Прочитај ми чланак

Србија и Петар Велики – Нова Србија и СловеноСрбија у Русији

0

srbija-i-petar-veliki

Крајем 17 века, Русија излази на светску сцену, предвођена Петром Великим.

За време својих путовања по Европи, Петар Велики је схватио да долази епоха ЗНАЊА, НАУКЕ, ИНДУСТРИЈЕ И ТЕХНОЛОГИЈЕ. И отворио је широко врата свог царства за такве људе, странце, носиоце знања из Европе, дао им привилегије,титуле, подарио земљу и они су постали елита новог руског друштва.

Петар Велики је имао амбицију да од Русије направи и велику морску државу, те је позвао специјалисте из Дубровника (Рагузе), Херцеговине, Црне Горе, из региона који су били познати по својим морским традицијама да пређу, живе и раде у Русији.

САВА ЛУКИЋ ВЛАДИСАВИЋ – РАГУЗИНСКИ (Дубровацки) – ДИПЛОМАТА – ОТАЦ ОБАВЕШТАЈНЕ РУСКЕ СЛУЖБЕ – РУСКИ ГРОФ

По питању Србије и Балкана, Путину би требао један такав Сава.

Срби су успевали, по правилу, у Русији да заузму висок социјално – политички статус!!

Може ли се наћи у историји дипломатије улога странца, посебно у Русији, као што је била улога Саве Владисавића. Једна од најизразитијих и јарких личности из српске емиграције петровских времена, постао је познати руски дипломата, који је направио границу између Русије и Кине. Основао је град ТРОИЦКОСАВСК или Кјахта. Био је амбасадор Русије у Риму и Константинопољу. Бавио се и литерарном делатношћу. По молби Петра Великог, превео је на руски језик књигу Мавра Орбина “Словенско царство”, која је постала извор информација о балканским словенима.

Путин се, кажу, веома изненадио када је сазнао да је ОТАЦ руске обавештајне службе СРБИН Сава Лукић Владисавић.

Сава Лукић Владисавић Рагузински је имао реални утицај на политику Русије према Балкану.

Сава Лукић Владисавић Рагузински се у Русији бавио трговином, извозом роба из Русије, поставком роба за двор, осназио је трговацке и дипломатске односе Русије и Европе. Сам Пускин је о Сави писао у свом незаврсеном роману “Арап Петра Великог”.

За оне који то можда нису знали, деду Пушкина, је као роба из Етиопије, купио наш Сава Лукић Владисавић Рагузински у Константинопољу, довео у Русију и предао као поклон Петру Великом!!!

НОВА СРБИЈА У РУСИЈИ

1723 г Петар Велики дозвољава мајору Ивану Албанезу, црногорцу, да доведе у Русију неколико стотина Срба, војника, са породицама, који су били у служби у Аустријској војсци.

СРПСКИ ГУСАРСКИ ПУК У РУСКОЈ АРМИЈИ – СРБИ ЧУВАЈУ РУСКУ ГРАНИЦУ – СТВАРА СЕ НОВА СЕРБИЈА (1750—1764)

Српски граничари, који су живели на аустријско мађарској јужној војној граници и њу штитили, чинили су трећи део аустријске армије. Почела је њихова сеоба за Русију, да би овога пута штитили руске границе, да служе у руској армији и од њих је направљен одвојени српски гусарски пук, који је ратовао против Прусије, татара, турака и др. Руски амбассадор у Мађарској Бестузев – Рјумин се договорио с Маријом Терезијом о УСЛОВИМА преласка Срба у руску службу.

А указом Елизавете Петровне 1751, створено је војно насеље НОВА СРБИЈА.

Сва територија Нове Србије је била 200 км дужине и око 20-30 км ширине. Територија се налазила на данашњој територији савремене Украјине, на северо западу Запорожја. На истим принципима формирана је и територија под именом СловеноСрбија (између Запорожја и земаља донских козака). 1760 оба насеља су имала око 26 000 становника!

ПОШТО СУ РУСИЈИ СРБИ БИЛИ ПОТРЕБНИ, УПРОСЋЕНА ЈЕ ПРОЦЕДУРА ДОБИЈАЊА ВИЗА ЗА УЛАЗАК У РУСИЈУ.

Најистакнутији Срби тога времена су имали сјајне војничке каријере и признања руске државе. Петар Текелија је, на пример, постао фелдмаршал руске војске. Андрија Милорадовић – постао је прослављени руски генерал поручник, о чијим је подвизима писала Волтеру Катарина Велика!!! Адмирал Змајевић је служио у руској флоти. Укратко 25 српских генерала, који су дали свој допринос слави руској армији у ратовима са Турцима, Прусима, Татарима, Наполеоном.

1764 године, ствара се Новоросијскаја губернија, у чији састав улази Нова Србија и Азовска губернија у чији састав улази Словеносрбија. Још дуго после тога звање Нова Србија ће остати међу људима. Тако је почело кретање руске војске на југ ка Криму и Дунаву, што је утицало на убрзање ослобођења балканских народа од Турака. Српки пук ће добити назив Бахмутски и у њему ће служити чувени руски песник Љермонтов.

karta-nove-srbijeКарта Нове Србије

РУСИ У СРБИЈИ

Петар Велики је као одговор на рад српских просветитеља у Русији (Цамблака и Пахомија) намеравао да пошаље руске учитеље за Србију. Митрополит Мојсије Петровић пише Петру Великом: “ Не тражимо благо материјално, него духовно. Не тражимо новац, већ просвећење, оружје наших душа. Буди нам други Мојсије и избави нас из Египта НЕЗНАЊА”.

Но за време Петра Великог, није испуњен овај план, али је први руски учитељ Максим Суворов, дошао у Србију за време Катарине прве 1725.

Наставиће се …

(Башта Балкана)