најконтроверзнијих лекара у Србији - не због своје неоспорне стручности и хиљада захвалних пацијената којима је посветила живот, чак и када је сама имала здраствене проблеме, већ због тога што је многима тешко да раздвоје њену каријеру од прилично контроверзних изјава попут оптужби да нас је НАТО пакт намерно тровао и да је у Србији због тога драстично скочио број малигних обољења (није поткрепљено научним студијама), јавног кокетирања са теоријама завере о пореклу коронавируса, па све до најновије критике колега који су потписали петицију против Кризног штаба због неспорних великих грешака у раду.

Њену пожртвованост, знање и жељу да помогне пацијентима нико никада није порекао. Ипак, неке њене речи врло чести изазивају бурне реакције. Посебно је одјекнуо њен коментар поводом отвореног писма лекара и констатација да би “више ценила да је оно написано након што су се те исте колеге понудиле да мало замене лекаре у ковид-болницама”. Колеге потписници кажу да су због тога огорчене и траже извињење. Након свега Грујичић, чини се, шаље поруку помирења.

Топло-хладно. Ко је ова контроверзна докторка – она у коју се једнако верује и сумња.

Медицинска каријера неурохирурга Данице Грујичић проткана је великим стручним успесима, бројним медијским наступима и излетом у политику, ни мање ни више него председничком кандидатуром.

Према доступним подацима из њене биографије, рођена је у тадашњем Титовом Ужицу, 30. августа 1959. Годинама су се низале бројне функције и титуле – начелница Центра за неуроонкологију Неурохируршке клинике Клиничког центра Србије, редовни професор на Медицинском факултету у Београду, председник хуманитарне организације Здрава Србија. Од прошле године је и на челу Института за радилогију и онкологију Србије.

Биографски подаци кажу да је њен отац по потреби посла отишао у Русију, па је средњу школу завршила у Москви. Студије медицине је почела у Москви, а завршила у Београду са просечном оценом 9,60. Магистрирала је 1987. године и докторирала 1996. године на Медицинском факултету у Београду.

Објавила је као ауторка или коауторка више од 250 научних радова, поглавља у књигама и монографија. Чланица је Удружења неурохирурга Србије, Српског лекарског друштва и Европске асоцијације неурохируршких друштава.

Грујичић је позната и по томе што на сва звона указује на опасност од осиромашеног уранијума и последице НАТО бомбардовања 1999. године.

НАТО зрачење и отрови

“НАТО је од нас направио експериментални полигон. Не ради се само о осиромашеном уранијуму. Постоје токсичне супстанце, отрови којима је затровано тло. То је била регионална еколошка катастрофа. Угрожене су све земље у региону”, само је једна у низу њених изјава и излагања на ту тему. Она је као посебан проблем истакла повећан број малигних болести, нарочито код деце.

“Некада смо имали висок проценат излечења код деце, али сада више не. У порасту су и аутоимуне болести. Жене са огромним лекарским картонима обилазе лекаре, а да не причамо какве је психичке последице оставила НАТО агресија”, упозорава Грујичић.

Председничка кампања

Памти се и њен излет у политику, била је потпредседница Социјалдемократског савеза. Као њихов кандидат учествовала је на председничким изборима 6. маја 2012. године. Била је једна од укупно 12 учесника трке за председника Србије. Освојила је 0,78 одсто гласова.

“Ми не обећавамо 100.000 радних места. Они 40 година нису у стању да заврше обилазницу око Београда, ако дођемо на власт, ми ћемо бар то завршити”, једна је од порука коју је Грујићић послала током кампање на тим изборима.

На посао у колицима

Пажњу јавности Грујичић је привукла као начелница Одељења за неуроонкологију Клинике за неурохирургију Клиничког центра Србије. Медији су 2018. навелико писали о њеној пожртвованости и одласку на посао и поред повреде ноге, па је операције обављала из инвалидских колица и упркос боловима.

Њен избор за челну позицију на Институту за онкологију и радиологију изазвао је бројне недоумице, многи су се тада питали да ли је изабрана по подобности. Ипак, не заборавља се ни то да је по именовању на нову функцију, Грујичић одлучила да остане да ради и на Клиници за неурохирургију КЦС, одрекла се плате на новом радном месту и та средства преусмерила у хуманитарне сврхе.

Ипак, нове времена доносе и неке нове утиске. Пандемија коронавируса бацила је поново рефлекторе на Грујичић и Институт за онкологију, па су нам из те установе стизале и вести о зараженим пацијентима, запосленима, као и о затварању појединих одељења.

Теорије завере о коронавирусу, Гејтсу, Сорошу…

Критичари њених јавних наступа и раније су указивали да је у излагањима о НАТО бомбардовању и употреби осиромашеног уранијима некад превише острашћена, па чак склона теоријама завере. Поједини су ту склоност препознали и у неким њеним изјавама о пореклу коронавируса.

“Ја нисам нобеловац као што је Лик Монтање, али ми је прихватљива његова изјава. Када се људи играју Бога обично добију по носу. Неко је то урадио, можда и смишљено, не желим да будем теоретичар завере, али ово дефинитивно не може бити природна ствар и човечанство мора да нађе начина да се избори са овим вирусом” рекла је једном приликом Даница Грујичић и оценила да “постоји лабораторија у Вухану али да она припада некоме другоме”.

“Да ли је то Гејтс или је то Сорош као што се прича, то су све гласине. Зато молим обавештајне службе широм света, а знамо које су најбоље, Мосад , руска, америчка, да изађу ти људи и да кажу каква су њихова сазнања и да сазнамо ко је тај који прича о златној милијарди. Сама чињеница да неко може да размишља и уништи 6 милијарди људи ја то не могу да схватим” оценила је докторка поприлично убеђена да је коронавирус настао у некој лабораторији.

Подршка Несторовићу

Као контроверзна се може протумачити и њена подршка колеги и члану Кризног штаба Бранимиру Несторовићу. Бројним, најблаже речено неозбиљним изјавама у време пандемије, Несторовић је збунио јавност. Памти се његова прича о смешном вирусу и позиву да се заразимо. Ипак, то Даницу Грујичић није спречило да стане уз њега. “Велики човек и лекар”, оценила је Грујичић.

Сем што брани колеге из Кризног штаба, докторка Грујучић је знала да стане и у одбрану владајуће структуре правдајући њихове потезе.

“Вучић институција”

“Може да вам се не свиђа Вучић, али он је институција. Мислим да је потребно да поштујемо државу. Ми се налазимо у ванредној ситуацији, јер имамо велики број заражених и морамо да збринемо тај број заражених”, рекла је она недавно.

Ипак, кулминација контроверзних наступа Данице Грујичић, јесте порука колегама, потписницима отвореног писама “Уједињени против ковида”. Она је рекла да би такво обраћење здравствених радника више ценила да је дошло након што су се те исте колеге понудиле да мало замене лекаре у ковид-болницама.

Говорећи о отвореном писму лекара, које је подржало више од 2.700 здравствених радника, др Грујичић каже да свако треба да изрази своје мишљење, али да би она волела да су те колеге и понудиле да мало замене раднике у ковид центрима, па онда да напишу писмо. То би имало много већи ефекат, него што су само написали писмо, истакла је докторка и рекла је да би више ценила све то.

“Не видим да су они предложили нешто другачије него што је то предложио Кризни штаб, мислим да у овој ситуацији треба да покажемо јединство”, додала је докторка. Дајте да се изборимо, и да се после изборимо за боље услове у здравству, казала је.

Ово је изазавало бурну реакцију и огорчење лекара, потписника отвореног писма, којим траже смену Кризног штаба, али и извињење Данице Грујичић.

У саопштењу они су изразили огорченост поводом њеног данашњег наступа којим је, како наводе, изнела “омаловажавајуће и нетачне информације о потписницима писма”.

Проф. Грујичић предлажу да детаљније прочита писмо и имена потписника.

“Тако би видела да је огроман број потписника део ковид система – бројни анестезиолози, лекари опште медицине, интернисти, инфектолози, микробиолози, ортопеди, радиолози и други. Наравно, није могуће да сви потписници раде у ковид болницама јер поштовану колегиницу подсећамо да и даље постоје бројни пацијенти оболели од других болести на које не смемо и нећемо да заборавимо. Још бисмо нагласили да многе колеге потписници писма нису имале ни дан одмора већ месецима, да из скафандера излазе и долазе кући својим породицама изнурени и исрпљени на сваки начин и да је оваква изјава увреда за све њих”, саопштили су.

Додаје се да сви потписници отвореног писма траже “хитно извињење”.

“С обзиром да је у својој изјави позвала на јединство – узвраћамо позивом да коначно детаљно прочита наше писмо и потпише га уколико се слаже и тиме допринесе његовој тежини. Упутство за потписивање се налази на сајту www.уједињени-против-ковида.нет. Наравно, може и да настави са омаловажавањем. Свако бира свој пут”, закључује се у саопштењу.

Чини се да је Грујићић на крају својим колегама, ипак, послала помирљиву поруку и “спустила лопту”.

“Нема разлога да било ко буде огорчен зато што ја мислим да сада није тренутак да се пишу писма попут оног ‘Уједињених против ковида’, али не мислим ни да ти лекари политизују ситуацију”, рекла је она за наш портал.

“Сматрам да свако може да каже своје мишљење – и ‘Уједињени против ковида’ и ја. Наша мишљења се разликују, али нити су они били непристојни, нити ја.

“Остајем при томе да прво треба да се изборимо са овом болешћу, а онда да седнемо и да видимо шта ћемо и како даље”, каже Грујичић, реагујући на саопштење лекара потписника отвореног писма у коме се упозорава на тешко стање у домаћем здравству и тражи смена чланова Кризног штаба.

“Не треба правити атмосферу да се опет делимо – они су написали писмо и рекли своје мишљење, ја сам рекла своје, имамо право да дискутујемо, различити су нам ставови, шта је ту страшно?”, пита др Грујичић, која сматра да чланови Кризног штаба, као и сви, раде најбоље што умеју и у најбољој намери.

За наш портал истиче и да је мишљења да критика није лоша ако је добронамерна, али наглашава и да у потезима “Уједињених против ковида” не види политизацију.

“Људи су рекли своје мишљење, њих две и по хиљаде је потписало, остали лекари нису, али то не значи ни да се слажу, ни да се не слажу са њима. Верујем да треба да сачекамо да све ово прође, па онда да дискутујемо о свему”, каже др Грујичић.