Прочитај ми чланак

Шта је вортекс топ за који стручњаци сумњају да је коришћен 15. марта?

0

Експерти из иностранства анализирали су непријатан звук који је прекинуо 15 минута тишине на протесту у Београду 15. марта и изазвао мучнину, вртоглавицу и друге симптоме код многих присутних. Они су закључили да то може бити вортекс топ (vortex gun или vortex cannon).

Претходно су поједини стручњаци изразили сумњу да је употребљен такозвани звучни топ, али експерти из организације Earshot, анализирајући видео-снимке и сведочења грађана са протеста у Београду, истичу да су забележени симптоми слични онима које изазива управо вортекс технологија која се користи за vortex gun и vortex cannon.

Звук описан као налет авиона могао би бити карактеристичан за вортекс топове, чији удар често прате вртоглавица, мучнина, па чак и привремени губитак оријентације.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Srpska Online (@srpska_online)

Вортекс топ, познат и као вортеx ring gun или vortex cannon, представља врсту несмртоносног оружја које уместо класичних пројектила испаљује прстенасте вртложне ударне таласе ваздуха. Овај специфичан облик омогућава му да прецизно погоди мете на удаљености од неколико десетина метара, изазивајући ефекат изненадног и снажног притиска, неретко праћен јаком буком.

Стручњаци објашњавају да је основни принцип рада овог уређаја заснован на стварању кратког, снажног импулса компримованог ваздуха или гасне смеше, која се претвара у вртложни прстен (vortex).

Такав прстен задржава своју кохезију док путује кроз ваздух, што омогућава релативно прецизно дејство на одабрану мету.

Прва историјска употреба сличне технологије датира још из Другог светског рата, када је немачка војска експериментисала са уређајем названим Wиндканоне.

Циљ је био обарање авиона помоћу снажних ваздушних удара. Међутим, показало се да су такви уређаји неефикасни против брзих покретних циљева, те је пројекат обустављен.

У новијој историји, крајем 20. и почетком 21. века, САД и Израел су такође истраживали могућности војно-полицијске примене вортеx технологије. Израелски систем Тхундер Генератор, на пример, може генерисати снажне ударне таласе за контролу масе или заштиту граница, при чему особе на удаљености до 50 метара могу бити привремено онеспособљене, док би на мањој удаљености ефекти могли бити опасни по живот.

Потенцијална полицијска примена вортеx цаннон-а односи се првенствено на контролу демонстрација и нереда. Уместо класичних метода попут сузавца или гумених метака, вортеx технологија омогућава прецизније дејство и минимализовање физичких повреда.

Међутим, иако је замишљена као несмртоносна, стручњаци упозоравају на низ могућих нежељених здравствених ефеката: од оштећења слуха због интензивне буке, преко дезоријентације, мучнине, до озбиљних повреда изазваних јаким ударним таласима на блиским удаљеностима.

Званичници Министарства унутрашњих послова Србије оштро демантују поседовање или употребу оваквог оружја, тврдећи да домаће службе безбедности не располажу нити једним сличним уређајем.

Ипак, стручњаци из невладиног сектора настављају да захтевају детаљнију истрагу овог догађаја, с обзиром на то да је велики број грађана пријавио сличне симптоме непосредно након што је мистериозни звук одјекнуо београдским улицама.