Прочитај ми чланак

Савети и празнични јеловник за посну славу

0

Ану Нешић упознали смо пратећи њене рецепте за ручак за 200 динара – у сезони ненормалних поскупљења редовно се враћамо једноставним и јефтиним јелима која предлаже на својим страницама. Али, могу ли се слични трикови применити и на славску трпезу?

У тексту Посна слава за почетнике Ана је описала како је први пут самостално припремала посну славу, баш за светог Николу, а навела је и шта је све спремала од хране.

„Посна слава вас мотивише да будете креативни. Потребно је више размишљања од једноставног одласка до продавнице и куповине сувомеснатих производа и мешавине за руску салату, што је златни стандард за мрсне славе. Али баш због тога, могуће је спремити храну која ће бити необична и другачија од онога на шта су људи навикли“, истакла је Ана и открила да су у њеном случају припреме трајале укупно око два дана.

„Тачније, 17. децембра увече нам је стигла риба из Банатског Карловца (коју смо пронашли захваљујући групи Мали произвођачи хране у Србији). Свежег шарана смо морали да исечемо на котлете, и посолимо како би одстојао преко ноћи. Димљену рибу (шаран и амур) смо само исекли и оставили у фрижидеру. То вече смо ставили и да се кува жито. Следећег дана, дан пред славу, током дана смо испекли сву рибу и спремили салате. Увече смо испекли колач и спремили жито, и то је била последња ствар коју смо радили увече, да би колач био што свежији за сутрадан. На дан славе, пре него што су дошли гости, спремили смо још пар јела (фалафел, пржени комадићи соје), који би били безвезе да смо их спремали унапред“, објаснила је.

Преносимо вам њене препоруке и рецепте за славску трпезу.

Славско жито

Славско жито или кољиво – спрема се као жртва захвалности Богу за дате земаљске плодове, а у спомен светитеља који се слави. Славски обреди и обичаји врше се за живе – за њихово здравље, напредак и благостање.

Жито је симбол вечног живота и васкрсења, јер посејана зрна пшенице доносе нови живот, због чега свештеник освећује славско жито.

Рецепт за славско жито

Око 200г пшенице ставите у шерпу и налијте водом тако да макар два прста изнад буде воде. Од када проври, кувајте га 50ак минута, уз додавање воде тако да увек има довољно. Када је прошло 50 минута, склоните са рингле, долијте још мало воде тако да пшеница има шта да упије током ноћи. Шерпу са пшеницом увијте у неко мање ћебе и оставите преко ноћи, како би зрна упила преосталу течност и попуцала. Важно: шерпу увијте у ћебе тек када се мало прохладила, да се не би случајно запалила.

Сутрадан пшеницу помешајте са истом количином млевених ораха, и 1/2 количине шећера. То значи да ако имате једну шољу пшенице, ставите 1 шољу ораха, и 1/2 шоље шећера. Ставите мало мускантног ораха за лепши укус. Добро промешајте, пребаците у чинијицу у којој ћете жито служити гостима и оставите у фрижидеру да се састојци сједине. Можете украсити орасима, желе бомбонама или ратлуком у облику крста. На средини оставите место на које ћете убацити свећицу.
Славски колач

Славски колач је у ствари хлеб или погача, увек кружног облика, богато украшен. Спрема се од освештаног брашна и воде, које је свештеник освештао неколико дана пре славе.

Овај симбол славе је у ствари тело Христово, које се на дан славе ломи у облику крста (симболика Христове жртве) и залива вином (симболика Христове крви).

На колачу се налази “слово”, украс који је као печат, на коме пише ИС ХС НИ КА што значи Исус Христос побеђује.

Рецепт за славски колач

Састојци:

500-600г брашна

1 кашичица соли

2 кашичице шећера

1/2 пакетића квасца

100мл уља

1 кашичица меда

У 200мл млаке воде растворите пола пакетића квасца и додајте око 100мл уља. У чинију сипајте брашно, со и шећер. Замесите тесто смесом са квасцем. Треба да буде ни сувише меко ни тврдо – додајте воде или брашна да постигнете овакву конзистенцију. Додајте брашна и измесите тако да се не лепи за руке.

Тесто стоји пола сата да би нарасло, а онда га премесите. Отцепите једно парче теста које ћете искористити касније за плетеницу око колача, као украс. Пренесите у шерпу коју сте поуљили и посули брашном. Утисните тесто на дно да га равномерно распоредите. Колач се пече у шерпи да би могао да нарасте у висину и добије облик славског колача. Оставите колач да нараста у шерпи док ви спремате украсе.

Украси се праве тако што се пар кашика брашна замеси са пар кашика воде, тако да добијете тврдо тесто. Овако замешени украси ће имати светлију боју него остатак колача, и пошто у себи немају квасца, неће нарасти већ ће задржати облик. На средини колача треба да стоји “слово”. Слово за славски колач је мали дрвени печат на коме пише ИС ХС НИ КА што значи Исус Христос побеђује. Направите листиће, куглице, крстиће, шта год да умете и желите да видите на свом колачу.

Од одвојеног парчета колача направите плетеницу која ће ићи око руба колача.

Да би се украси лепо залепили за колач, у шољици помешајте кашичицу меда са мало воде и премажите површину колача који је нарастао до жељене величине. Поређајте украсе, који ће се лепити на површину теста премазаног медом.

Убаците у загрејану рерну на 200 степени. Када колач порумени, прекријте га фолијом и пеците још 15ак минута да би се допекао унутра а да не изгори по врху. Проверите да ли је печен тако што ћете да га убодете чачкалицом. Ако изађе чиста, значи да је печен. Ако се за њу залепило мало теста, значи да треба још мало да се пече.

Предјела за посну славу: Салате, фалафел, сојини комадићи

За посну славу, као предјело се најчешће послужи доста различитих салата. Ми смо одлучили да разбијемо монотонију тиме што смо убацили фалафел и сојине комадиће, нешто што није салата већ је јело. Испод ћу исписати кратке рецепте за ова јела.

Салата са хумусом и туњевином

У чинији добро измешајте: 1 конзерву туњевине у комадићима, 200г хумуса, 1/2 црвеног лука танко исецканог на ребарца, 1/2 рендане јабуке, 2 кашике сенфа и кашичицу соли. Оставите да се прохлади.

Салата са кукурузом и мајонезом

У чинији добро измешајте: 200мл посног мајонеза, 80г маринираног Гуд кикирикија који сте претходно изблендирали или исецкали ситно ножем, и конзерву кукуруза шећерца коју сте добро оцедили од течности. Није потребно солити јер је кикирики слан. Оставите да се прохлади.

Мексичка салата

У чинији добро измешајте: 1 конзерву кукуруза шећерца, 1 конзерву црвеног пасуља, 1 конзерву белог пасуља, 1 црвену паприку шиљу исечену на коцкице, 2 црвена лука исецкана на ребарца, 100г маслина исечених на колутиће. Зачините добро маслиновим уљем, сирћетом и сољу, и оставите преко ноћи да се сједине укуси.

Фалафел

За славу смо купили фалафел који производи Беге веге и самим тим смо га спремили за 15 минута пре него што су дошли гости. Све препоруке за овај фалафел.

Сојини комадићи

Рецепт који смо користили за сојине комадиће за славу је заправо рецепт за сојине шницле са сенфом који сам давно објавила, али соју углавном спремам увек на овај начин.

Витаминска салата

Једноставна салата од рендане 1 цвекле, 1 роткве и 3 шаргарепе. Није лоше имати на столу нешто што ће да разбије масноћу.

Остало

Изнели смо и мало киселих краставчића и паприка, маслине, ајвар, и ролнице од плавог патлиџана које је спремала Вељкова мама, па нисам сигурна за рецепт, али су много укусне.
Главно јело: Печени шаран и кромпир салата

Након предјела смо послужили рибљу чорбу коју је правила Вељкова мама, а коју ја никад нисам правила, али знам да је за укусну рибљу чорбу потребно користити што више различитих врста рибе.

За главно јело смо имали рибу и кромпир салату.

Шаран печен у рерни

Котлете шарана, који су претходно вече посољени, треба уваљати у следећу мешавину: 1 шоља кукурузног брашна, 1 шоља пшеничног брашна и пар кашика алеве паприке како би шаран имао румену боју. Добро уваљате у ову смесу и ређајте на папир за печење. Шаран је доста масна риба па није потребно стављати много уља, већ га само прелијте са пар кашика маслиновог уља. Пеците на 230 степени неких 20-30 минута док не порумени. Када извадите рибу из рерне, оставите је да се охлади пре него што је пакујете у кутију, како не би покупила влагу и постала гњецава.

Димљеног шарана и амура смо само испекли у рерни, без икакве претходне припреме јер је димљена риба већ посољена, и сама по себи много укусна, па ни нема потребе нешто посебно радити.

Кромпир салата

Потребно је скувати бели кромпир у љусци, који сте претходно добро опрали, у сланој води, док не омекша. Када је куван, оцедите врелу воду и налијте га хладном водом како би престао процес кувања и како бисте га лакше ољуштили. Док се кромпир хлади, насеците пар главица црног лука на ребарца, по укусу и у зависности од количине кромпира који сте скували (1 већи црни лук на 1 килограм кромпира). Убаците их у чинију и добро посолите, додајте уље и сирће и испржите лук како би пустио укусе и изгубио љутину. Када се довољно охлади да можете да их држите у руци, ољуштите кромпире и исеците их на колутове. Одмах и стављајте у чинију са белим луком и повремено мешајте. Тајна добре кромпир салате јесте да се кромпири зачине док су још топли. Пробајте укус па додајте зачина уколико је потребно.