Прочитај ми чланак

Симболи градова на продаји: Колико кошта историја

0

Град Београд потенцијалним купцима нуди могућност да постану власници дела његове историје - уколико успеју да прикупе око 75 милиона евра за "Сава Центар" или се одлуче на куповину дела пословног простора чувене "Београђанке". У другим градовима, зграде - симболи много раније су дошле у руке приватних власника - лесковачки Сајам, популарна "Шајкача", следеће године постаће тржни центар, а нишки мотел "Наис" прошао је кроз две приватизације док није обновљен.

Мало ко у Београду зна да се чувена зграда “Београђанка” води на адреси – Улица Масарикова ББ, “без броја”. Дакле, “Палата Београд”, једна од најпознатијих зграда у бившој Југославији, нема “кућни број”.

Бројева, међутим, не мањка у “Позиву за отуђење непокретности у јавној својини града Београда у поступку јавног надметања”, где је такође наведено да је почетна цена за 19.000 квадратних метара пословног простора у “Београђанки” – 20,6 милиона евра.

Пошто се, игром случаја, “јавност” сусрела са потешкоћама када је покушала да присуствује “јавном надметању”…

…испоставило се да није било заинтересованих за куповину пословног простора у “Београђанки”.

Но, то не значи да интересената неће бити следећи пут, па подсећамо да ће град Београд, како стоји у позиву потенцијалним купцима, обавезати новог власника да у року од 3 године од уласка у посед изведе грађевинске и занатске радове на “адаптацији и реконструкцији предметног објекта”, чија укупна противвредност свих радова не може бити нижа од осам милиона евра.

Но, оно што је најважније је да се купац обавезује да неће променити намену предметне непокретности, “имајући у виду да Палата ‘Београд’ ужива статус претходне заштите”, како је писало у првом позиву за продају имовине “Београђанке”.

“Шајкача”, Лесковац – замало срушена

Већ сам поглед на “Шајкачу” пре приватизације поприлично говори о томе у каквом стању је била једна од најпознатијих зграда на југу Србије.

Зато и не чуди да је “Делта Реал Естате”, која је 2007. приватизовала “Сајмиште”, са све “Шајкачом”, осам година касније Лесковчанима представила план о рушењу читавог комплекса, како би изградили 260 станова и хотел у оквиру пројекта вредног 18,6 милиона евра.

Лесковчани су реаговали петицијом за заштиту “Шајкаче”.

На крају је “Делта Реал Естате” продала комплекс у Лесковцу фирми “Метла”, која је одлучила да “почисти” старе планове и обнови оригиналну “Шајкачу”, да би је потом претворила у тржни центар који би требало да проради следеће године.

Сава Центар: Тражили партнера, а сада траже – купца
Град Београд је два пута тражио стратешког партнера за чувени “Сава Центар”, и два пута је игнорисао понуду “Делта Холдинга”, који је обећавао улагање од 50 милиона евра у зграду која свакако памти боље дане, а која је -наравно пре избијања епидемије – позната по томе да сваке године угости “ФЕСТ” као и читав низ стручних конференција, концерата, представа и других дешавања.

Што се градских власти тиче, “Сава Центар”, као и “Београђанка” – само скупља губитке.

Са друге стране, “Делта” је била заинтересована да поново “споји” раздвојене али функционално повезане целине – хотел “Цроwн Плаза” и “Сава Центар”, али се увек дешавало да њихова понуда буде одбијена.

Сада Београд нуди “Сава Центар” на продају, али по почетној цени од 27,4 милиона евра и обавезу улагања од чак 50 милиона евра у наредних пет година – што је поприлично амбициозно у “доба короне”, али треба имати у виду и да је Градски завод за вештачење 2016. године проценио вредност објекта на 108 милиона евра.

“Наис” – мотел који је постао хотел

Приватизациона епопеја “Наиса” почела је 2003. године, када га је, заједно са другим објектима некадашњег “Србијатуриста”, купила фирма “Униwорлд” Србе Илића. Три године касније, уговор о приватизацији је раскинут, али је Илић, амерички држављанин нашег порекла, решио да пресавије табак и државу тужи Међународној арбитражи у Паризу, која је 2011. донела пресуду у његову корист, док су српски порески обвезници морали да “покрију” и 3 милиона евра одштете.

“Наис” је поново привукао пажњу јавности када га је 2016. године за 135 милиона динара откупила сурдуличка фирма “Тргоградња”, да би се две године касније испоставило да се мотел коначно “скрасио” у рукама двеју ћерки функционера Социјалистичке партије Србије Новице Тончева.

Отварању реновираног “Наиса” у септембру прошле године присуствовао је и председник Србије Александар Вучић, који је потом у време ванредног стања због епидемије јавно “изгрдио” Тончева због планова да отпусти раднике.

View this post on Instagram

Molim poslodavce da čuvaju svoje radnike.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

Погађате, Тончев се извинио и рекао да ће задржати раднике на платном списку док траје ванредно стање, а касније је чак понудио да привремено уступи објекат држави, као подршку у борби против епидемије.