Прочитај ми чланак

СРАМНЕ пресуде за оштећене српске пољопривреднике из Ариља и Ивањице

0

Бројни пољопривредници са подручја ариљске и ивањичке територије, који су тужили државу због тога што у мају 2015. године - када им је олујни град уништио засаде - није функционисала противградна заштита, мораће да потраже правду у Стразбуру, јер су им овдашњи судови досуђивали свега 30 или 50 одсто накнаде од пуног износа претрпљене штете.

Наиме, 14. маја 2015. године су градоносни облаци захватили подручје Ариља и Ивањице и том приликом није испаљена ни једна једина противградна ракета, па су пољопривредни произвођачи били принуђени да туже Сектор за ванредне ситуације републике Србије пошто им је град нанео вишемилионске губитке на усевима.

На суду је утврђено да противградни систем није функционисао, иако је ова служба требало да почне са радом 15. арила.

Оно што је уследило у поступцима који су вођени у Чачку, Београду и Крагујевцу, ови људи описују као, благо речено – драматично.

Да невоља буде већа, судови су руководили различитим аршинима, па су поједини ратари добили свега 30, а у извесном броју 70 процента од укупног износа претрпљених губитака, насталих услед невремена.

Према речима Мишка Димитријевића, адвоката великог броја оштећених пољопривредника, крагујевачки Апелациони суд је одлуку о умањењу накнаде тужиоцима образложио тиме да су они (ратари) били обавезни да поставе противградну мрежу у својим засадима.

Он наводи да то није предвиђено ниједним законским чланом, нити актом и назива ову одлуку – скандалозном.

“Као разлог таквих одшетних захтева, наводили су да је према подацима РХМЗ успешност одбране од ове временске непогоде на територији Србије 70 одсто, али тај званичан податак никада није донет нити показан у суду”, каже Димитријевић за Нова.рс.

Бахатост, јавашлук и небрига државе су, како оцењује, допринели да људима малињаци буду уништени из корена, па су бројни воћари морали да их затру чиме је њихова егзистенција неизвесна.

Као парадокс наводи и чињеницу да су у појединим случајевима, где је донета пресуда, камату рачунали од датума њене правоснажности, а не од момента настанка штете.

“Ја сам спреман да правду за све те људе потражим и у Стразбуру јер знам колико су труда, рада, муке и зноја уложили у своја пољопривредна газдинства”, нагласио је Димитријевић.

Ивану Јоковићу, малинару из ивањичког краја, уништен је засад овог воћа површине 50 ари.

Он каже да је њега заступао адвокат из Крагујевца, али је успео да наплати свега 40 одсто.

“Малињак је потпуно страдао. Велика невоља нас је снашла те године, а и наредних су се, само у мањој мери, догађале непогоде. Још увек трпимо последице и не знам до када ћемо издржати све те недаће”, рекао је он за Нова.рс.