Прочитај ми чланак

Стефан Немања плаћен као два Кипа слободе

0

Ако је споменик Стефану Немањи коштао девет милиона евра, што власт у Србији и даље не жели да открије, онда је значајно већа цена од званичне суме од 5,3 милиона евра издвојене за споменик Незнаном јунаку у Скопљу који су такође пратиле приче о корупцији, прецењености и кичу, али и дупло више него што је коштао познати Кип Слободе у САД када се његова цена прерачуна у данашњу вредност, пише Данас.

Саговорници Данаса оцењују да се иза ових “апсурдних” цифара и података крије сумња на корупцију и “уграђивање” власти, те зато и не знамо колика је стварна цена.

Printscreen N1

Споменик Стефану Немањи на Савском тргу у Београду, према истраживању ТВ Н1 на основу даринских докумената о вредности везених делова скулптуре, коштао је барем девет милиона евра.

Статуа средњевековног српског владара досеже 23 метра у највишем делу и садржи 80 тона бронзе и 300 тона других различитих метала. На цифру до које су дошли новинари Н1 треба додати и цене транспорта, наднице радника и друге пратеће трошкове.

Представници власти и даље не желе да открију комплетну цену а додатне сумње и интересовање јавности буди то што су средства издвојена за споменик означена као државна тајна. Како у Србији до сада није било споменика сличне величине, тешко је поредити и рећи да ли је ова вредност реална.

Ипак, јавност указује и пореди споменик Стефану Немањи са комплексом споменика „Скопље 2014“ који је означен као велика афера, што због показатеља на корупцију и износа који за цео пројекат досежу и до 560 милиона евра, према истраживању БИРН-а.

Централна фигура пројекта у Скопљу је Споменик незнаном јунаку, односно како се претпоставља Александру Македонском, чија је цена према првим подацима који су званично изнети била 5,3 милиона евра, што је највећа сума икада дата у Македонији за споменик.

Он је сачињен од сличних материјала – бронзе и приближно је исте висине – 22 метра, као споменик Стефану Немањи у Београду, али монумент на Савском тргу и даље је значајно скупљи.

Са друге стране, један од најпознатијих споменика на свету, Кип слободе у Сједињеним Америчким Државама, у тренутку своје израде 1885. године вредео је 250.000 долара што је прерачунато у данашњу вредност 5,4 милиона долара, односно око 4,4 милиона евра.

Иако је тешко поредити ове споменике са значајном временском дистанцом, оваква разлика у вредности, барем оној чисто новчаној, није занемарљива.

Једино што можемо са сигурношћу да кажемо јесте да прикривање података указује на корупцију, каже за Данас економиста Пеђа Митровић, шеф одборничке групе „Слобода и правда“ у Скупштини Београда.

“Не можете да потрошите девет милиона евра јавног новца а да онда кријете фактуре, динамику трошења новца и да нико не зна коме су те паре отишле. Када ствари нису транспарентне, то кажем као неко ко се разуме у јавну управу, онда то одмах буди сумњу на корупцију. То је пракса и стандард свуда у свету и немам дилеме да је тако и у овом случају. Ако плаћате споменик вишеструко у односу на његову вредност, а сигуран сам да је преплаћен барем дупло, уз питање који је уметнички квалитет и све грешке које су на споменику постојале, наравно да се поставља питање транспарентности као главно”, истакао је Митровић.

А о уметничкој вредности и недостатку исте за Данас, ликовни уметник и писац Дејан Атанацковић каже да смо сазнали само део цеха који су грађани Београда платили за споменик „такозваном Немањи“.

“На то треба додати хонораре, превоз, трошкове постављања а пре свега милионска уграђивања режимских лопова који ни болницу не могу да подигну а да притом не испари 40 милиона евра. У том лажном Немањи садржани су сви напредњачки механизми корупције и прања пара на чијем расветљавању морамо да истрајемо”, указао је Атанацковић.