Марко Тошин, ког је Основни суд у Новом Саду тражио скоро четири године, а Виши суд годину и по дана, ухапшен је 29. јануара у Новом Саду, а на слободу је пуштен већ сутрадан. Тошин је усликан како стоји са још једним мушкарцем, поред просторија СНС-а у Стражиловској улици у Новом Саду 28. јануара.
Тог дана су четворица мушкараца палицама претукла групу студената, међу којима и једну студенткињу којој је поломљена вилица, пише Данас.
Након тог инцидента Милош Вучевић је најавио оставку, а касније су студенти ишарали просторије СНС-а у знак протеста због пребијања њихових колега.
Управо након тога, фотографисан је Марко Тошин поред поменутих просторија, а препознао га је градски одборник Миран Погачар, који је слику и његов идентитет објавио на свом налогу на Иксу.
Затим се на друштвеним мрежама јавио и активиста Локалног фронта Предраг Воштинић који је написао да је управо Тошин један од сведока инцидента када је Воштинић ударен колима у Kраљеву, али да краљевачком тужилаштву Тошин није доступан, јер је за њим расписана потерница од стране новосадског суда, као и да Тошин није сачекао полицију тог дана, већ је један од учесника инцидента његово присуство пријавио полицији неколико дана касније.
Већ сутрадан, Тошин је на улици ухапшен од стране новосадске полиције. Међутим, према изворима из МУП-а, он се није мирно предао полицији, већ је покушао да им побегне, али је након краће потере ипак лишен слободе.
Оно што је Данас сазнао од извора из Основног суда у Новом Саду је да се Тошину судило у одсуству од 2021. године, када је и расписана потерница за њим, јер је био окривљен за кривично дело изнуда заједно са још једном особом. Он је чак и проглашен кривим и осуђен на затворску казну, али је Апелациони суд у Новом Саду поништио пресуду и наложио понављање суђења које још није почело.
Ипак, суд је приликом расписивања потернице за Тошином донео решење којим му се одређује притвор јер је постојала основана сумња да се крије или очигледно избегава долазак на главни претрес, као и због опасности од бекства.
Због овог решења и наведених разлога Тошин је одмах након хапшења по налогу Основног суда спроведен у окружни затвор. Међутим, он је у затвору провео само један дан, јер му је решењем ванпретресног већа укинут притвор и изречена мера забране напуштања боравишта као и обавеза јављања поступајућем судији Основног суда сваког првог радног дана у месецу.
Остаје нејасно шта је убедило ванпретресно веће да ће Тошин, који је четири године био у бекству, овога пута бити доступан правосудним органима, јер Тошин према изворима из МУП-а, нема пријављено ни пребивалиште ни боравиште, већ му је последња адреса на којој се водио у Српској Црњи, а и она је у току пасивизације, јер је утврђено да он не живи на тој адреси.
Иначе, забрана напуштања боравишта није исто што и кућни притвор. Kућни притвор је мера којом се осумњиченом забрањује напуштања стана, а забрана напуштања боравишта подразумева да осумњичени не сме да напушта место у коме борави и то је најблажа мера која се изриче ради обезбеђења присуства окривљеног у поступку. Ово значи да је Тошин слободан да се креће, а једина обавеза му је да се сваког месеца јавља судији.
Није познато ни да ли је ванпретресно веће упознато са тиме да је Тошин приликом хапшења покушао да побегне полицији.
На потерници, а као слободан човек
Иако на две потернице, догађаји у којима је Тошин учествовао говоре да се он и није крио од органа гоњења, а ни да се сами органи нису много трудили да га пронађу.
Веома ретко се дешава да неко четири године буде на потерници, а да не буде пронађен, нарочито ако се има у виду да Тошин највероватније није напуштао Србију, јер да је полиција имала оперативна сазнања да је то учинио, били би покренути међународни процеси потраге за њим.
Да је Тошин све време боравио у Србији и да се није много крио у прилог томе иду два догађаја.
Први је инцидент у Kраљеву када је Предраг Воштинић ударен колима 2023. године.
Ударио га је возач марке „Шкода“, али су се поред „Шкоде“ кружним током кретала још два возила у колони – један БМW и једна „Тојота јарис“. Све особе из ових возила су, према сопственим изјавама, биле заједно на једном дружењу у Kраљеву и међусобно се познају, што значи да је и Тошин, за којим се тада увелико трагало, био у Kраљеву са друштвом, али једини није сачекао полицију након саобрађајне несреће, већ је отишао са лица места.
Исте године, у Новом Саду се догодила отмица, а управо је Марко Тошин осумњичен као један од извршилаца овог кривичног дела. Он је осумњичен и за нелегално држање оружја, јер је приликом отмице, полиција утврдила да је коришћено ватрено оружје.
Полиција је истрагом дошла до основане сумње да је Тошин један од извршилаца овог кривичног дела, али он том приликом није затечен нити пронађен, па је Више јавно тужилаштво у Новом Саду које води истражни поступак у овом предмету расписало још једну потерницу за њим.
Да се Тошин не крије много од органа гоњења говори и последњи случај пре самог хапшења, када је усликан како не скривајући своје лице, у близини великог броја грађана и полиције у цивилу, стоји испред просторија СНС-а.
Тужилаштво у Kраљеву ће саслушати Тошина
Наша редакција је послала питање Основном јавном тужилаштву у Kраљеву да ли су саслушали Тошина, с обзиром да је пронађен.
Из овог тужилаштва нам је одговорено да су од стране ПУ у Kраљеву обавештени да је по налогу Основног суда у Новом Саду Марко Тошин спроведен у Окружни затвор у Новом Саду, те да ће бити испитан у својству сведока у предмету где је повређен Предраг Воштинић.
Судећи по одговору, тужилаштво у Kраљеву није упознато са чињеницом да је Тошин још 30. јануара пуштен на слободу.
Наша редакција је од Основног суда у Новом Саду затражила да нам на основу Закона о приступу информацијама од јавног значаја достави решење којим је ванпретресно веће укинуло притвор Тошину, јер је у том решењу детаљно објашњена одлука о укидању притвора, али до објављивања овог текста нисмо добили одговор нити решење.
Такође, послали смо питање Вишем јавном тужилаштву да ли је Тошин саслушан због кривичних дела за која је осумњичен, али ни од овог тужилаштва до објаве текста нисмо добили одговор.