Прочитај ми чланак

Скаче цена малим половњацима, ово је разлог

0

Београд -- Нови прописи забрањују младим возачима управљање возилима изнад 107,28 коњских снага. Скочиће цена малих половњака.

preuzimanje

Директор Комитета за безбедност саобраћаја Србије Дамир Окановић каже да је одредба о одузимању возила возачима који имају више од 2,0 промила алкохола у крви за разлику од српске јавности у Хрватској изазвала позитивне реакције. “Њихов портал Индекс је организовао гласање и 86,14 одсто је било за увођење тог прописа и у Хрватску”, каже Окановић. Слична је реакција и на друге промене у закону па и за ограничења почетницима. Један од наслова тамошње штампе је био и „генијалан закон али не у Хрватској“, каже Окановић.

Према предлогу измена и допуна Закона о саобраћају Србије, који би требало да ступи на снагу 1. јануара наредне године, возачи који први пут положе возачки испит добијају пробну возачку дозволу којом им се ограничава управљање аутомобилом снаге јаче од 80 киловата (107,28 коњских снага).

Оваква дозвола важиће две године ако су лица навршила 19 година односно до 21. године уколико су млађа од 19 година.

“Син ми управо завршава обуку, а када положи неће смети да вози породични „хјундаи тусон“, који има 1.600 кубика и 132 КС и који је, по мом мишљењу, много безбеднији од аутомобила који су му дозвољени”, пожалио се редакцији „Новости“ Милан Станимировић из Београда

“Сад треба да купи неки крш за две хиљаде евра и да вози. Где је ту логика! И која сада породица може себи да приушти више аутомобила?”

Проверили смо код више увозника и продаваца половних возила да ли је можда већ повећана тражња за возилима која могу да возе почетници.

“После првих информација о промени закона приметно је веће интересовање купаца за снагу мотора возила. Распитују су која возила испуњавају тај услов од 80 КВ. Већа потражња ће вероватно подићи и цену за 300-400 евра”, одговор је који су нам дали скоро сви упитани дилери.

И увозници нових аутомобила кажу да се сада више купци распитују за снагу мотора возила него за кубикажу, што је до сада био случај. Код њих се цене, кажу, због тога сигурно неће мењати.

Када се поведе прича о „дозвољеним аутомобилима“, сви одмах помисле да „фијат пунто класик“ или возило неког таквог „реномеа“, међутим, листа тих аутомобила је много већа, а на тржишту има и много нових аутомобила који испуњавају овај услов. Чак је могуће купити и БМВ који има снагу мотора мању од 80 киловата!

Чињеница да то возило има велико убрзање и максималну брзину од 190 км на час је за многе, на пример аргумент да је предлог измена ЗОБС у овом случају погрешан.

“Ми смо предлагали да буде однос 57 КВ по тони возила, али је МУП преломио да буде 80 КВ ограничење по возилу. Тешко је наћи идеално решење, али ограничење мора да постоји”, каже Дамир Окановић директор Комитета за безбедност саобраћаја Србије.

Окановић подсећа да је цела прича и покренута после несреће у којој је млад возач са другарима улетео у БМВ-у у Дунав.

“Све државе ЕУ имају ограничење за младе возаче и то је дало резултате. Сматрам да је најважније сачувати животе и да је било нужно нешто променити”, каже Окановић.

Млад возач, почетник, мораће да поред себе, када вози у аутомобилу има и пратиоца који је најмање пет година возач. Неће смети да вози у периоду од 23.00 до 6.00 часова и неће смети да има ни трунке алкохола у крви.

При томе, брзина на ауто-путу је за њега ограничена на 110 км на час, а на осталим путевима сме да вози до 90 одсто од прописане максималне брзине на том друму.