Прочитај ми чланак

СТИЖЕ ОРУЖЈЕ: Ево колико смо потрошили пара на јачање српске војске

0

Војска Србије значајно је ојачала набавком наоружања изз Русије, Кине, Белорусије, али и из својих резерви, а према речима предсдника Србије Александра Вучића за то су договорена плац́ања од око 619 милиона евра!

У изјави за медије председник Вучић је истакао да су у претходном периоду договорена плац́ања од око 619 милиона евра за различите врсте наоружања из Русије. Он је том приликом додао и да ће Србија до краја године исплатити више од 60 процената те суме односно око 360 милиона.

ФОТО: Министарство одбране

Русија је донирала шест ловаца МиГ-29 који су уведени у оперативну употребу, а неки од досадашњих главних трошкова њиховог активирања обухватили су транспорт, предизвозну припрему, генерални ремонт једног авиона, ремонт мањег обима на преосталих пет авиона, продужење животног века, ремонт одређеног броја мотора, довођење руских авиона на ниво постојећх (приближан стандард МиГ-29СД), набавку резервних делова, земаљске и друге опреме.

Одмах након што је објављено да Русија донира шест МиГ-ова 29, званичници су саопштили да ће читав аранжман коштати 185 милиона евра и да се та цена односи и на 4 домаћа примерка, укупно на 10 авиона.

То би требало да буде потрошено у укупно три фазе од којих су две већ реализоване, трећа која је већ започела подразумева виши ниво осавремењавања авиона и она би, како је раније најављено требала да буде завршена до краја 2020. године.

Уз то остаје да се тада изврши и ремонт још једног авиона (једног од 4 које је Србија имала пре руске донације).

Србија је набавила и 4 руска десантно-јуришна хеликоптера Ми-35М чија се испорука може очекивати почетком или у првој половини следеће године.

foto: Printscreen, Youtube

Како преноси портал Тангосиx цена овог типа хеликоптера се на тржишту креће у распону од 20 до 30 милиона долара а у одређеним аранжманима може прећи 30 милиона.

Поред 6 МиГ-ова 29 Русија је донирала и 30 тенкова Т-72 као и 30 оклопних извиђачких возила БРДМ-2. Још увек није сасвим јасно коју верзију тенка Т-72 Србија добија а најчешће се спомиње верзија Т-72Б1 МС ‘’Бели орао’’ какве су на пример добиле Никарагва и Лаос. Иако је речено да је то донација, модернизацију оклопњака, као и све остало што иде уз њих, Србија ће платити. Што се тиче БРДМ-2, наводно је реч о савременијој верзији БРДМ-2М попут оних који су скоро донирани Киргизији а какве ја набавио и Лаос.

Сво наведено наоружање које дакле долази из Русије и Белорусије а за које је са највишег нивоа па и од самог председника Србије, потврђено да је купљено, може на крају коштати око 410 до 430 милиона евра. Уколико се 619 милиона евра ипак заиста односи само на руску технику онда би за остале набавке остало око 200 милиона евра.

Последњи познати трошак који ће Србија имати за војну технику јесте набавка кинеских наоружаних беспилотних летелица. Такође током вежбе ‘’Век победника 1918-2018’’ председник Србије изјавио је да су у питању „летелице тежине 750 килограма, могу летети на 5 километара висине, у питању су 2 батерије по 3 летелице укупне вредности 30 милиона долара“.

Осим тога Вучић је рекао и да ће након набавке ових летелица доћи и до узимања технологије са њих и имплементирање на домаћу беспилотну летелицу Пегаз. Сасвим је могуће да је у поменуту цену урачунат и одређени трансфер технологије пошто је 30 милиона долара велики новац за само 6 беспилотних летелица. Наравно уз борбене БПЛ (УЦАВ) сигурно иде обука, логистика, наоружање, земаљске станице за навођење али један од примера колико коштају кинеске беспилотне летелице је цена једне од бољих УЦАВ Wинг Лоонг 2 за коју је пре пар година изнесен податак да вреди око милион долара.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!