Прочитај ми чланак

Само 3 пута до сад се десило: Србија усред дела где се очекују жестоки удари ЗИМЕ

0

Више него икада цела Европа се интересује каква нас зима чека. Неизвесност у вези са испоруком руског гаса за Стари континент изазива огроман страх у западној Европи, чији грађани страхују од хладних станова.

Јесен је на почетку, тек се навикавамо на свежије време, али АццуWеатхер екипа метеоролога већ је саставила прогнозе за оно што ће зима донети Европи.

Стручњаци кажу да ће на зимску сезону веома утицати Ла Ниња (Ла Ниñа), океански и атмосферски феномен који је хладни пандан Ел Нињу. Током Ла Ниње неуобичајено ниске температуре океана шире се екваторијалним Пацификом, што заузврат ствара систем повратних информација између океана и атмосфере који може утицати на временске услове широм света – посебно на зимску температуру и снег.

Климатолози кажу да Ла Ниња још јача и предвиђа се да ће наставити током остатка јесењих и зимских месеци.

– Очекује се да ће Ла Ниња достићи врхунац у новембру“, рекао је водећи међународни метеоролог AccyWeather Џејсон Николс, додајући да би јужна осцилација Ел Ниња (ЕНСО) требало да се врати у неутралну фазу у јануару. Упркос тој промени током другог дела сезоне, атмосферски услови требало би да остану слични Ла Нињи током целе зиме због одступања између климатског феномена и промењених временских услова – преноси Индекс.хр.

Шта то значи за зимску прогнозу за 2022/2023. у Европи?

Будући да је ово трећа узастопна зима под утицајем Ла Ниње, ова сезона може донети много сличности с прошлогодишњим зимским временом. Међутим, прогностичари AccyWeather кажу да ова година садржи редак део слагалице којег последњих година није било.

„Трострука Ла Ниња догодила се само три пута од почетка вођења евиденције, а последња је била почетком века, од 1998. до 2001.“, објаснио је виши метеоролог AccyWeather Алан Реперт.

Осврћући се на неколико ситуација у новијој историји када су биле три зиме Ла Ниñе заредом, прогностичари могу да анализирају те јединствене године и употребе их за прогнозу ове зиме, преноси Индеx.хр.

Колико ће бити хладно ове сезоне и која подручја могу очекивати олује?

Метеоролози AccyWeather одговарају на то питање у анализи по регијама – испоставља се да је Србија усред дела где се очекују жестоки удари зиме.

Јужна Европа и Балкан биће погођени јаким олујама

Прогностичари AccyWeather кажу да постоје назнаке да ће олуја ове зиме често циљати јужну Европу. Локације широм Португала, Шпаније, јужне Француске, Италије и Балкана имају веће изгледе за појаву честих невремена с кишом и ветром него други делови континента. На неки начин, становници од Пиринејског полуострва до југоисточне Европе могли су да виде неке сличности с претходне две године.

То би могло да значи повећан ризик од јаке кише, посебно у југоисточној Француској, северној средњој Италији и западном Балкану. Они који живе у градовима попут Венеције у Италији требало би помно да прате све олује у том подручју ове зиме због рањивости своје локације на поплаве. Такође, постоји потенцијал за више снежних падавина дуж јужних падина Алпа.

Олује су познате по томе што доносе штетне ветрове, јаке кише и чак ослобађају снег на вишим теренима. Прошле године многи од наведених олујних догађаја у Шпањолској и Португалу догодили су се касније, већ у пролеће. Међутим, бројни удари олује Блас осетили су се већ током прве половине новембра у деловима источне Шпаније и јужне Француске.

Крајеви у којима ће бити више снега

Планинска подручја у којима би ове зиме могло да буде више снежних падавина на Пиринејском полуострву укључују Кантабријске планине, Централни планински масив и Пиринејске планине у северној и централној Шпанији. Надолазећи образац могао би довести до идеалних раздобља за скијалишта и одредишта за зимски одмор.

Међутим, и ниска подручја ће имати шансе за веће количине снежних падавина у односу на просек како температуре буду падале током зиме.

Температуре ће ове зиме вероватно бити близу нормале до мало изнад нормале широм јужне Еуропе. Међутим, раздобља нестабилног времена могу бити попраћена раздобљима хладнијег времена, према Реперту.

Велика Британија и Ирска на мети хладних удара

Ове зиме предвиђају се температуре углавном близу нормале, с таласима хладноће који се могу подударати с раздобљима снежног времена.

У градовима као што су Даблин и Единбург ове зиме биће мање снежних дана него иначе. Међутим, сва хладна и нестабилна раздобља у регији могла би да имају значајне последице с обзиром на стање потражње за енергијом и трошкове повезане с грејањем домова.

„Биће благог времена с температурама готово нормалним. Међутим, пробоји хладнијег времена могу се задржати у целој регији на период од две до три недеље“, истичу метеоролози.

Током ових хладних раздобља повећаваће се вероватноћа снежних падавина и на нижим теренима. Јануар и фебруар могу донети активније раздобље у смислу снежних падавина за делове Шкотске с изгледима да ће олује погодити подручја на северу. У међувремену би јужна подручја британског острва могла забележити готово нормалну укупну количину падавина током прве половине зиме и мање снежних падавина него што је уобичајено до фебруара.

Иако се учесталост олуја ове зиме можда неће много променити у поређењу с прошлом годином, прогностичари кажу да би могло бити мање утицаја и да би интензитет олуја такође могао бити мањи.

Северну и средњу Европу чека суво време

За разлику од нестабилног времена предвиђеног за земље јужне Еуропе, локације попут северне Француске, Бенелукса, Немачке и делова Пољске могле би имати знатно сушније услове.

Уз олујни тренд према регијама на југу, многе локације широм северне и централне Европе суочиће се с ризиком да пропусте обилне зимске падавине. Док су јесење падавине биле добродошле за садњу зимских усева, изгледи за суву зимску сезону могли би да доведу до изазова за наставак раста усева и до нижих приноса у време жетве.

Делови Француске и Немачке могли би бити сушнији у поређењу с локацијама у Пољској, кажу прогностичари AccyWeather, укључујући шира градска подручја Париза и Берлина. Очекује се да ће количине кише и снега ове зиме бити испод нормале у северној Француској и Немачкој, али могу бити близу нормале у Пољској. Овим ће подручјем доминирати просечне или температуре које су благо испод просека.

Балтик и Скандинавија у топлијем тренду

Метеоролози AccyWeather предвиђају зиму топлију од просека у североисточној Европи и Скандинавији. Повремено ће бити раздобља нестабилног и прохладног времена, али бројни атмосферски фактори упућују на то да ће температуре у целој регији бити топлије, а очекује се и мање снежних дана у односу на типичне године.

Остаје могућност да се олује прошире, с потенцијалом да прво захвате север Велике Британије, а затим донесу зимске падавине западним и јужним деловима Норвешке.

Осим тога, прогностичари су изразили забринутост због олуја које ће се кретати према северу од Средоземља и ширити влагу у Финску, с обзиром на активан узорак који се очекује у јужној Европи.

Подручја јужне Шведске, укључујући град Стокхолм, могла би пропустити већину снежних дана током прве половине зиме. Љубитељи снега можда ће морати да похрле у подручја на истоку и западу Финске и Норвешке како би се изложили снежним падавинама од децембра до фебруара.