Прочитај ми чланак

ШТА ДОНОСИ 5Г МРЕЖА: Ауто без возача, а фрижидер сам поручује храну

0

Када заживи 5Г мрежа, из корена ће бити промењен живот обичних грађана. Проф. Нешковић: Није фантастика, за пет година у примени. Одлазак на посао, куповина и вожња биће аутоматизовани.

Увођењем прве базне станице пете генерације мобилне мреже (5Г) одшкринута су врата живота као из научне фантастике. Осим незамисливо брзог преноса података, који ће скоро па избрисати границу између виртуелног и реалног, у блиској будућности 5Г ће донети новине у свакодневном животу, па ће одлазак на посао, куповина, вожња кроз град… бити потпуно аутоматизовани. Како тврде стручњаци, до сада смо у рукама држали мобилне телефоне, а убудуће ће они држати нас.

Иако из садашњег угла изгледа као далека будућност – да се градом крећу возила без шофера, да стручњак из Беча оперише „на клик“ пацијента у Београду, као и да фрижидер сам поручује из маркета намирнице, у свету би то, према неким проценама, могло да заживи за мање од пола деценије.

ПРВА БАЗНА СТАНИЦА У СРБИЈИ

Један од три домаћа мобилна оператера недавно је у Научно-технолошком парку у Београду пустио у рад прву 5Г базну станицу у Србији, коју ће моћи да користе домаће и стране компаније и студенти техничких факултета. Како је речено, ова мрежа ће имати највећу примену у аутоматизацији и контроли производних процеса, медицини, комуналним услугама, пољопривреној и аутомобилској индустрији. Пета генерација ће донети готово потпуно одсуство кашњења у преносу података.

– Много се очекује од увођења 5Г мреже, не само у смислу мобилног преноса података, већ и због револуције у другим областима – каже, за „Новости“, проф. др Александар Нешковић, шеф Катедре за телекомуникације на Електротехничком факултету у Београду.

– Разлика у односу на досадашње мреже је у томе што она може да подржи хитне сервисе, аларме, интервенције… Од ње се очекује да омогући широку примену нових технологија као што су аутономна возила и „интернет свега“.

На развијању електричних возила која се крећу без волана и возача већ раде велике аутомобилске индустрије, али је примена још ограничена на мали, богатији део становништва. Међутим, како предвиђају стручњаци, ускоро би све то могло да буде приступачно и просечним грађанима.

– У блиској будућности ће се прећи на аутономна возила, што би могло да смањи гужву у граду за чак 30 одсто – објашњава професор Нешковић.

– Возила неће имати чак ни волан и моћи ће сама да се паркирају. Рецимо, ауто ће да вас одвезе на посао, а потом да се сам врати кући и одвезе вашу децу у школу. Биће испрограмиран тако да зна руту којом се ви крећете. Интензивно се ради на томе, и верујем да ће та возила у блиској будућности моћи ће да се купе за око 15.000 евра.

Иако су у неким областима већ направљене револуционарне промене, нова генерација преноса података омогућиће да се и операције без проблема обављају на даљину. Сем тога, све више се иде ка концепту паметних градова, који ће имати увид у кретање људи и омогућити интелигентно управљање саобраћајем.

– Више неће бити потребно да се пацијент транспортује у други град или државу, и тако ризикује његов живот, већ ће инструментима моћи да се управља из ординације и операционе сале на даљину – објашњава стручњак за телекомуникације.

– С друге стране, концептом паметних градова подићи ће се безбедност грађана на виши ниво, па ће софтвер управљати и семафорима.

Концепт паметних кућа и кућних уређаја, како објашњава професор Нешковић, одавно је постављен, али у будућности, када он у потпуности заживи, уместо мајстора, биће нам потребан програмер за поправку кућних апарата:

– Била је давно једна серија, ситком, у којој главни лик улази у кућу и каже: „Прозори, затворите се, ролетне, спустите се“, и тако редом. На крају, кад је увидео да све функционише, каже: „Како је ово могуће, нека ме враг однесе.“ И, враг га је однео… Укључивање бојлера или грејања на даљину већ је могуће, али ће, примера ради, ускоро фрижидер сам моћи да препознаје које му намирнице недостају и упозори шта треба да се купи, или ће чак и сам моћи да поручи, директно из продавнице.

ОПАСНОСТ ОД ХАКЕРА

Када је реч о утицају зрачења са базних станица, још не постоје подаци да ли ће зрачење бити јаче. Ипак, ИТ стручњаци наводе да се, с обзиром на ограничење снаге, смањује штетност, па пошто је проток бржи, краће је време зрачења.

Међутим, већа опасност постоји по питању безбедности, јер софтер управља на хиљадама кодова и ту не сме да буде грешке.

 

– Постоји опасност од упада хакера, који би могли да киднапују возило или да га закључају па да вам траже новац. Исто тако, ваш живот у ауту не контролишете ви као возач, па технички све мора да буде поуздано – објашњава професор ЕТФ Александар Нешковић.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!