Прочитај ми чланак

ШТА СЕ ДЕШАВА СА КЛИМОМ: Рекордне температуре, а у Србији…

0

Временске прилике ових дана не штеде Европу и свет, а високе температуре захватиле су и крајеве у којима није уобичајено топло за ово доба године.

Грчка се претходних неколико дана борила са стравичним пожарима који су захватили периферне делове Атине. У понедељак је животе изгубило 80 људи, док се трага за више од 200 особа.

Да невољама не буде краја, Грчку су после пожара, задесиле и велике падавине. Олуја је била веома јака у насељима Маруси и Халандри, а пала је толика количина кише да се на једном паркингу практично формирао базен.

И земље Скандинавије погодиле су екстремно високе температуре. У Шведској се већ две недеље боре са шумским пожарима, у којима је нестало више од 25.000 хекатара растиња.

У помоћ Швеђанима притекла је и Европска комисија, док су и чланице Европске уније послале летелице и ватрогасце који ће помоћи у гашењу пожара.

Слична ситуација је и у Финској, где су високе температуре прозроковале пожаре, који су захватили шуме у Лапонији на граници са Русијом.

Неуобичајно високе температуре проузроковале су суше у Холандији, због чега је бродовима отежан превоз робе. Проблем суше има и Пољска, која је помоћ затражила од ЕУ.

Проблеме са високим темепературама имају и земље Средње Европе, а пожари су регистровани и у Немачкој.

Забринутост због екстремних температуруа влада и у Великој Британији. Како наводи ББЦ, ове недеље на Оствру могао би да буде оборен рекорд по највишој температури за ово доба године.

Врели талас донео је деловима Енглеске температуру од 37 степени Целзијуса, тако да би историјских 38.5 степени из 2003. године ускоро могло да буде потучено.

Просечна температура у јулу у Британији креће се око 20 степени, а неоубичајених 37 већ донело неколико пожара у којима су се запалиле травнате површине.

Само је у Лондону забележено шест пута више таквих инцидената него за целу претходну годину.

Метеоролошки сервис “Аку ведер” пре неколико дана је објавио упозорење на нови опасни талас врућине који средином недеље долази у Европу.

Нови талас врућине захватиће делове континента од Пиринејског полуострва, па све до Скандинавије, а такве временске прилике изазваће задравствене проблеме код становника.

Управо је то један од највећих разлога за бригу у Британији, где се страхује да би врели талас могао да однесе на хиљаде живота.

Екстремне температуре могле би да прозрокују срчане и респираторне проблеме код становништва, а ББЦ каже да би овакве температуре могле да буду нормалне за Британију до 2040. године, јер се клима мења.

Високе температуре не муче само Европу. Већ две недеље у Јапану је општи хаос због екстремних температура које прелазе 40 подеок, док је слична ситуација и у САД. У Долини смрти измерено је чак 52 степена.

Да се клима мења, показује се и на примеру нашег региона. Иако је лето званично почело пре више од месец дана, право летње време нису остели становници Србије.

Како јавља РХМЗ, август у Србији биће просечан.

Температура ваздуха у Србији биће испод просечне за око два степена до краја прве декаде августа, потом у границама просека – од 21 до 26 степени. У планинским пределима од 15 до 19 степени, саопштио је Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ).

Очекује се да у августу буде од осам до 15 тропских дана, са максималном температуром ваздуха од 30 степени и више.

Током предстојећег месеца у нижим пределима могуће су до две „тропске ноћи“, с минималном температуром ваздуха од 20 степени и више, а у Београду шест таквих ноћи.

Очекује се да количина падавина у августу у већем делу Србије буде изнад просечних вредности: у нижим пределима 50 до 90 милиметара кише, а на планинама од 80 до 100 милиметара.

Према прогнози за август, у нижим пределима ће бити од 8 до 15 дана са падавинама, а у брдско-планинским крајевима од 9 до 12 дана.