Прочитај ми чланак

Шпијуни: БИА, ВОА и ВБА мењају имена!

0

BIA54_orig(Данас)
Више организација и органа управе називају „агенције“, иако то није у складу са законима о јавним агенцијама и о државној управи.

– У Стратегији реформе јавне управе у Србији, која се тренутно налази на јавној расправи, оцењује се да се више организација и органа управе називају „агенције“, иако то није у складу са законима о јавним агенцијама и о државној управи.

То значи да би у наредном периоду оне могле да буду преименоване, тако што ће се из њихових имена избацити реч „агенција“. Међу њима су Војнобезбедносна и Војнообавештајна агенција, Безбедносно-информативна, као и агенције за заштиту животне средине, за приватизацију и за борбу против корупције.

У Министарству правде и државне управе кажу за Данас да је Стратегијом за сада само констатовано да поједини органи „различите форме имају иста имена“, као и да ће се прво урадити база података свих органа у јавној управи.

„Када се урадити база, коју досад нисмо имали, биће урађена анализа на основу које ће се видети да ли постоји потреба за променом назива одређених органа“, објашњавају у Министарству правде, додавши да још не постоји списак органа са спорним називима.

У Стратегији реформе јавне управе идентификован је „проблем недоследне примене Закона о јавним агенцијама и одређена неконсистентност у оснивању правних лица јавног права које имају назив агенције“. Поред јавних агенција, како се додаје, постоји и одређени број других организација које носе назив „агенција“.

Према наводима стратегије, то су, пре свега, органи државне управе у саставу министарстава, као што су ВОА и ВБА у оквиру Министарства одбране и Агенција за заштиту животне средине при Министарству енергетике, као и посебне организације, односно БИА. „Ословљавање органа управе у саставу министарстава агенцијама није у складу са важећим Законом о државној управи који за тај облик органа државне управе предвиђа три могућа облика – управе, дирекције и инспекторате“, напомиње се у Стратегији.

Поред тога, постоје и агенције које нису у систему државне управе, каква је Агенција за приватизацију, која послује по прописима о јавним службама, или Агенција за борбу против корупције, која је самосталан и независан државни орган одговоран Народној скупштини.
„Зато се може закључити да постоји потреба за уређењем правно статусних облика у којима се појављују агенције.

Министарство надлежно за послове државне управе ће на основу извршене анализе постојећег стања у овој области проверити испуњавање услова за постојање јавних агенција које сада делују у систему јавне управе Републике Србије“, закључено је у Стратегији.