Прочитај ми чланак

СРПСКИ РАТ СА КОРОНОМ Кад нас очекује скок, а кад пад броја оболелих

0

Закључно са јучерашњим даном, у Србији је од вируса корона заражена 48 особа, саопштило је Министарство здравља.

У националној лабораторији Института „Торлак“ тестирано је укупно 268 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја заразе корона вирусом.

Пресс-служба Департамента здравоохранения города Москвы

Највише пацијената оболелих од корона вируса у Србији налази се у Београду – 12, док је пет пацијената смештено у Нишу, а један мање у Новом Саду. Према речима министра здравља Златибора Лончара од 48 укупно заражених – 23 пацијента су хоспитализована, док су остали пуштени на кућно лечење.

– Сви су стабилно осим једног на респиратору у Новом Саду, остали су на кућном лечењу – 23 у болници и 25 на кућном лечењу. Имамо пацијенте из Кикинде, Зрењанина, Бачке Тополе, Панчева и Чачка. Највише пацијената је из Београда – рекао је Лончар.

Како је синоћ предочио председник Србије Александар Вучић, тренутно се у Србији две особе налазе на распиратору.

Када је у питању ширење вируса корона у нашој земљи, према речима епидемиолога и заменице директора Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ Дарије Кисић Тепавчевић, претпоставке да ћемо имати већи број носиоца инфекције око и након Ускрса базиране су на повећаним путовањима и доласку наших грађана из иностранства у Србију.

– У суштини било каква предвиђања је незахвално дати. Али такве претпоставке су засноване због тога што каталочки Ускрс почиње раније, а и у већини ових земаља крајем марта почиње распуст. Аналогно претходним годинама, имаћемо велики број наших грађана који раде у дијаспори и чија деца тада имају распуст, што значи да ће тада доћи у земљу и да ћемо имати већи број резервоара инфекције и контаката – објашњава др Дарија Кисић Тепавчевић.

Мере

Међутим, добра вест је што долази топло време, те како додаје докторка, мања је шанса да ће вирус опстати.

– Ако гледамо на основу свега што се дешавало у Кини, где се сада практично епидемија гаси, видимо да је то трајало око осам до десет недеља. Ако пројектујемо на тај начин, очекивано је да ће се понашати исто као у Азији. Ми сада улазимо у другу недељу, али стиже и топлије време, па претпостављамо да ће код нас све то да иде брже – указује докторка.

Ипак, апел нашим грађанима је да не долазе у Србију уочи Ускрса.

– Увели смо привремене мере забране уласка у нашу земљу страним држављанима који долазе из оних подручја где је најинтензивнија трансмисија вируса. Када су у питању наши држављани који долазе из таквих подручја, они би требало након повратка у земљу да проведу 14 дана у кућној изолацији. Препорука да се смање путовања, да се одложе венчања и разни скупови где се очекује већи број људи и социјалних контаката – каже др Дарија Кисић Тепавчевић.

И председник Србије Александар Вучић позвао је српску дијаспору да не долази у Србију за време католичких ускршњих празника и за православни Васкрс.

– Оно што ће за нас бити највећи изазов су католички и православни Ускрс. Молим наше људе у дијаспори да не долазе у Србију. Ако се рачунају људи са севера Италије, Аустрије, Немачке и Швајцарске, за поменуте празнике дође око 70.000 људи, што је већ умањен број, а треба рачунати да је међу њима 3.000 до 4.000 инфицираних. На различите начине ћемо то спречавати, ако треба и потпуном блокадом границе – рекао је Вучић.

Један тим

Дарија Кисић Тепавчевић наглашава да би, иако је то на нивоу препорука, требало да делујемо као један тим и ма колико да је организован здравствени систем, ширење ове инфекције искључиво зависи од понашања грађана и социјалне одговорности.

– Основни савет је да уколико имамо било какав симптом и знак респираторне инфекције да не идемо на посао, у школу, да останемо код куће док не прођу симптоми које имамо. Да не кријемо уколико смо били у контакту са особом за коју се зна да је потврђена инфекција. Чак и ако се осећамо добро јако је битно да се каже тај епидемиолошки податак да је неко био у контакту са оболелом особом јер се мером самоизолације може учинити да не преноси инфекцију око себе. Нису ово никакве специјелне мере, стално причамо о хигијени и прању руку, то је нешто што би иначе требало да спроводимо. Али морамо да будемо свесни да одговорно понашање и одржавање хигијене заиста може много да допринесе – истиче саговорница.

Према њеним речима, ускоро ће вирус корона свима бити и те како познат и очекује се да ће врло брзо цела светска популација постати отпорна на њега.

– Ово је отприлике једна епидемиолошка ситуација која се увек дешава када се јави нови вирус грипа у циркулацији. Да напоменем, када се 2009. појавио Х1Н1 више од 6. 000 људи у нашој земљи било је хоспитализовано, са 137 смтних исхода. Тада је смртност била 2,2, што је отприлике слично као што имамо сада. Једанаест година касније у циркулацији имамо имамо исти сој вируса као доминантан. Међутим, он је данас познат и налази се у саставу вакцине, и то више није нешто што нам представља велики епидемиолошки ризик. Уколико вирус корона преживи топло време и јави нам се и наредне године, он ће нам бити у потпуности познат и више неће бити епидемиолошки ризик – закључује Др Кисић Тепавчевић.

Пацијент из Ниша на кућном лечењу

Пацијент из Ниша заражен вирусом корона, који је примљен на Инфективну клинику нишког Клиничког центра, у складу са процедурама и правилима СЗО отпуштен је на кућно лечење, где ће бити у кућној изолацији јер нема никакве симптоме. На лечењу на Инфективној клиници тренутно се налази петоро пацијената заражених овим вирусом.

– У току вечери, због непостојања било каквих симптома, у добром општем стању, након консултовања инфектолога са дежурним епидемиологом ИЗЈЗ и његове сагласности, али и сагласности пацијента, уз поштовање свих процедура и алгоритама СЗО, један од двоје примљених пацијената током јучерашњег дана, отпуштен је синоћ са Клинике за инфективне болести КЦ Ниш и смештен у кућну изолацију. Пацијент има умерене симптоме, у стабилном је стању, у току је стални мониторинг његовог здравственог стања и предузимају се све неопходне мере лечења, саопштено је из те здравствене установе.

Телефони епидемиолошке службе за све информације

Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са коронавирусом: 064 8945 235

Институт за јавно здравље Србије „Др. Милан Јовановић батут“: 011 2684 566

Будимо одговорни према себи и према другима