Прочитај ми чланак

Срби са севера Косова и Метохије 11 дана на барикадама

0

Срби са севера Косова и Метохије 11 дана су на барикадама у општинама Звечан, Зубин Поток и Лепосавић, а траже ослобађање својих сународника Миљана Аџића, Дејана Пантића и Слађана Трајковића и повлачење специјалних јединица тзв. косовске полиције са севера КиМ.

Ситуација је, након јучерашњих провокација када су на три српска локала у насељу Бошњачка махала у Косовској Митровици поломљена стакла, мирна.

Поводом јучерашњег демолирања три српска локала у насељу Бошњачка махала, синоћ се огласила такозвана косовска полиција. Наводе да је лом излога изазвала експлозија шок бомбе, као и да се сумња да су направу бацили припадници „организованих криминалних структура“.

Додају да се предузимају „интензивне радње“ у вези са овим случајем.

Командант НАТО без одговора на питање зашто Кфор допушта да тзв. косовска полиција наоружана аутоматским наоружањем долази на север КиМ

Командант Команде здружених снага НАТО у Напуљу, адмирал Стјуарт Манч рекао је у интервјуу Танјугу да Кфор пажљиво прати ситуацију на северу КиМ и да је спреман за пружање безбедног окружења и слободе кретања за све заједнице свуда на КиМ, у складу са мандатом заснованим на Резолуцији 1244 Савета безбедности УН.

„Од октобра појачавамо наше присуство, између осталог додавањем снага, као и патролама на северу Косова ове недеље. Очекујемо од свих актера да буду у блиској координацији са Кфором и да се суздржавају од провокативних демонстрација силе, како би се одржавала сигурност и безбедност свих заједница“, рекао је Манч, одговарајући на питање да оцени да ли је тренутна безбедносна ситуација на КиМ угрожена.

„КФОР ће наставити да испуњава свој мандат прописан Резолуцијом СБ УН 1244 из 1999. за све заједнице на Косову. Решења се морају тражити кроз дијалог“, истиче Манч.

На питање зашто Кфор допушта да тзв. косовска полиција наоружана аутоматским наоружањем долази на север КиМ, иако то, како политички представници Срба и грађана тврде, није у складу са споразумом потписаним 2013. о операцијама специјалних снага на северу КиМ, Манч одговара да “Кфор наставља да подржава дијалог како би се умањиле тензије и решавале несугласице“.

„Позивамо све актере да избегавају једностране потезе који могу довести до повећања тензија. Кфор је посвећен и усредсређен на свој мандат УН, који подразумева очување безбедности и слободе кретања за добробит свих заједница које живе на Косову“, рекао је Манч.

Одговарајући на питање да прокоментарише захтев Србије да се српске снаге врате на Косово и Метохију у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, да ли је такав повратак могућ и на који начин ће Кфор реаговати у случају да дође до даље ескалације на КиМ, Манч каже “да је Кфор примио писмо од Србије, и да се захтев тренутно налази у фази разматрања и процене“.

„Кфор остаје на опрезу и у потпуности способан да испуњава свој мандат УН“, наглашава Манч.