Прочитај ми чланак

СТОПАМА КОМУНИСТА Кон најавио посебан надзор Срба у време слава

0

Епидемиолог Предраг Кон изјавио је данас да је регистровани први случај заразе коронавирусом праћењем грађана који су се вратили из иностранства. Он је навео и ће за наше људе који живе и раде у иностранству, а који буду у већем броју почели да долазе у Србију за време слава, бити уведен посебан здравствени надзор.

Епидемиолог др Предраг Кон најавио је данас да ће за наше људе који живе и раде у иностранству, а који буду у већем броју почели да долазе у Србију за време слава, бити уведен посебан здравствени надзор.

Напоменуо је да је епидемиолошка ситуација у нашој земљи тренутно “оаза у региону, али и целој Европи”, што би сезона слава могла да уруши.

“Питање над свим питањима је како ће бити када почну славе. Биће одговарајући надзор за оне који долазе из иностранства за време слава. Ризично је, и као пред Ускрс, биће огромног прилива наших људи”, рекао је Кон на ТВ Прва.

Рекао је да је податак о особи зараженој короном добио у недељу од колеге из Новог Пазара.

Поновио је да по повратку из иностранства грађани треба да се пријаве на електронски портал као и да је до сада 15.000 људи под надзором.

Према његовим речима, главни начин борбе против ширења вируса јесте рано откривање заразе и стављање заражених у самоизолацију.

Кон је оценио да је систем у школама солидан, наводећи да онлајн настава није добро решење јер, како је рекао, следи питање “докле би то трајало”.

“Да то траје месец дана или два месеца, размишљали бисмо о томе. Али ово ће трајати пар година док се не разреши комплетно ситуација са корона вирусом. Ни долазак вакцине није дефинитивно завршавање посла”, оценио је Кон.

Он је указао да је систем добар јер је одвајање ђака у групе од по 15 врста “заштитне изолације”.

Говорећи о ПЦР тестирању грађана по доласку из иностранства, Кон је рекао да се тај тест тражи од свих који долазе из земаља у којима је “већа трансмисија”.

“Имамо само изузетак Црну Гору и Босну и Херцеговину, а ја сам више пута рекао да су то политички разлози јер имамо огромну комуникацију људи који овде имају пословне обавезе и студирања и томе слично”, навео је епидемиолог.