Прочитај ми чланак

Стевановић: Ако се настави овако, можемо се надати брзом окончању мера

0

"Бројеви су добри и задовољавајући, показују ефикасност мера и самодисциплине грађана. Ако се настави овако у наредних недељу-две, можемо се надати брзом окончању мера, али морамо бити свесни и одговорни", поручује директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Горан Стевановић.

Стевановић поручује да је држање социјалне дистанце најважније и додаје да морамо да поштујемо мере које препоручују епидемиолози, да не бисмо ушли у циклус повећања броја оболелих.

Foto: Printcsreen

На питање када ће се укинути полицијски час, Стевановић одговара – то ће бити епидемиолошка процена.

„Да још неколико дана имамо овако мали број, да укупан број позитивних мањи од пет одсто тестираних, то даје услове за укидање и даљу релаксацију мера“, навео је.

Када је реч о позитивним пацијентима, Стевановић каже да се они смештају у болничке капацитете.

„Они који имају минималне тегобе иду у привремене болнице јер је неопходан надзор над њиховим стањем, видели смо да мере кућне изолације нису тако ефикасне, тако да ће сви позитивни бити у болничким капацитетима“, рекао је.

Говорећи о тестирању запослених у КБЦ Бежанијска коса, Стевановић је рекао да је то пилот пројекат за тестирање прокужености здравствених радника.

„Зато су тестирани сви, без обзира да ли имају симптоме или не, тамо нико није имао симптоме. Оваква врста тестирања нам служи да видимо где су пропусти. Нико нема симптоматологију и ради се о тестирању здравих људи“, каже Стевановић.

Стевановић каже да је заражено 450 здравствених радника, од чега је половина хоспитализована, док остали у изолацији чекају други негативан тест.

„Ко је био високо изложен без опреме или има симптоматологију биће тестиран обавезно, у зависности од степена изложености неки људи су се више пута тестирали. Било је више прехлада које иду са високом температуром и ви не можете да ризикујете да радник са тако нечим уђе, нарочито не у ковид болницу. Критеријуми за тестирање су јасно дати и обухватају и категорију здравствених радника који су у ризику, а на управи је да одлучи који су то људи“, каже Стевановић.

Истакао је да је значајно што је већина новозаражених са лакшом клиничком сликом.

Људи који су на респираторима, прикључени су дуже од две недеље и траје борба за њихове животе, додао је Стевановић.

„У последњих десет дана највећи број особа са најтежом клиничком сликом, који стигне до респиратора, старије су доби, из геронтолошких центара“, казао је он.

Објаснио је и каква је ситуација у затворима.

„Једина затворкса установа у којој је било позитивних је Забела, ради се о павиљону отвореног типа, део притвореника који је позитиван нема никакву симптоматологију, они су у посебном издвојеном објекту за даљи надзор. Код нас на клиници је 13 притвореника, они имају упалу плућа, захтевају озбиљније лечење, али су у одличном општем стању“, рекао је Стевановић.

Од сутра без свакодневних конференција за медије

Редовне свакодневне конференције за медије Здравственог тима Кризног штаба Владе Србије од сутра се неће одржавати, већ ће нови подаци бити објављивани на сајту Министарства здравља.

Како је саопштено на последњој дневној конференцији у Палати Србије у Новом Београду, наредна конференција за медије биће у среду, а време и место биће накнадно објављени. Додаје се да се конференције неће одржавати свакодневно, јер је интересовање мање, а мање су и потребе, услед опадања броја заражених.