Прочитај ми чланак

Саботажа Дачићевог авиона – реална претња или маркетиншки трик?

0

Драматично саопштење полиције да „вође појединих криминалних кланова настоје да изазову квар на авиону“ да би се срушио док је у њему премијер, преседан је у историји безбедносних служби Србије.

То што се први пут такво саопштење објављује покренуло је питање шта се крије иза необичног рада служби.

 

Тајминг, метод и чињеница да се Дачић још брани од оптужби о везама с људима из нарко-кланова, а да његови сарадници нису уверљиво одговорили на сумње о својим везама с криминалом, отварају питање политичке позадине саопштења без преседана у раду служби безбедности.

– Сваку овакву најаву треба озбиљно схватити и службе врло озбиљно морају тиме да се позабаве, али је питање да ли то треба објавити. Прво, тиме је тим групама послата информација да службе знају све шта они раде и да треба да нађу неки други метод. Друго, видљиво је да таква вест има политичку конотацију и да се појављује након афера у којима је Дачић сумњичен за везе са Шарићевим кланом.

Недопустиво је да се тиме дискредитују и политички злоупотребљавају службе. Ово ће више штетити – каже за „Блиц“ Жарко Кораћ, посланик и лидер СДУ, бивши председник комисије која је истраживала позадину убиства Зорана Ђинђића.

У информативној служби аеродрома у Даблину за „Блиц“ су рекли да „нису сигурни да су било шта чули о проблему безбедности српског премијера“, али да ће проверити и послати писани одговор. До закључења овог броја одговор није стигао.

Верољуб Арсић, функционер Српске напредне странке и шеф њиховог посланичког клуба, истиче за „Блиц“ да не доводи у питање веродостојност информације о саботажи авиона, али додаје да је „то први пут да се званично саопштава тако нешто, као што је и први пут да на таквом случају координирано раде БИА и МУП“.

– Очигледно је да је у питању реакција криминала на борбу против корупције и организованог криминала, и то највероватније везано за наркотике. То су све питања у домену угрожавања безбедности земље – каже Арсић.

Јелена Милић, стручњак за питања служби безбедности и директорка Центра за евроатлантске интеграције, оцењује за „Блиц“ да је „тужно што многи изражавају сумњу у позадину објављивања те вести“.

– Збуњујуће је што је то објављено баш сад кад Дачићу драстично пада рејтинг и кад му треба маневар. Не бих искључила да је у питању злоупотреба служби да би се повећало поверење након дискредитујућих вести о сусретима са Шарићевим сарадником Родољубом Радуловићем – каже Милић и подвлачи да је потребно до краја довести истрагу о овом случају и објавити резултате. Шеф демократа у Скупштини Србије Борко Стефановић сматра да би „било неодговорно и страшно ако су службе злоупотребљене“ због рејтинга премијера.

– Мора постојати максимална заштита највиших државних службеника. Али неозбиљно је да се такви подаци износе у јавности – каже Стефановић.

Славица Ђукић Дејановић, потпредседница СПС и министарка здравља, рекла је за „Блиц“ да се исто вече по доласку Дачића у Београд, чула с њим јер је била веома забринута. „Свака оваква информација не сме бити схваћена као случајност, него институције система морају да реагују адекватно и безбедносне мере се морају подићи на виши ниво“, рекла је Ђукић-Дејановић.

Ни два дана након овог преседана, ни МУП ни БИА не излазе са информацијама које би објасниле покушај саботаже премијеровог авиона, ни да ли се води истрага, ни ко су те криминалне групе и како је могуће да њихови људи буше безбедност и стижу до државног авиона… Директор полиције Милорад Вељовић одбио је да коментарише „док се не врати у Београд“, у кабинету директора БИА нам је речено да „као ни пре два дана, неће давати изјаве“.

Афера саботажа авиона по свему судећи се уписује у дугачак списак нерасветљених безбедносних случајева попут прислушкивања председника државе и потпредседника Владе, узимања листинга телефона, пресецања колоне председника, цурења полицијских дискова и транскрипта… Саговорници „Блица“ кажу да је питање безбедности премијера веома озбиљно питање, поготово у земљи у којој је убијен први демократски премијер, али и да начин и тајминг на који је проблем изнет у јавност покрећу питање да ли су злоупотребљене службе безбедности да би се поправио имиџ Дачића.

(Блиц)