Прочитај ми чланак

С пута у карантин – чекају резултате или иду у самоизолацију, апели из далека

0

Путници који и даље стижу у Србију сада већ обавезно одлазе у карантин. После тестирања позитивни на коронавирус чекају даља упутста а негативни одлазе у кућни карантин који траје најмање 14 дана. У страним државама остало је још заробљених држављана Србије што по аеродромима, што по приватним смештајима због отказивања летова.

Путници по карантинима чекају резултате тестирања, али баш ту настаје нови проблем, јављају смештени у ученичком дому „Патријарх Павле“. Нико им није тражио број личне карте или матични број.

„Узорке су узели, отишли, после два дана зову нас телефоном и траже матичне бројеве, на конту бројева телефона које смо оставили. Како сте сигурни да је Петар Петровић онај кога и хоћете да зовете“, каже Стефана Дамјановић.

Карантин у Кошутњаку, како кажу они који су у њега смештени – и даље није очишћен. Путници који су тамо страхују да не добију неку другу заразу.

„Ништа се није променило осим што смо добили сапун и добили смо WЦ папир“

„Имамо информације да ће нас држати до понедељка. Морам да напоменем да свако задржавање подиже ризик од заразе људи који су здрави“

„Када перемо руке овде, треба да једемо храну која је дошла а није херметички затворена, тако да је то додатни проблем“

„Пошто нам још нису поделили маске, ми се надамо да ћемо ускоро бити у самоизолацији“

Иако су карантини по Београду препуни, има оних људи који још не могу да се врате до Србије. Александар Ралић нам се први пут јавио из Дубаија пре 7 дана, а тамо је и даље.

„Овде се ситуација компликује, град се полако затвара, људи који су остали овде су без новца, без средстава. На групи све више моле за помоћ, за новац, за храну, за било шта“, каже Ралић.

Путници на удаљеним дестинацијама не могу да се приближе Европи јер од Владе Србије немају гаранције да ће по њих бити послат лет. Да ћете се приближити Европи ни гарантно писми није баш гаранција.

„И поред гарантног писма које сам имао и избора да ли ће бити Истанбул или Москва, била је Москва, али није било директног лета. На жалост, опет ме нису примили на лет“, каже Вања Лазин из Бангкока.

Министар спољних послова Ивица Дачић каже да је спасавање људи са аеродрома готова ствар.

„Издејствовали смо да возе и наше грађане када већ организују превоз својих путника, тако ће 12 наших држављана стићи из Перуа до Беча“, казао је Дачић.

Осим оних који морају да се врате у Србију, како каже Дачић, авионима у Србију долазе и лекари који желе да помогну у борби против коронавируса.