Српска Православна црква слави данас спомен на Марију Магдалену, у народу познату као Блага Марија. Светица је веома поштована, посебно међу женама.
Марија Магдалена је била родом из горских предела Сирије, око града Магдале, због чега је и добила име Магдалена.
Позната је у народу као Блага Марија. Постала је верна следбеница Исуса Христоса током његовог земаљског живота. Православна црква сматра је равном апостолима.
Када су разапели Исуса, под крстом на Голготи, са пресветом Богородицом, стајала је и Марија Магдалена.
Након Христовог васкрсења, она постаје проповедница. Три пута је посетила Христов гроб, а после Васкрсења, Господ јој се два пута указао.
Према хришћанском учењу, посетила је Рим, где је изашла пред цара Тиберија коме је даровала црвено бојено јаје.
Постоји веровање да је нам је од ње остало фарбање црвених јаја за Васкрс.
Из Рима је Марија Магдалена отишла у Ефес, код апостола Јована Богослова и ту је након неког времена умрла.
Њене свете мошти касније су пренете у Цариград где је сахрањена у њој посвећеном руском храму.
Обичаји и веровања
Спада у непокретне празнике и иако нема „црвено слово“ у црквеном календару, тога дана се, као ни на Огњену Марију и Свету Петку ништа не ради у кући нити у пољу, да се светица не би увредила.
За празник Благе Марије везани су разни обичаји и веровања, а један од њих јесте да се избегавају тешки физички послови, те да се дан проведе у миру, одмору и молитви.
Марија Магделена се у православном свету сматра за велику заштитницу жена. Верује се да на њен празник, жене оду у цркву, помоле јој се и запале свећу, могу тражити испуњење једне жеље и светитељка их неће одбити.
По народном веровању, била је сестра Светог Илије па су зато могуће временске непогоде, грмљавину и град у народу каже да „брат и сестра разговарају“.