Прочитај ми чланак

СПРЕМА СЕ ЗАКОН О ЗАШТИТИ ЛИЧНИХ ПОДАТАКА: Ко пожели, нестаће са интернета

0

Радна група до септембра завршава закон о заштити личних података по угледу на документ ЕУ; Уводи се право на заборав, већа безбедност чувања података

ВЕЋ од следеће године сваком грађанину Србије закон ће гарантовати право да буде заборављен. То значи да подаци о њему, у складу са његовом жељом, неће бити складиштени на интернету, нити ћете на друштвеним мрежама и претраживачима моћи да нађете његово име и презиме.

Банке, супермаркети, осигуравајућа друштва, политичке партије и сви остали који рукују подацима о личности, закон ће обавезати на нова правила. Циљ је да наши лични подаци буду боље чувани, да не могу бити злоупотребљени или продати, и да се не може лако пробити систем заштите, као у случају када се база података 400.000 грађана Србије, са њиховим ЈМБГ, бројевима личних карата, кућним и мобилним телефонима и адресама нашла на једном јавном серверу.

Трећа законска новина је да повереник за обраду података о личности неће бити основни механизам заштите, иако ће и даље имати инспекцијска овлашћења. Осим њега предвиђени су и други механизми. На пример, приговор грађанина ономе ко обрађује његове податке, захтев за ограничење коришћења личних података, право на судску заштиту и нова правила о накнади штете у случају коришћења података супротно закону.

Све ово предвиђа нова Уредба о заштити личних података ЕУ. Многе земље су директно превеле ову уредбу која је заменила домаће законе, каже проф. Саша Гајин, члан Радне групе за израду Закона о заштити података о личности. Србија то не може, јер није у ЕУ, али је став Радне групе да домаћи закон мора бити потпуно хармонизован са европском уредбом.

– Преднацрт Закона требало би да буде завршен до септембра. Циљ радне групе је да буде усвојен и да се заврши припрема за његову примену до априла 2018, када почињу и званично да се примењују правила Уредбе ЕУ – говори Гајин.

И повереник Родољуб Шабић предао је свој модел закона.

– Радна група ће испред себе имати његов модел, али бојим се да нема много тога што би могло да нам помогне, јер има великих разлика између тог модела и Уредбе ЕУ – каже Гајин.

ЗАМЕРКЕ ПОВЕРЕНИКУ ШАБИЋУ

НЕКИ чланови европске Уредбе су скоро дословце преузети у моделу повереника Шабића, док други нису ни поменути. Или су пренети само делови неких чланова, а други изостављени. Има и правних грешака, каже Гајин.