Прочитај ми чланак

СТРАШНО: Српску децу терају да уче на хрватском!

0

Средњошколци у Суботици ове године могу да се школују за архитектонског техничара само уколико наставу похађају на хрватском језику.

Фото: subotica.com

Фото: subotica.com

– У Политехничкој школи нема четворогодишњег одељења на српском језику у области грађевинарства. Ћерка жели да се школује за архитектонског техничара, али постоји само одељење на хрватском – каже мајка будуће средњошколке.

И сведочанство на хрватском

Мајка будуће средњошколке наводи да ће њена ћерка највероватније ипак уписати смер за архитектонског техничара иако ће настава бити на хрватском језику.
– Неспорно је да ће јој бити све разумљиво, а имаће и предмет српски језик, али ће на крају школовања добити сведочанство исписано на хрватском иако живимо у Србији. То неће утицати на њено даље школовање и моћи ће да упише који год факултет жели, али и поред тога осећам да јој је нанета неправда – каже мајка.

Она је затечена тиме што у Србији нема могућност да школује дете на српском језику.

– У области шумарства, смер техничар за пејзажну архитектуру постоји само на мађарском. Објаснили су ми да о томе одлучује Министарство просвете, али је нејасно на основу чега – наводи она.

У Политехничкој школи кажу за „Блиц“ да је њихов предлог плана уписа био другачији од одлуке коју је донело Министарство просвете.

– Предложили смо да смер архитектонски техничар буде на српском, хрватском и мађарском језику, али предлог није прихваћен. Због интересовања ученика, два пута смо писали молбу, али нису нам изашли у сусрет – каже Исо Планић, директор Политехничке школе.

Он објашњава да је уобичајено да се на смеру пејзажна архитектура сваке четврте године уписује по једно одељење на мађарском, док се три године уписују ђаци који наставу похађају на српском.

  О упису одлучује министарство просвете, али није јасно на основу чега

– Верификовани смо за више десетина различитих профила и наставу изводимо на три језика, због чега је немогуће да сваке године упишемо све смерове на сва три језика. Одељење на хрватском језику се сваке године уписује на другом подручју рада – каже Исо Планић.

У Министарству просвете „Блицу“ су обећали одговор на питање због чега су на појединим смеровима одобрена само одељења на хрватском, односно мађарском, али објашњење, упркос поновљеним позивима, није стигло.