Прочитај ми чланак

Стоп блаћењу српских хероја!

0

„Британија је ушла у рат 1914. године зато што је Немачка запретила освајањем Белгије, што би било кршење Лондонског споразума из 1839. године, који је Белгији гарантовао неутралност. Аустралија је ушла у рат зато што је Британија ушла у рат. То је јасно да не може бити јасније“. Овим податком национална аустралијска новинска агенција ААП почела је ове недеље серију текстова за стоту годишњицу од избијања Првог светског рата.

vuli-maneraАутори Чарлс Вули и Бред Манера у Сарајеву

Негде иза ове, историјски поткрепљене чињенице, међутим, ААП наводи и следеће: „На дан 28. јуна, терористичка група по имену Црна рука кренула је у окршај за српску независност, убиством надвојводе Франца Фердинанда, наследника аустро-угарског престола, за време његове посете граду Сарајеву“.

Ово тумачење стигло је десетак дана пошто је ТВ-канал Девет у својој емисији „60 минута“ изазвао буру негодовања српских гледалаца због изношења историјских неистина, уз називање Гаврила Принципа „српским терористом“. На западу, дакле, ништа ново.

Иначе, први који је упутио писмо телевизијској редакцији и продуценту емисије био је Алекс Глумац из Сиднеја. Овај момак рођен је у Аустралији, али је и у свом писму/есеју из историје, ТВ ауторима показао да далеко боље од њих влада прошлошћу земље својих предака. Он се није само на томе зауставио. И после емисије, поново је писао „Деветки“, истина у знатно краћој поруци од прве. Поред осталог, рекао је да је дубоко огорчен извештајем о Принципу.

Посебно га је, као и многе друге у српској заједници, а верујемо и шире, погодило и то што емисија нагиње да Србе прогласи одговорним за жртве које су поднели војници Анзака.

„Чувам моје апсолутно поштовање за припаднике нашег Анзака, који су се борили у Првом великом рату и свестан сам у коликој мери је тежак губитак живота“, написао је Глумац и замерио ауторима што су тако мало показали о Принципу и сплеткама које су претходиле убиству надвојводе Фердинанда.

„У случају да нисте знали, Аустралијанци су се борили заједно са Србима као савезници и били смо одлучни да поразимо оба царства – и Отоманско и Аустро-Угарско. Србија је изгубила више од милион људи, махом цивила. Надао сам се да ћу у интервјуу видети више од Гаврила Принципа (имењака и рођака Принциповог) јер сам сигуран да је он имао много да каже о самом убиству и како су остале силе учествовале. Као што стари кажу – свака прича има две стране.“

Сложно против лажи

aleks-glumacАлекс Глумац у рату против медијских ветрењача

Алекс Глумац никако није остао усамљен у реаговањима. Стотине Срба, махом младих, укључиле су се на друштвеним мрежама или у директном обраћању, у осуду једностраног медијског извештавања о младобосанцима и атентату. Ево неких од њих:

Нада Елвис Вишић: – Где су они (аутори ТВ прилога) били кад су се догодиле највеће поплаве у историји Балкана, највише погодивши Србију, изазивајући многе смрти и милијарде штете на имањима – та прича није довољно добра за „60 минута“.

Роберт Ристески: – Већина бораца за слободу данас су названи терористима. Само глупо западњачко прање мозгова људи.

Јасминка Цвјетковић: – Срби бивају погрешно представљани као терористи кад год бране своје домове и земљу. Добро би било за „60 минута“ да направе причу о Јасеновцу, о 700.000 Срба покланих за време Другог светског рата. Или причу о свим нашим манастирима уништеним од Албанаца на Косову. Или можда о Србима који су присиљени да напусте своје домове у Хрватској.

Мајкл Јовичић: – Да ли је Линколнов убица терориста? Да ли је Кенедијев убица икад назван терористом? Да ли је убица Мартина Лутера Кинга назван терористом? Да ли је убица Боба Кенедија зван терористом? Да ли је Гандијев убица зван терористом? Наравно да није. Питам се како би назвали убиство српског краља?

Бобан Лазаревић: – Србија се с разлогом борила заједно са савезницима. Престаните да блатите херојска имена оних који су се борили против репресивне аустро-угарске царевине.

Љубиша Кос: – Моји дедови (Срби) борили су се у Првом рату у коме је побијена већина српског мушког становништва. Размислите поново ако покушавате да мењате историју. Гаврило Принцип, сви младобосанци Срби, Хрвати и Муслимани извршили су чин Фердинадовог убиства да би заштитили Босну од окупације. „Млада Босна“ је деловала на својој територији која је била окупирана – а вођа окупатора био је Фердинанд. Ми се боримо за правду. Смрт или слобода.

Рад Станимиров: – Мука ми је од демонизације српског народа. Срби у својој земљи, бранећи своје домове од иностране окупације, увек су називани терористима. Читајте историју Балкана можда дођете до истине. Али, можда истина не занима оне на власти.

Срби и Озији, раме уз раме

Жељка Јакшић: – И Срби (исте нације као и Гаврило Принцип) борили су се за Аустралију и раме уз раме са Аустралијанцима. Као грађанка ове земље – Аустралије, ужаснута сам и огорчена да видим да ви (ТВ аутори) упућујете на то да су Аустралијанци гинули због Срба, окретање једне нације против друге због нечега што је било пре 100 година не улази у оквире хуманизма.

Милош Драшковић: – Престаните пљувати по мом народу.

Синиша Рајак: – Аустралијски војници гинули су на истој страни на којој су се и Срби борили.
Сваке године на Анзак, Срби и Аустралијанци марширају заједно да означе победу против заједничког непријатеља. Покушај мењања историје не вређа само српску популацију у Аустралији, него и Аустралијанце, све оне који су умрли за слободу.

Милан Врховац: – „60 минута“, треба да вас је срамота за овакво смеће, жуто новинарство које, без икакве сумње, означава Србе као агресиван народ, гладан рата. „60 минута“, имам тему за вас: Како су НАТО терористи променили свет? Можете да извештавате о бомбардовању Либије и такође бомбардовању Србије 1999. Како би било да видимо ту причу?

Драган Јовановић: – Ревизија фашистичке историје.

Синиша Мишић: – Канал Девет, пре него што урадите нешто овако глупо, проверите најпре историјске чињенице. Ако то не чините, направили сте геноцид против истине. Ви, дакле, упућујете на то да се Анзак борио на погрешној страни? Будите врло пажљиви.

Дарлен Гаковић: – Тражим правду за мој народ. Молим да представљате чињенице уместо антисрпске пропаганде. Гаврило Принцип је био члан Младе Босне, састављене од босанских Хрвата, Муслимана и Срба који су желели уједињену, мултиетничку државу слободну од иностране доминације. Аустрија је илегално анектирала Босну. Ти младићи из Младе Босне били су патриоте.

Дубравка Ћећез-Кецмановић: – Иако је почетак Првог светског рата означен Принциповим чином, сам тај чин не може бити објашњење за тај рат. Озбиљни историчари открили су да су рат проузроковале важне економске, друштвене и политичке силе у Аустро-Угарској империји и Немачкој. Срамота је за Аустралију да учествује у фалсификовању историје. То вређа и све оне Аустралијанце коју су се са српским народом заједно борили против заједничког непријатеља.

Уједињени земљаци

Ово је само мали део постова које су писали људи махом из Аустралије, али су се на заједничким ставовима ујединили с њима и Срби из САД, Канаде, Србије, Сарајева и других места. Коментари се налазе на Фејсбук порталима Алекса Глумца, Клуба парада и других.

Уписани су постови Мирка Килибарде (Аустралија), Драгана Михајловића (Хомбуш, Сиднеј, Аустралија), Невенке Радичевић (Вулонгонг, Аустралија), Недељка Орашанина (Аустралија), Мире Малић-Ковачевић (Бризбејн, Аустралија), Даниеле Миладиновић (Виндзор, Канада), Дерека Бенхема (Аустралија), Беки Витас (Аустралија), Жељка Торбице (Аустралија), Синише Мишића (Аустралија), Немање Медића (Рума, Србија), Вељка Петковића (Ниш, Србија), Неба Велиса (Аустралија), Саше Петровића (Младеновац, Србија), Миодрага Новаковића (Барнаби, Канада), Биљане Хајдуковић (Београд, Србија) и многих других.

Поруке и у „Вестима“

Поруке су стизале и на адресу „Вести“. Тако нам Снежана Тривуна из Ворвика у Западној Аустралији шаље писмо упућено ТВ Девет у коме уз остало пита:

– Да ли ви стварно верујете да су једна Француска, Русија и Енглеска ушле у рат само због једног Принциповог метка?

(Вести)