Прочитај ми чланак

Списак чланова Кризног штаба: Где је Дарија Кисић

0

Влада Србије објавила је списак чланова Кризног штаба за сузбијање ковида 19, који је основан 13. марта у складу са Законом о влади. Интересантно је да у овом документу који је на сајту Владе окачен у понедељак, нема неких имена појединих лекара за које се у јавности подразумева да су чланови штаба, као што је Дарија Кисић Тепавчевић.

Коруководиоци Кризног штаба су: премијерка Ана Брнабић, министар здравља др Златибор Лончар, др Сања Радојевић Шкодрић, в.д. директора Републичког фонда за здравствено осигурање и покрајински секретар за задравство – др Зоран Гојковић.

Међу члановима Кризног штаба је још једанаест лекара.

То су др Горан Стевановић, начелник Клинике за инфективне болести у Београду, др Верица Јовановић, в.д. директора Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, дечји пулмолог др Бранислав Несторовић. Затим, директор Института за јавно здравље Војводине др Владимир Петровић, па др Мијомир Пелемиш, бивши начелник Клинике за инфективне и тропске болести у Београду. На листи је и др Бранислав Тиодоровић, бивши директор Института за јавно здравље у Нишу, др Предраг Кон, из Градског завода за јавно здравље у Београду, др Снежана Јовановић, директор Службе за микробиологију Клиничког центра Србије, као и Тања Јовановић, продекан Медицинског факултета у Београду.

Још двоје лекара су на списку чланова Кризног штаба – један у својству градоначелника Града Београда – др Зоран Радојичић, друга је министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику др Славица Ђукић Дејановић .

Остали чланови Кризног штаба су министри у Влади Србије и представници Војске Србије, МУП…

Интересантно је да међу члановима – лекарима нема др Дарије Кисић Тепавчевић, која се у име Кризног штаба најчешће и обраћа јавности, чак је неки доживљавају као незваничну портпаролку тог тела.

Покушали смо да у Влади Србије добијемо одговор на питање да ли постоји неки новији документ на основу кога је она постала чланица Кризног штаба, али до момента објаве овог текста нисмо добили одговор.

Др Дарија Кисић Тепавчевић, иначе, је заменица Др Верице Јовановић, в.д. директорке Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, која је чланица Кризног штаба.

Уколико наступа у својству њене заменице интересантно је да се много чешће појављује у јавности од своје шефице, саме чланице Кризног штаба др Верице Јовановић.

На списку чланова нема ни имунолога др Срђе Јанковића, који се знатно ређе појављује на конференцијама за новинаре Кризног штаба.

У Кризном штабу, поред наведених лекара су и: министар рада Зоран Ђорђевић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар културе Владан Вукосављевић, министар спорта Вања Удовичић, министар просвете Младен Шарчевић. Затим, државни секретар у Министарству просвете др Владимир Поповић, државни секретар у Министарству правде Радомир Илић. Ту је и Предраг Марић, помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситуације, као и Жељко Петровић, бригадни генерал, начелник Управе за обуку и доктрину Војске Србије.

Чланови кризног штаба су и шеф кабинета председника Владе Милош Поповић, заменик генералног секретара Владе Тамара Стојчевић, помоћник генералног секретара Владе Петар Јањић, директор Управе за извршење кривичних санкција у Министарству правде Дејан Царевић и Жељко Ћургуз из Републичког секретаријата за законодавство.

Подсетимо, Транспарентност Србија недавно је објавила је да Кризни штаб не поседује никаква законска овлашћења, јер није законом уређено тело, већ је саветодавно тело Владе Србије.

У саопштењу Транспарентности Србија наводи се да због тога Кризни штаб не може да донесе обавезујући акт, већ само да даје препоруке Влади како даље поступати у вези са епидемиолошком ситуацијом.

“Непознато је зашто се Влада одлучила да га формира, уместо да су образована тела која су предвиђена Законом о заштити становништва од заразних болести и Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама”, истиче се у саопштењу ове организације.

Управо је Транспарентност Србије указала да одлука о формирању штаба није објављена ни на сајту Владе Србије, ни у Службеном гласнику. Ова органиизација је, како се додаје, тражила приступ одлуци о формирању још почетком априла, али одговор – нису добили.