Прочитај ми чланак

СРБИЈА ПЛАЋА РЕКЛАМУ НА ЦНН-у: Рекламирају нас као “квалитетну и јефтину радну снагу”

0

MLDOBKS

Да ли сте знали да се на америчком “CNN International” кабловском каналу емитује реклама која се највероватније финансира из буџета, а у којој се грађани Србије представљају као јефтина радна снага?

Инвестирај у Србију – високо квалитетна и јефтина радна снага

Наиме, од недавно се на “CNN International” каналу емитује реклама преко које се позивају страни инвеститори да улажу у Србију. Као погодноси, аутори рекламе наводе да се у Србији може пронаћи “високо квалификована и јефтина радна снага“.

Ова реклама носи више значења, али парадоксално је то што грађани Србије грцају због смањења плата и пензија, као и због високих пореза, акциза и тако даље, а као захвалницу од наше сумануте владе добили смо шамар да смо “квалитетни и јефтини”.

Интересантно је то што јавност у Србији нико није обавестио да се оваква кампања о радницима из Србије води преко међународних медија.

Такође, није јасно из којих средстава се финансира ова реклама и колико нас тачно кошта, имајући на уму то да морамо да уштедимо сваки динар јер бисмо за коју годину банкротирали.

Писали смо Влади, кабинету Александра Вучића и Агенцији за страна улагања и промоцију извоза, али у току данашњег дана нисмо добили одговор. Одговор ће бити објављен уколико га добијемо.

Пошто је очито да градимо “пријатељске” односе и са ЦНН-ом, не би било згорег да нам Александар Вучић саопшти колико су коштала његова два гостовања на ЦНН, нарочито оно током предизборне кампање, и једно гостовање на америчкој ЦНБЦ телевизији.

Ово наговештавамо јер је Вучић у сваком свом излагању на ЦНН-у позивао странце да инвестирају. Било је очито да је реч о маркетиншким разговорима јер новинари те медијске куће Вучићу нису поставили ниједно шкакљиво питање нити су га прекидали, по чему су новинари ЦНН иначе познати.

Оквирно кретање цена на ЦНН-у

Подсетимо да се Србија 2006. године рекламирала на ЦНН-у. Реклама се односила на промоцију и брендирање српског туризма. Тадашњи министар туризма Бојан Димитријевић рекао је да се спот од 40 секунди и 500 приказивања финансирао из Националног инвестиционог плана.

За брендирање Србије тада је било намењено пет милиона динара, а према његовим речима, сав износ није био намењен за рекламу на ЦНН-у.

Нису објављени тачни подаци о трошковима кампањи на ЦНН-у, али су медији пренели да је то била “најповољнија понуда у региону”.

Подсетимо још да је Косово, након проглашења независности, преко ЦНН започело кампању за привлачење страних инвеститора. Према писању медија, косовска влада је ту рекламу тада платила милион евра.

(teleprompter.rs)