Прочитај ми чланак

СРБИЈИ ВРАЋАЈУ ВИЗЕ НА МАЛА ВРАТА? Пасош више није довољан за путовање, требаће…

0

Упрокс најављеним променама око тражења дозвола за улазак у простор Шенгена до сада није била потребна виза, међутим, спекулише се о томе да ће бити потребна дозвола за улазак која ће се тражити од Европске уније путем интернета.

Да ли нам уводе визе на мала врата и хоћемо ли плаћати таксу?

Шта све ово заправо значи? 

Како је најављено, држављани земаља Западног Балкана ће морати путем интернета да траже од Европске уније дозволу за улазак у простор Шенгена, а притом и да плате таксу од седам евра.

Са овом одлуком су сагласни амбасадори земаља ЕУ, а чека се да је потврди Европски парламент, а потом и Савет министара Уније тако да би од јануара 2021. године ова одлука требало да ступи на снагу у оквиру система ЕТИАС, а то ће се односити на држављане свих земаља изван Уније.

Како ће изгледати процедура

Након подношења захтева, путник који жели да крене у шенгенски простор ЕУ ће у року од 96 сати добити одговор, односно 96 сати пошто у систему ЕТИАС буде примљен захтев, ако би била потребна додатна провера података, а дозвола за путовање ће важити три године, односно до краја важности путних докумената. 

Циљ свега овога,  како је раније изјавио Валентин Радев, министар унутрашњих послова Бугарске, председавајућег ЕУ, да се “зна ко долази у ЕУ пре него стигне на границу, тако да ћемо бити у стању да боље зауставимо оне који могу представљати претњу нашим грађанима”.

ЕТИАС ће омогућити да се унапред провери и ако је потребно одбије дозвола за путовање и улазак у шенгенски простор пре свега грађанима трећих земаља. Све то ће побољшати унутрашњу безбедност, спречити илегалну миграцију и смањити време проласка преко граница зато што ће бити утврђено која лица представљају опасност за подручује на које су се упутили  и пре него што дођу на спољне границе ЕУ. 

Такође, систем ЕТИАС ће за држављане земаља Западног Балкана значити то да ће они пре путовања у шенгенски простор ЕУ преко интернет странице морати  претходно да затраже дозволу и за то плате седам евра предвиђену таксу. 

Све информације које поднесе држављанин земље са безвизним режимом за Шенген, аутоматски ће се обрадити у базама података ЕУ и Интерпола да би се утврдило да ли има основе да се одбије дозвола за путовање.

Такође, авио-превозници и бродарске компаније пре укрцавања путника ће бити у обавези да провере, да ли располажу важећом дозволом за прелазак спољне границе Уније и улазак у шенгенски простор.

Исто тако, дозвола за путовање не значи аутоматско право да се уђе и борави у Европској унији зато што о томе одлуку доноси погранична полиција. 

Овако је изгледала досадашња процедура за издавање виза: 

(Ове информације су преузете са сајта Министарства спољних послова)

1. важећи пасош (пацош мора бити важећи најмање 90 дана од дана издавања визе);

2. позивно писмо:

за приватну посету – позивно писмо оверено од надлежног органа Републике Србије;

за пословну посету – позивно писмо компаније у Србији;

за туристичку посету – потврда туристичке организације о плаћеном аранжману (ваучер или друга потврда о уплати);

3.попуњен образац захтева за визу – (ПДФ);

4.фотографија (димензија 3.5 х 4.5 цм);

5.резервација повратне карте или итинирер (копија возачке дозволе и осигурање уколико се путује аутомобилом);

6.доказ о поседовању финансијских средстава за боравак у Србији;

7.здравствено осигурање;

8. такса за издавање визе.

За издавање транзитне визе потребно је поседовање визе државе у коју се улази после транзита кроз Србију. Уколико виза за ту државу није потребна, неопходно је пружити други доказ о сврси путовања у дату земљу.

Дипломатско-конзуларна представништва Републике Србије задржавају право да затраже додатну документацију приликом подношења захтева за визу. Непотпуни захтеви за визу неће бити прихваћени.

За више информација у вези са издавањем виза потребно је контактирати најближе дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!